6.marec 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Láska je láskou až vtedy, keď neočakáva, že bude milovaná.”

~Antoine de Saint-Exupéry~

24.09.2003 - Miron
čítanosť1809 reakcie0
(Share 315 0)


Téma: Podobenstvo o talentoch / Mt 25, 14-30

Myšlienky... 196/2003

AI      Takmer každý deň nám masmédia prinášajú správy o nešťastiach, ktoré sa odohrali na rôznych miestach zeme. Raz ide o zrážku vlakov, inokedy o haváriu lietadla či vyčíňanie prírodných živlov. Výsledkom týchto a podobných nešťastí je množstvo mŕtvych. Masmédia udávajú počet obetí, ale zároveň sa usilujú zistiť, kto je za nešťastie zodpovedný.
      Každý deň sa odohrávajú aj iné nešťastia, ďaleko závažnejšie než tie, ktoré srne spomínali. Sú to tragédie „mŕtvych“ duší, ktoré po telesnej smrti sa rútia do večnej smrti - do pekla. Nikto neinformuje o týchto obetiach vlastnej ľahostajnosti, nikto nehľadá, kto je za túto tragédiu zodpovedný.
      Poviete, to sa nedá, človek nedokáže viesť takúto štatistiku. A je to pravda, pretože nevidíme do večnosti a nemôžeme sledovať večný stav jednotlivých duší. Ale jedno čo môžeme, je napnúť všetky sily, aby našu dušu nepostihla takáto tragédia.
KE       Dnešné podobenstvo nám hovorí o štedrosti nášho Boha. Každému dáva potrebnú milosť. Kto s ňou spolupracuje, získava ešte viac. Kto ňou pohŕda, kto ju odmieta, stratí aj, to, čo predtým získal.
DI      Podobenstvo o talentoch je varovaním pred ľahostajnosťou, pohodlnosťou a pasivitou. Cesta k večnosti, a na tej ceste sme všetci, nemôže byt poznačená nerozhodnosťou medzi dobrom a zlom. Je nebezpečné spoliehať sa na to, že to možno nebude až také zlé. Evanjelium, ktoré nás vedie k večnosti, nabáda k činnosti. Máme bdieť, niesť každý deň svoj kríž, hľadať pravdu, konať skutky lásky a to všetko v trvalej orientácií na Krista.
      Každý omilostený človek z evanjelia ukázal dobrú vôľu: slepý žobrák volal o pomoc, Zachej vyliezol na strom a nahradil štvornásobne škodu, ktorú urobil iným, kanaánska žena vytrvalo prosila o pomoc... a čo urobíme my? Ako sa dáme viest evanjeliom?
PAR      Pekne o tom hovorí skúsenosť jedného amerického stolára, statočného muža a zbožného otca rodiny.
      Pred Vianocami kúpil tradičnú rybu. Manželka pri čistení našla v žalúdku ryby peknú a veľkú perlu. Veľmi sa potešili. Stolár sa ihneď vybral do mesta, aby ju predal. Prvý zlatník mu dáva za ňu 5 dolárov, druhý bol ochotný dať 150 dolárov, tretí 300 a štvrtý dokonca 500 dolárov.
      Táto perla zobrazuje našu nesmrteľnú dušu, ktorá je rôzne cenená. Adam a Eva ju predali za jedno jablko. Jozefovi bratia si ju cenili na 20 strieborných, Judáš za tridsať strieborných. Kristus za našu dušu dal vlastný život. Ako si my ceníme svoju dušu? (F. Dancák, Dal nám príklad, l. dodatok, s.26)
MY      Ak si uvedomíme cenu vlastnej duše, potom už nebude ťažké premôcť ľahostajnosť, pohodlnosť a pasivitu. Potom už tieto nedostatky nebudú brániť, aby sme rozvíjali milosť, ktorú nám Boh daroval pre našu spásu.
      Sv. Gvatenius, škótsky mních, ktorý zomrel v roku 1160 je známy tým, že pred každou prácou sa pýtal sám seba: „Aký úžitok mi to prinesie pre večný život?“
      Ak si aj my zvykneme dávať túto otázku, zaiste sa vyhneme takým skutkom, slovám i myšlienkam, ktoré by mohli uškodiť našej duši.
ADE      Boh nám ponúka pomoc. O tých, ktorí ju prijímajú, hovorí: „...každému, kto má, ešte sa pridá a bude mať hojne.“ Avšak tých, ktorí odmietajú jeho milosť, napomína slovami: „Ale kto nemá, tomu sa vezme aj to, čo má.“ Nuž starajme sa o svoju dušu, aby sme nepremrhali žiaden Boží dar.

      Inšpirácie – Mt 25, 14-30
12.06.2003 | Čítanosť(3147)
Mt 25, 14-30
12.06.2003 | Čítanosť(3053)
Mt 25, 31-46
12.06.2003 | Čítanosť(2975)
Mt 25, 1-13


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet