6.marec 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Osoby, ktorým si nesympatický, zmenia svoju mienku, keď zistia, že ich máš vskutku rád. Závisí to len od teba.

~SV. JOSEMARÍA ESCRIVÁ~

26.08.2003 - Miron
čítanosť1376 reakcie0
(Share 301 0)


Téma: Mt 19, 16-26

Myšlienky... 178/2003

AI      Žijeme v dobe návodov. Obklopujú nás rôzne prístroje, ktoré majú uľahčiť našu prácu. Potrebujeme návod, aby sme ich mohli správne obsluhovať. I v poľnohospodárstve, ak chceme dosiahnuť dobrú úrodu sa musíme riadiť určitým návodom. Podobne je to v chove zvierat. Správny návod je polovica úspechu.
      Človek však v každej dobe hľadá aj správny návod na krásny život. Je to prirodzené, pretože cítime hodnotu života a chceme ho prežiť krásne a dôstojne.
KE      Dnešné evanjelium nám dáva návod nielen na krásny pozemský život, ale i na večný.
DI      Božie slovo nám tento návod vykreslilo v stretnutí bohatého mladíka s Ježišom. Musela to byť úchvatná scéna. Mladík pristúpil k Ježišovi a spýtal sa ho: „Učiteľ, čo dobré mám robiť, aby som mal večný život?“ Musel to byť mladík s hlbokým vnútorným životom, ktorý vážne hľadal cestu, ako najlepšie prežiť svoj život. K Ježišovi pristupoval s veľkou úctou a presvedčením, že mu môže dať správnu odpoveď na jeho otázku.
      Ježiš namiesto odpovede testuje jeho život z hľadiska Desatora. Mladík v tejto skúške obstál. Vyslúžil si dokonca láskavý Ježišov pohľad. Ale sám cíti, že samotné dodržiavanie Zákona ho neuspokojuje. Tušil, že v otázke večného života ide o niečo viac.
      Ježišova rada znela: „Ak chceš byť dokonalý, choď, predaj čo máš, rozdaj chudobným a budeš mať poklad v nebi. Potom príď a nasleduj ma!“
      Vieme, že tento návod mladíka zarmútil. Isto mal veľa dobrej vôle, ale jeho láska k pozemskému bohatstvu sa stalo prekážkou na ceste k dokonalosti, na ceste k večnosti.
PAR      Možno, že tento návod spôsobuje aj v nás zármutok. Každý z nás cíti určitú naviazanosť na veci tohto sveta, ktoré sa nám niekedy javia oveľa dôležitejšie, než skutočne sú. Pochopme však, že sme pozvaní k večnému životu a tomu cieľu máme podriadiť všetky svoje sily.
      Pred pár rokmi slovenská televízia (STV 2, 7. 6. 1995) uviedla zaujímavý dokumentárny film, ktorý uvádzal výpovede ľudí, ktorí sa v klinickej smrti takmer dotkli večného života. Boli z rôznych krajín, veriaci i neveriaci. Všetci však takmer podobne opisujú zážitky, ktoré mali v čase klinickej smrti. Najprv sa akoby oddelili od svojho fyzického tela a pozerali sa sami na seba a na ľudí, ktorí boli okolo ich tela. Potom sa dostali do čierneho tunela. Na jeho konci videli svetlo. Príjemné, teplé, dokonalou láskou presiaknuté svetlo. Keď sa dostali k tomuto svetlu, boli vyzvaní, aby prehodnotili svoj život. Videli ho v jednom okamihu, akoby naraz, ale do najmenších podrobností. A to nielen svoje myšlienky, slová a skutky, ale aj dôsledky, ktoré tieto ich úkony vyvolali v ostatných ľuďoch.
      Jeden pán povedal: „Keď som bo1 vyzvaný, aby som prehodnotil svoj život, chcel som upozorniť na veľké veci, ktoré som vykonal. Tie však nezavážili, pretože v nich bolo málo lásky. Najviac sa cenili maličkosti, ktoré som urobil z lásky, gesto, úsmev, nejaká drobná pomoc...“
      Je ťažké jednoznačne zaujať stanovisko k tomu, čo zažili. No zaujímavá je skutočnosť, že sa títo ľudia výrazne zmenili, keď sa vrátili do pozemského života. Stali sa vrúcnymi veriacimi, ktorí najväčší dôraz kladú na život plný vzájomnej lásky.
MY      Asi sa tomu nebudeme veľmi diviť, pretože vieme, že láska, skutočná láska, je najhlavnejším prikázaním Nového zákona. Ježiš nám veľa povedal o potrebe lásky a z nej vychádzajúcich nezištných skutkov. Preto chápeme, že práve miera lásky bude rozhodujúca v posúdení nášho pozemského života.
      Ale aby sme dokázali skutočne milovať, tak ako nám to prikázal Ježiš, je potrebné oslobodiť sa od rôznych naviazaností, ktorými je poznačený pozemský život. Ony sú totiž bariérami pre lásku. Kto sa nesnaží odbúrať tieto naviazanosti, ten nedokáže rozšíriť lásku vo svojom živote.
ADE      Teraz už chápeme Ježišov návod, ktorý sme počuli v dnešnom evanjeliu na dosiahnutie večného života. Buďme však múdrejší, ako ten bohatý mladík, lebo pre človeka nie je nič dôležitejšie, ako dosiahnutie večného života.

      Inšpirácie – Mt 19, 16-26
16.06.2007 | Čítanosť(2231)
Téma: Mt 19, 27
12.06.2003 | Čítanosť(4272)
Mt 19, 16-26
12.06.2003 | Čítanosť(3578)
Mt 19, 27-30
12.06.2003 | Čítanosť(3338)
Mt 19, 1-15


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet