18.január 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Konvertita má spočiatku pocit, že sa pozerá cez štrbinu. Keď sa však rozhľadí, vidí, že Cirkev je zvnútra omnoho rozsiahlejšia než zvonka. Je to priestor veľkých domov, univerzalita ako svet...”

~GILBERT KEITH CHESTERTON~

02.08.2003 - Miron
čítanosť5854 reakcie0
(Share 810 0)


Téma: Blížny / Dobro / Manželstvo / Sobáš

Myšlienky... 168/2003
(Zdroj: Podľa: CONIARIS, A. M.: Crown Them with Glory and Honor. Minneapolis, Minesota : Light and Life Publishing CO., 1985, s. 47.)

      Zberateľstvo patrí azda k najrozšírenejším záľubám ľudí. Zbiera sa takmer všetko: staré peniaze, známky, starožitnosti, umelecké diela, autogramy, knihy... Prednedávnom dokonca televízia odvysielala krátky šot o zberateľovi detských vláčikov z umelej hmoty.
      Sú však aj ľudia, ktorí zbierajú cudzie chyby. V mysli si uchovávajú celé kolekcie prešľapov druhých ľudí a tešia sa, ak im do „zbierky“ pribudne niečo nové. Problémom tejto záľuby je, že človek pomaly prestáva vnímať dobré veci u druhých. Je zameraný iba na zlé... A to zaiste neprospieva jeho vzťahom s inými ľuďmi.
      Mladý manželský pár sa po nejakom čase dostal do svojej prvej vážnej krízy. Obidvaja z nich patrili medzi „zberateľov chýb“. Vnímali však napätie, ktoré medzi nimi rástlo a tak si jedného dňa povedali: „Dosť!“ Rozhodli sa s tým niečo urobiť. Sadli si a každý z nich napísal na papier všetky chyby, ktoré zbadal u svojho partnera. Potom si ich vzájomne prečítali. Nebolo to príjemné čítanie. Chvíľu boli ticho, potom vyšli pred dom a po vzájomnom odprosení zapálili papiere s ich chybami. Vtedy, keď dym z horiaceho papiera stúpal k oblohe, po dlhšom čase sa objali tak, ako kedysi, keď k sebe horeli veľkou láskou.
      Potom sa vrátili dnu a na papier napísali všetky dobré veci, ktoré spozorovali na svojom partnerovi. Keď zoznam dokončili, spravili niečo nezvyčajné. Popísané hárky papiera vložili do rámčeka a zavesili nad posteľ v spálni. A každý večer si vzájomne prečítali dobré vlastnosti jeden druhého. Ba dokonca aj pripísali ďalšie... Toto hľadanie dobrých vlastností im pomohlo upevniť manželstvo a dalo vzrast ich láske.
      Je veľmi dôležité kráčať životom s odhodlaním vkladať do svojho srdca len dobré veci.
      Ľudia zbierajú mnoho vecí... Skúsme rozšíriť túto zberateľskú rodiny tým, že si za svoj koníček, ba priam vášeň zvolíme zbieranie dobrých vlastností našich blížnych.
25.06.2003 | Čítanosť(1124)
Téma: Blížny


© 2003 - 2015 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet