6.marec 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Na to, aby sme milovali svojich blížnych, je potrebné len sa tomu poddať: stačí iba pohliadnuť na to množstvo biedy. Aby sme nemilovali svojho blížneho, museli by sme si robiť násilie... konať proti sebe samým. Pôsobiť si bolesť. Meniť svoju prirodzenosť, plávať proti prúdu. Láska je úplne prirodzená, pôvodná, celkom jednoduchá, rýchlo sa ponáhľa vlastnou cestou. Je prvým hnutím srdca. Prvé hnutie býva vždy správne. Aby sme nemilovali blížnych, museli by sme zavrieť oči i uši pred mnohorakým volaním núdze.”

~CHARLES PÉGUY~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1942 reakcie0
(Share 541 0)


Téma: Pôst

Myšlienky... 17/2000

      Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, ako veľa času strávime čakaním? V každodennom živote čakáme na autobusovej zastávke alebo pred semaformi. Čakáme v rade v obchode, v banke. Čakáme, kedy skončíme školu, čakáme na svoje prvé zamestnanie. Čakáme na narodenie dieťaťa a potom čakáme kým vyrastie a dáme ho do poriadku. Čakáme na dôchodok. A čakáme na smrť.
      V inej úrovni čakáme na vodcov, ktorí nám pomôžu vyriešiť naše ekonomické a sociálne problémy. Čakáme na vodcov, ktorí nám ukážu cestu k celosvetovému mieru. Čakáme, čakáme, čakáme...!
      Mnohí z nás sa môžu identifikovať s „Joeom“ hlavným hrdinom hry Williama Saroyana „Čas tvojho života“. V jednom bode hry Joe hovorí: „Každý deň má dvadsaťštyri hodín. Z týchto dvadsiatich štyroch hodín dvadsaťtri a pol sú mdlé, nudné, prázdne, vražedné: minúty na hodinách, nie skutočne prežívané. A čím viac čakáš, tým je toho menej na čakanie.“
      Obdobie pôstu je časom tvorivého čakania. Je to čas modlitby a pôstu a umŕtvovania, ako ideme hlboko do svojho vnútra v tom poriadku prichádzajú okolnosti, ktoré v našom živote blokujú Boží zákon. Je to čas pre spoznávanie, od hĺbky nášho bytia, potreba zmeny v našom živote. To je skutočne tvorivý výsledok pretože spolupracujeme s Bohom na prebudovaní života. Viac a viac začíname dávať vyššiu hodnotu zdaniu vlastnej dôstojnosti a dôstojnosti druhých ľudí. Viac a viac začíname vidieť seba a druhých ako stvorených na obraz a podobu Božiu. Viac a viac začíname premieňať našu neurčitú nádej v Božie prisľúbenia konečného naplnenia do bezvýhradného očakávania. Viac a viac začíname vidieť, že viac sa pripravujeme na Veľký piatok a Paschu v tejto tvorivej ceste, a viac musíme čakať.
      Bývalí spolužiaci sa stretli po dvadsiatich rokoch. Ako prišli, zhromaždili sa v malých skupinkách na trávniku a začali spomínať na svoje školské roky. V jednej skupinke sa konverzácia zvrtla na spolužiaka, ktorý sa volal Harvey. Prvá z spomienok, ktorá sa na neho viazala bola, že Harvey vždy keď sa ho niekto spýtal, čo bude robiť po škole, odpovedal: „Očakávam, že zarobím milión dolárov.“ Očakávali, že Harvey príde ako veľmi bohatý muž. Ďalšou spoločnou spomienkou bolo, že bol v triede najpomalejší, mysliac tým jeho intelektuálny výkon. Bol veľmi slabý v matematike. Bol človekom, ktorý chce zarobiť milión a nedozál spočítať jednoduchý stĺpec čísel. Ako skupinka ďalej preberala príhody okolo Harveya, objavil sa nový model Rolls Royce a z neho vystúpil Harvey oblečený do drahého, na mieru šitého trojdielného obleku so všetkým, čo k tomu patrí. Jeho spolužiaci sa rýchlo okolo neho zhromaždili a začali do neho páliť otázkami. „Hej, Harvey, kde si vzal to auto? Harvey! Wow! Čo sa stalo? Ako si to dokázal?“
      Harvey povedal: „Dobre, pozrite sa. Prišiel som na jeden nápad. Výrobné náklady ma stáli desať dolárov a výrobok som predáva za sto dolárov. To by ste boli prekvapený ako časom tento „desaťpercentný“ zisk narástol.“
      Pointou tohto rozprávania samozrejme nie je vychvaľovanie neznalosti. Je to jednoducho, že očakávanie má takú silu, že často prekoná množstvo prekážok a problémov. A toto je kvalita očakávania. Keď niečo očakávame, aktívne a rázne, často to spôsobí, že sa to aj stane. Táto teória azda neobstojí pred vedeckým skúmaním. Ale na úrovni nášho vzťahu s Bohom, môžeme povedať, že keď rýdzo očakávame, že Boh príde a prinesie nám nový život, On príde.
      V tomto Ježišovom príchode, staré predstavy a zaužívané hodnoty sú pozdvihnuté do novej a vyššej úrovne chápania.
      zákon pomsty je nahradený duchom odpúšťania
      postoj „oko za oko“ je transformovaný do modlitby za nepriateľov
      duchovné vedenie je zbavené pýchy a obdarované pokorným poznaním vlastných hriechov
      dve hlavné prikázania „milovať Boha a blížneho“ sú znovuobjavené v ich plnom kontexte: láska k Bohu a láska k blížnemu sú neoddeliteľne spojené.
      The Los Angeles Times Syndicate uverejnil príbeh Beulaha Collinsa o skupine farmárov bavlny, ktorí sedeli okolo ohniska a rozprávali sa o náboženstve. Rozhovor sa rýchlo stočil na debatu o hodnote jednotlivých náboženstiev, ktorých farmári boli členmi. Po mnohých argumentoch sa skupina otočila na najstaršieho spomedzi nich, ktorý počas celej debaty mlčal. „Tak čo povieš?“ spýtali sa. „Ktoré náboženstvo je najlepšie?“
       „Nuž,“ povedal starec zamyslene, „keď pozbierame bavlnu, musíme ju dať vyčistiť. K čističovi bavlny vedú tri cesty, to viete. Môžete ísť priamo cez tento vysoká vrch. Je to najkratšia cesta, ale vyžaduje veľa sily na výstup. Môžete ísť okolo východnej strany vrchu. To nie je príliš ďaleko, ale cesta je veľmi zlá. Môžete však ísť aj okolo západnej strany vrchu. Je to najdlhšia cesta, ale najľahšia. Ale viete... keď sa konečne dostanete k čističovi bavlny, nespýta sa vás, akou cestou ste prišli. Spýta sa iba toto: „Aká dobrá je tvoja bavlna?“
      Aká dobrá je tvoja bavlna? Evanjelium odhaľuje konečný test tvojej hodnosti ako ľudského bytia. Ježiš vzal Petra, Jakuba a Jána na vysoký vrch. „Tam sa pred nimi premenil. Jeho odev zažiaril a bol taký biely, že by ho nijaký bielič na svete tak nevybielil“ (Mk 9, 2-3). „Tvár mu zažiarila sťa slnko a odev mu zbelel ako svetlo“ (Mt 17, 2). Božia sláva žiarila z jeho tváre.
      Táto dramatická udalosť v Ježišovom živote zvyšuje naše vnímanie evanjeliovej pravdy, že sme boli urobení podľa Božieho obrazu. „Vy teda buďte dokonalí, ako je dokonalí váš nebeský Otec“. Pokrok, ktorý urobíme smerom k dokonalosti ako ľudské bytia je podmienený stupňom, v ktorom budeme odrážať zrkadlový obraz Božstva, zrkadlový obraz Boha Lásky.
      Kajajme sa! Vyprázdnime sa! Urobme miesto pre Kristovho Ducha, aby prenikol naše bytie do jeho najhlbších úrovní – až do takej hĺbky, ktorú sme neschopní dosiahnúť.. A Božia prítomnosť bude žiariť cez nás a všetkých okolo nás bude napĺňať svetlom sily a krásou lásky. Príď dlho očakávaný Ježiš! (Podľa: The Sermons)
04.02.2008 | Čítanosť(5184)
Téma: 1. pôstna nedeľa
25.06.2003 | Čítanosť(2155)
Téma: Pôst
25.06.2003 | Čítanosť(2080)
Téma: Pôst
25.06.2003 | Čítanosť(1840)
Téma: Pôst


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet