4.marec 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Na svete existuje toľko hladujúcich ľudí, že Boh k nim môže prichádzať iba vo forme chleba.”

~MAHÁTHMA GÁNDHÍ~

07.09.2003 - Miron
čítanosť1144 reakcie0
(Share 240 0)


Téma: Narodenie presvätej Bohorodičky / Lk 10, 38-42 a 11, 27-28

Myšlienky... 182/2003

AI      Pred týždňom sme začali nový cirkevný rok. Počas tohto nového liturgického roka znovu budeme uvažovať o pravdách viery, meditovať nad Božím slovom a hľadať cesty ako s týmto poznaním zladiť svoj život.
      Je pravda, že začiatok nového cirkevného roka nesprevádza taká atmosféra ako začiatok občianskeho roka. Preto sa môže stať, že naše predsavzatia týkajúce sa duchovného života rýchlo vyblednú a upadnú do zabudnutia pod tlakom bežného života.
KE      Aby sa tak nestalo, pozrime sa na presvätú Bohorodičku. Jej život, život prvého kresťana, nás môže oduševniť na ceste duchovného rastu.
DI      Oslavujeme sviatok narodenia presvätej Bohorodičky. Narodenie je vždy akousi štartovacou čiarou pozemského života človeka. Nedá sa odhadnúť, kto sa bude ako držať v tomto závode o nebo.
      Atléti, ktorí pretekajú na vrcholných športových podujatiach, radi študujú štýl úspešných pretekárov. Skúmajú ako trénujú, ako štartujú a ako bežia. Potom napodobňujú ich štýl, aby tiež dosiahli víťazstvo.
      Presvätá Bohorodička je kresťankou, ktorá najlepšie zvládla tento pozemský beh o nebo. Preto je dobré skúmať a nasledovať jej štýl, aby sme na konci pozemského života mohli vykríknuť - Zvíťazil som! - Dosiahol som nebo!
PAR      Kto by však hľadal v jej živote nejaké extra veci, bol by sklamaný. Veľkosť sa totiž skladá z dobre zvládnutých maličkostí.
      Tradícia nám hovorí, že Presvätá Bohorodička sa ako šesťročná zasvätila Bohu. Určila trvalú orientáciu svojho života. Nasledovala doba, o ktorej nič nevieme. Ale ten, kto si zvolí Boha za svoj cieľ, ide za ním. Hľadá ho v modlitbe, v uvažovaní nad Božím slovom. Presvätá Bohorodička išla touto cestou a dozrievala pre chvíľu zvestovania, keď povedala Bohu svoje „áno“. Bola schopná uveriť Bohu napriek tomu, že všetko pozemské uvažovanie bolo proti. To isté áno povedala v Betleheme, pri úteku do Egypta, v Nazarete. Povedala ho i vtedy, keď s bolesťou sledovala s akým nepochopením a odporom sa stretáva Ježiš pri ohlasovaní evanjelia. Povedala svoje áno i vtedy, keď videla svojho Syna visieť na kríži.
      Toto hovorí o jej veľkej viere, pokore, odvahe plniť Božiu vôľu i o jej odkazanosti na Boha.
      Sväté písmo nám hovorí o týchto skutkoch viery. Sú to však iba zastavenia na konci jednotlivých etáp jej „života. Sväté písmo nehovorí nič o čase dozrievania pre každé jej „áno“ Bohu. Je to prirodzené. Veď ani učebnice dejín nerozprávajú kto sa ako pripravoval na vojnu. Zaznamenávajú iba to, kto vyhral a kto prehral.
MY      Čo nám teda Presvätá Bohorodička dáva na začiatku nového cirkevného roka?
      Predovšetkým nás povzbudzuje k trvalej orientácií na Boha. Zvoliť si Boha ako svoje jediné dobro. Darovať mu svoj život, nech sme už v akomkoľvek stave, na akomkoľvek mieste a čase.
      Z tohto rozhodnutia celkom prirodzene vyrastie život modlitby a túžba hľadať Božiu vôľu vo Svätom písme.
      A tak každý nový deň nebude ničím iným, ako dobou duchovného zretia, aby sme v tých kľúčových momentoch života dokázali povedať Bohu svoje „áno“.
ADE      Nuž osvojme si štýl života Presvätej Bohorodičky. Potom sa už nebudeme musieť obávať, že naše predsavzatia spojené s novým cirkevným rokom vyblednú alebo upadnú do zabudnutia pod tlakom všedného života.

      Inšpirácie – Lk 10, 38-42
      Inšpirácie – Lk 11, 27-36


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet