18.september 2019

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Pre kresťana neexistuje ,cudzí človek’. Blížny je vždy ten, koho máme pred sebou a kto nás najviac potrebuje. Nezáleží na tom, či ho máme radi, či si pomoc morálne zaslúži alebo nie.

~SV. EDITA STEINOVÁ~

25.06.2003 -
čítanosť670 reakcie0
(Share 311 0)


Téma: Apoštolát / Evanjelizácia / Svedectvo

Príklad č.200
(Zdroj: Hlasy z domova a misií č. 9/1994, s. 6. )

      Blahoslavený Izidor Bakanja sa narodil v Nbilakamba (Zaire) v roku 1885. Mal dvoch bratov a jednu sestru. Už ako chlapec pracoval pri murároch. V neďalekej Nbandake boli misionári, belgickí trapisti. Títo ho pripravili na krst, sv. prijímanie a birmovku. Do daru dostal od nich ruženec a škapuliar, ktorý nosil na krku. Bol jemnej povahy. Vždy ohľaduplný. Rád sa modlieval, usilovne a čestne pracoval. So svojimi spolupracovníkmi často viedol rozhovory o náboženstve. Pokladali ho preto za katechétu.
      Odišiel zo svojej rodnej osady, aby pracoval v belgickej spoločnosti na kaučukových plantážach, kde bol aj osobným sluhom pána Reyndrsa, vedúceho prác. Voľný čas využíval na evanjelizáciu svojich čiernych bratov. Učil ich predovšetkým modliť sa a poznávať náuku Ježiša Krista. Mnohým jeho spolupracovníkom sa to nepáčilo. Boli neveriaci a nemali radi misionárov, pretože títo hájili práva domorodých robotníkov. Pri každej príležitosti znemožňovali šírenie viery medzi domorodým obyvateľstvom. Sám správca Van Cauter neznášal Izidorovo počínanie. Strpčoval mu život, vyhrážal sa mu a zle s ním zaobchádzal. Poštval proti nemu sluhov, ktorí Izidora mučili. Zviazali mu ruky a nohy a zbičovali ho. Údery dopadali na hlavu, krk a chrbát, ktorý mal úplne rozdrásaný až do kosti. Takto zmučeného ho odvliekli do šopy, kde ho našiel dozorca. Pomohol mu, ale už bolo neskoro. Infekcia sa mu rozšírila do celého tela. Izidor cítil blížiaci sa koniec svojho života. Prosil dozorcu, aby oznámil matke a pátrovi misionárovi, že zomiera ako kresťan.
      Keď sa misionár dozvedel o jeho úbohom stave, prišiel k nemu a udelil mu sviatosť umierajúcich. Izidor s úsmevom povedal, že odpúšťa všetkým, ktorí ho nenávideli a mučili. Prisľúbil pomoc z neba. Zomrel 16.8.1909. V rukách držal ruženec a na krku mal škapululiar. Sv. Otec ho vyhlásil za blahoslaveného. Izidor Bakanja je opravdivým mučeníkom za vieru a vzor horlivého katechétu.
18.03.2005 | Čítanosť(2168)
Téma: Apoštolát / Mt 4, 12-23
27.06.2003 | Čítanosť(2095)
Apoštolát


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet