4.marec 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Vynasnažím sa, aby som zanechal dobrú spomienku v každej duši, s ktorou prídem do styku.”

~Charles Foucauld ~

07.09.2003 - Miron
čítanosť1604 reakcie0
(Share 304 1)


Téma: Nedeľa pred Povýšením úctyhodného a životodarného kríža / Jn 3, 13b-17

Myšlienky... 183/2003

AI      Ak by sa nás niekto spýtal: „Podľa čoho viete, že vás niekto miluje?“, určite by sme správne odpovedali takto: „Podľa toho, že sa za nás dokáže obetovať.“ Skutočne, miera obetavosti je mierou lásky. Preto môžeme povedať, že matka viac miluje dieťa než hocikto iný, pretože sa za neho dokáže viac obetovať. Podobne blížnych milujeme tak intenzívne, ako sa za nich dokážeme obetovať. Láska, ktorá neprináša obete, nie je láska.
KE      Dnešné evanjelium svedčí o Božej láske k nám. Sv. evanjelista Ján hovorí: „Veď Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale aby mal večný život.“
DI      Čo pre nás táto Božia láska priniesla? Čo Boh stvoril je dobré, dokonalé. Otcovia Cirkvi nám často pripomínajú, že človek bol stvorený podľa Božieho obrazu. Pravý a jediný skutočný Boží obraz je Kristus. Boh v nás teda vymaľoval podobu Krista.
      Keď do života vstúpil hriech, zakryl túto podobu špinou. Podoba sa stratila. Preto prichádza Kristus ako pravý obraz, aby v nás zreštauroval pôvodnú podobu.
PAR      Prijať túto Božiu lásku a odpovedať na ňu, znamená obnoviť v sebe dôstojnosť Božieho dieťaťa, ktorú sme hriechom stratili.
      Kľúč k dosiahnutiu tohto cieľa spočíva v poznávaní pravdy. Kristus nám hovorí o pravde a má Božiu moc, aby nám ju vštepil do srdca. Stal sa človekom a hovorí nám o Božích veciach ľudským jazykom, aby sme ich mohli pochopiť. Nakoľko sa zladíme s touto pravdou, natoľko v sebe očistime obraz, na ktorý sme boli stvorení.
      Človek sa stane skutočným človekom až vtedy, keď sa stane jedno s Kristom. Túžbu po tomto zjednotení nosíme v sebe. Nech by už boli vonkajšie okolnosti akokoľvek nepriaznivé, nič nedokáže úplne zničiť túto túžbu.
MY      Pozrite sa. Ešte za doby bývalého ZSSR Kremeľ pozval biskupov z Balkánu na návštevu Ruska. V Moskve sa ich spýtali, či si želajú vidieť aj Leninovo mauzóleum. Biskupi súhlasili. Keď vstúpili do komunistickej svätyne, videli, ako okolo sarkofágu defilujú nekonečné davy. Akonáhle však ľudia zbadali biskupov, zabudli na Lenina i jeho komunizmus, vrhli sa k biskupom, objímali ich a bozkali, ako je to zvykom vo východnej cirkvi.
      Lenin chcel zmeniť svet. Náboženstvo nazval ópiom ľudstva. Boha poprel. Ale ako vidieť, ani za tých sedemdesiat rokov sa komunizmu nepodarilo zmeniť túžbu človeka po naplnení v nadprirodzene. (František Dancák, Dal nám príklad, 13. dodatok, Kružlov 1994, s. 11.)
ADE      Nuž chváľme Boha za jeho lásku, ktorou nás dvíha k dôstojnosti Božích detí. Chváľme ho, že nám dal svojho Syna, ktorý nás učí pravde a očisťuje v nás obraz, na ktorý sme boli stvorení. Chváľme Svätého Ducha, že nám dáva schopnosť chápať nebeské veci a vedie nás na ceste k nebeskej vlasti, k nebu.

      Inšpirácie – Jn 3, 1-21
20.09.2005 | Čítanosť(2877)
Téma: Kristus / Kríž / Obeta
21.08.2003 | Čítanosť(1966)
Téma: Kríž
12.09.2003 | Čítanosť(15517)
09.14. - Povýšenie sv. Kríža
12.06.2003 | Čítanosť(2847)
Jn 3, 22-36
12.06.2003 | Čítanosť(2841)
Jn 3, 1-21


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet