4.marec 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Veľmi často sa uspokojujeme túžbou byť anjelmi v nebi, a pritom zabúdame byť čestnými ľuďmi na zemi.

~SV. FRANTIŠEK SALESKÝ~

01.07.2003 - Miron
čítanosť1346 reakcie0
(Share 289 0)


Téma: Rada k hlbšiemu duchovnému životu / Duchovný život

Myšlienky... 147/2003

AI      V živote sú často slávnostné príležitosti, ktoré by človek chcel prežiť naplno, s plnou sústredenosťou, aby mohol vychutnať každý okamih. Skúsenosť však hovorí, že len zriedka sa to vydarí. Matka nevesty po svadbe pozerala videonahrávku a z času na čas si povzdychla: „Čo všetko mi uniklo. Mala som toľko starostí, že som mnoho z toho, čo sa dialo, ani nevnímala.“ Istotne je to škoda, lebo sobáš a svadba je veľkou slávnostnou udalosťou.
      Istotne niečo podobné prežívame v duchovnom živote. Mnohokrát sú veľké sviatočné dni spojené s mnohými zvykmi, ktoré si vyžadujú veľké nasadenie človeka. Či už ide o nákup darčekov pred Vianocami, či varenie a pečenie pred Veľkou nocou, či chrámovým sviatkom. Preto nám mnoho veci uniká a to je škoda.
KE      Poučme sa preto z príkladu Zachariaša, ktorý naplno prežil obriezku svojho syna, sv. Jána Krstiteľa (Lk 1, 57-79). Dôkazom jeho veľkého sústredenia je krásny chválospev, ktorým oslávil všemohúceho Boha.
DI      Zachariaš bol kňazom. Zaiste dobre poznal Písmo a usiloval sa slúžiť Pánovi z celého srdca. A predsa, keď sa mu počas kadidlovej obety v chráme zjavuje anjel s posolstvom, že bude mať syna, zmocňuje sa ho nevera. S manželkou už boli v rokoch. Z ľudského pohľadu sa to zdalo nemožné. Túto neveru, toto zapochybovanie Boh potrestal. Zachariaš onemie. Tento trest bol však aktom Božieho milosrdenstva. Zachariaš za deväť mesiacov mlčania lepšie spoznal Boha, než za celý svoj dlhý život. Mlčanie ho odrezalo od sveta a umožnilo mu otvoriť sa Bohu. Naplnil ho Svätý Duch a v jeho svetle videl Božie dielo v minulosti a videl ho aj v budúcnosti. Spoznal znamenie časov i milosrdenstvo Boha, ktoré sa vylieva na ľudstvo.
      Preto, keď doba trestu pominula, vyspieva1 chválospev, ktorým bola naplnená jeho duša.
PAR      Aj my dnes máme spievať chválospev nášmu Bohu za všetko, čo nám daroval vo svojom Synovi. Teraz je ten príhodný čas. Na to však potrebujeme prežívať činné mlčanie, plné uvažovania o Bohu. Až keď človek zmĺkne, až vtedy je schopný poznávať slávne Božie skutky a až potom sa z tohto zmĺknutia môže zrodiť pravý chválospev.
      Ticho, vnútorné stíšenie je veľmi dôležité. Boh sa prihovára v tichu. Preto stíšiť sa, dokázať zmĺknuť, znamená dať priestor Bohu, aby nás poučil a my aby sme objavili jeho skryté dobrodenia, ktoré nám v hluku unikajú.
MY      Všetky veľké osobnosti duchovného života poznali a využívali toto dobrodenie stíšenia. V ňom sa rodilo ich zanietenie, v tichu rástla ich láska, v tichu sa naučili prežívať a oslavovať všetky Božie slávne diela.
      Netreba nám utiekať sa do kláštorov a pustovní. Je len potrebné nájsť a uchrániť si každý deň chvíľu stíšenia sa pred Bohom.
      Misionár, ktorý pôsobil na misijnej stanici v Novej Guinei, si všimol, že jeden muž po nedeľnej liturgií pravidelne ešte dlho kľačí v kaplnke. Tento muž nevedel čítať. S rukami prekríženými na prsiach sa len pozeral na oltár. Misionár si raz dodal odvahy a spýtal sa ho, čo tam vlastne takú dlhú dobu robí. Domorodec s úsmevom povedal: „Nastavujem svoju dušu slnku.“(Reinhard Abeln, Anton Kner, Jak se máme modlit?, Karmelitánske nakladatelství Kostelní Vydří 1994, s. 25.)
      Úžasne jednoduchá a pritom správna odpoveď. Ten domorodec spoznal dôležitosť stíšenia sa pred Bohom a podľa toho aj konal.
ADE      Pred väčšími sviatkami sa nahrnie veľa väčších i menších starostí a rôznych prác. Napriek tomu si nájdime chvíľku na stíšenie, zmĺknutie pred Bohom, aby sme sviatočné dni, a nielen tie, prežili čo najplnšie.

      Inšpirácie – Lk 1, 56-66
      Inšpirácie – Lk 67-80
       Inšpirácie - Duchovný život
27.05.2011 | Čítanosť(4961)
Téma: Človek / Duchovný život
27.06.2003 | Čítanosť(3516)
Duchovný život


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet