11.máj 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Nechápeme ani život, ani smrť, by ani seba samých - a chceli by sme plne preniknúť všetky tajomstvá neba i Boha?

~L. Veuillot~

20.06.2003 - Miron
čítanosť854 reakcie0
(Share 276 0)


2 Kor 12, 10-19

Príhovor

      Raz na náboženstve som sa pýtal chlapcov, aké filmy sa im páčia. Bez váhania mi vymenovali asi tucet filmov, ktoré mali spoločného menovateľa: hrdinu, ktorý ovládal nejaké bojové umenie a vyviazol z každého nebezpečenstva. Keď som sa spýtal, či by chceli byť ako ten ich filmový hrdina, rovnako bez váhania prikývli: „Bolo by to super.“ Nie je sa čo čudovať. Vedomie vlastnej sily dáva človeku akoby pocit bezpečia.
      Preto azda celkom nechápeme sv. Pavla, ktorý dnes hovorí: „...lebo keď som slabý, vtedy som silný.“(2 Kor 12, 10)
      Napriek tomu sú tieto slová tajomstvom existencie a trvania Cirkvi. Držia ju ľudia, ktorých sa zmocnila milosť.
      Pozrime sa na sv. apoštola Petra. Ľahko si spomenieme na jeho pády, ktoré nám evanjelisti zachytili. Staval na zanietenosti svojich citov, zatiaľ čo sa mal oprieť o Božiu silu. Spasiteľ ho určil, aby riadil celú Cirkev, ku ktorej patrí toľko hriešnikov. Preto sa mal poučiť vlastnou skúsenosťou, čo dokáže človek vlastnou silou bez Božej pomoci. I sám Pavol prešiel touto skúsenosťou. Prenasledoval Cirkev, videl smrť sv. Štefana, ktorý vyprosoval spásu svojim vrahom. A po svojom obrátení spoznáva dielo, ktoré skrze neho koná Boh. Pokorne na viacerých miestach hovorí o svojich slabostiach, aby vynikla Božia milosť a Božie dielo.
      Ak v sebe budujeme falošnú predstavu vlastnej sily, potom ľahko zabúdame, že sme závislí na Božej milosti a tak jej bránime, aby v nás konala Božie dielo. Nemusíme sa báť svojich slabostí, svojej nemohúcnosti. Môžeme to všetko vyznať pred Pánom spolu s prosbou o pomoc o milosť. Sami vždy budeme slabí, ale s Bohom budeme vždy mocní. Amen.
12.06.2003 | Čítanosť(1963)
2 Kor 12, 01-10
12.06.2003 | Čítanosť(1901)
2 Kor 12, 11-21


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet