4.marec 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Nesmieš patriť k tým, ktorí žiadajú znamenia, aby mohli uveriť. Tvoj život má byť pre neveriacich znamením, že Boh žije.

~JOHANNES LEPPICH~

08.07.2003 - Miron
čítanosť1332 reakcie0
(Share 299 0)


Téma: Problémy / Mk 6, 11 / 1 Pt 5, 7

Myšlienky... 156/2003
(Zdroj: Podľa: Munachi E. Ezeogu, C.S.Sp., Shaking Off the Dust of Failure.)

      Jeden muž si raz zavolal tesára, aby mu pomohol opraviť starú stodolu. Tesár prišiel neskoro, lebo po ceste dostal defekt. Počas práce sa mu pokazila elektrická pílka a na konci dňa, keď už chcel ísť domov, jeho staré auto odmietlo naštartovať. Muž ho teda odviezol domov. Tesár ho pozval ďalej. Ako išli k v chodovým dverám, tesár na chvíľu zastal pri malom stromčeku vedľa chodníka a dotkol jeho vetvičiek končekmi prstov. Potom vošiel dnu s veľkým úsmevom objal svoje dve malé deti a pobozkal manželku. Pri odchode, keď spolu prechádzali okolo stromčeka, sa muž spýtal tesára, prečo sa ho dotýkal pri príchode. „Oh, to je môj stromček na problémy,“ odpovedal tesár. „Viem, že v práci sa nemôžem vyhnúť problémom. Ale viem aj to, že by som ich nemal z práce ťahať domov k manželke a deťom. Preto každý večer, keď sa vraciam z práce, zavesím si problémy na tento stromček. A keď ráno idem do práce, tak si ich zasa vezme. Nie je zas tak veľa, aby som zabudol na to, že som ich tam vonku nechal.“
      Tento tesár si našiel svojský, ale zrejme účinný prostriedok ako sa vysporiadať s problémami, ktoré človeku niekedy prerastú cez hlavu. Problémy a ťažkosti sú súčasťou života a tak vlastne každý z nás potrebuje takýto „stromček na problémy“, ktorý by mu pomohol odreagovať sa a na druhej strane by mu zabránil prenášať svoje ťažkosti na iných. Ježiš Kristus keď posiela apoštolov na ich prvú evanjelizačnú misiu, dáva im radu, ktorá sleduje niečo podobné. „Ale keby vás na niektorom mieste neprijali, ani nevypočuli, odíďte odtiaľ a straste si prach z nôh na svedectvo proti nim“ (Mk 6, 11). Inými slovami povedané, ak sa apoštoli stretnú v jednej dedine s nepochopením a odmietnutím, nesmú tomuto odmietnutiu podľahnúť. Majú „striasť prach z nôh“, ísť začať ohlasovanie na inom mieste. Toto gesto, podobne ako počínanie spomenutého múdreho tesára, by sme si mali osvojiť všetci. Nestretáme sa síce každý deň nejakými veľkými ťažkosťami. Tie sú skôr výnimkou. Pokiaľ sa však s nimi nevysporiadame, pokiaľ v sebe akumulujeme nepríjemné spomienky na rôzne neúspechy, skôr či neskôr to výrazne poškodí nielen rodinný život a poznačí to aj naše ostatné vzťahy. Takéto počínanie môže nakoniec viesť až k zúfalstvu.
      To isté platí aj v duchovnom živote. Zaiste i prácou zlého ducha niekedy nás pád do hriechu napĺňa skleslosťou a vedie k sebaľútosti a malomyseľnosti. A takto nám unikajú nové príležitosti, ktoré Boh kladie do toku nášho života. Boh pozná naše slabosti a nedokonalosti. Milosrdne nám vychádza v ústrety dáva nám na pomoc „stromček na problémy“ – svojho jednorodeného Syna. Svätý apoštol Peter hovorí: „Na neho zložte všetky svoje starosti, lebo on sa o vás stará“ (1 Pt 5, 7). Nie je zložité pristúpiť k tomuto „stromu života“. Nech už k nemu pristúpime skrze sviatosti – zvlášť skrze sviatosť pokánia – alebo v jednoduchej osobnej modlitbe, vždy po tomto stretnutí môžeme začať nanovo, odbremenení od našich ťažkosti a navyše posilnení silou, ktorú tento svet nám dať nemôže.

      Inšpirácie – Mk 6, 1-13
20.06.2003 | Čítanosť(1070)
Téma: Problémy / Utrpenie
12.06.2003 | Čítanosť(3123)
Mk 6, 14-29
12.06.2003 | Čítanosť(3081)
Mk 6, 1-13
12.06.2003 | Čítanosť(2758)
Mk 6, 30-44


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet