11.máj 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Nikto nemá právo byť šťastný sám.

~P. Follereau ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1159 reakcie0
(Share 250 0)


Štvrtok po 15. nedeli po ZSD / Ef 1, 1-9a

Príhovor

      Človek rád počúva, dobré správy. A nech počuje tú istú správu i viackrát, nikdy ho neomrzí, ale naopak, stále mu vleje akýsi optimizmus do života.
      V dnešnom čítaní sme počuli dobrú správu. Sv. Pavol vyspieval chválospev na milosť vykúpenia. Táto správa sa človeku nikdy neomrzí, pretože mu dáva nádej.
      Človek si však pri tejto správe niekedy dá otázku: „Či nebolo v Božej moci zabrániť prvým ľuďom zhrešiť? Potom by, nemuselo byť bolestného utrpenia Ježiša Krista.“
      Zaiste, bolo to v Božej moci. Ale bol by človek človekom, keby bol Boh takto zasiahol? Ak by mu Boh zobral slobodnú vôľu, ako by sa líšil od ostatného stvorenia? Boh, keď stvoril človeka, dal mu obrovský dar. Dal mu podiel na svojom bytí, na svojej božskej prirodzenosti, ktorou je láska. Človeka stvoril z lásky a pre lásku. V láske človek uskutočňuje svoju podobnosť s Bohom. Kvôli láske Boh dal človeku slobodnú vôľu, pretože bez slobody niet žiadnej pravej lásky.
      Romano Guardini to prirovnáva k tehotnej žene. V tomto stave je dieťa v jej úplnej ochrane. Ale žena si predsa praje, aby jej dieťa prišlo na svet. Túži mu preukazovať lásku: kŕmiť, maznať sa s ním, učiť ho chodiť. Túži tiež po láske, ktorú jej dieťa bude preukazovať: že sa na ňu usmeje, objíma a pod. Zatiaľ je dieťa v jej úplnej ochrane, ale žena si praje kvôli láske, aby prišlo na svet, i s tým rizikom, že si vo svete môže ublížiť.
      Boh nám dal slobodu, kvôli láske. Človek zneužil túto slobodu a obrátil sa proti Bohu. A Boh znovu z lásky sa stará o človeka a koná dielo vykúpenia. Aká veľká je Božia láska: Snažme sa teda dobre využívať tento veľký dar slobody, aby sme svojim ľahkovážnym konaním nepošliapali Božiu lásku, ktorá nás objíma. Amen.

      Týždeň po 15. nedeli po ZSD

09.12.2004 | Čítanosť(1616)
Téma: Adopcia / Ef 1, 5
12.06.2003 | Čítanosť(2099)
Ef 1, 1-14
12.06.2003 | Čítanosť(1962)
Ef 1, 15-23


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet