9.marec 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Nešťastie je dobrá živná pôda pre moralizovanie. Ale plody bývajú zväčša nestráviteľné.”

~PAVOL STRAUSS~

26.09.2003 - Miron
čítanosť1433 reakcie0
(Share 306 0)


Téma: Mt 25, 14-30

Myšlienky... 197/2003

AI      Vo výchove dieťaťa v určitej dobe nastane okamih, keď rodičia začnú uvažovať, čím by podporili vlohy, ktoré bádajú vo svojom dieťati. A tak často môžeme počuť napríklad toto: „Mariánovi sme kúpili počítač. Má hlavu na matematiku a vie logicky rozmýšľať. Stálo nás to síce veľa, ale nech sa len jeho talent rozvíja.“ Iní rodičia zapisujú deti do hudobnej či jazykovej školy. Dôvod je stále ten istý. Rozvinúť čo najviac do šírky i do hĺbky prirodzené nadanie dieťaťa.
KE      Každý jeden z nás dostal od Boha mnohé dary. Ježiš nám podobenstvom o talentoch pripomína, že máme povinnosť tieto Božie dary v sebe rozvíjať.
DI      Možno teraz uvažujete, o ktoré dary ide vo vašom prípade. Každý z nás je obdarovaný inými darmi. Ale predsa všetci máme jeden spoločný. Tým darom je rodina. Keď pomyslíme na tých, ktorých matky po pôrode od seba odvrhli a tak museli prežiť časť svojho života v rôznych sociálnych zariadeniach, potom zreteľne cítime, akým veľkým darom je pre nás rodina.
      Rodina, v ktorej žiješ, či už ako otec alebo matka, alebo syn či dcéra, alebo ako starý rodič, je pre teba Božím darom, ktorý musíš rozvíjať. Rodina nie je nič statické. Buď rastie k dokonalosti alebo sa rozkladá.
      Boh chce, aby naše rodiny boli zdravé a sväté. Aká je to zdravá rodina? Je to spoločenstvo zdravých ľudí, medzi ktorými sú zdravé vzťahy. A teraz si vypočujte definíciu zdravia, ako ju uvádza Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) z roku 1986: „stav kompletného telesného a duševného blaha, ktorý vyplýva z toho, že ľudia oslobodení od chorôb žijú v harmónii so svojim okolím a navzájom medzi sebou.“
      Keď Božou vôľou je, aby sme sa snažili o vytvorenie zdravej rodiny, tak má isto na mysli spomínanú harmóniu, v ktorej by sa mali uskutočňovať okrem iného i rodinné vzťahy.
PAR      S čím sa však v skutočnosti stretávame, sú narušené vzťahy medzi manželmi, alebo medzi rodičmi a deťmi. I vzťahy so starými rodičmi nebývajú práve najlepšie. Dôvodom je niekedy egoizmus, inde neochota odpúšťať, tvrdohlavosť, alebo alkohol či iné neresti.
      Neexistuje rodina, ktorá by nemala nejaký problém. Ale sú rodiny, ktoré si s problémom vedia poradiť a rodiny, ktoré to nedokážu. Poviete: „Aj moja rodina má problém, ktorý kazí zdravé vzťahy. Vyskúšali sme všetky možnosti, ale nič nepomohlo.“
      Ak nič nepomohlo, to znamená, že ste nevyčerpali všetky možnosti. Zabudli ste na tú najdôležitejšiu. Spočíva v tom, že pustíte Ježiša do svojej rodiny, aby ju vyliečil. Ako to urobiť? Umožnite Ježišovi, aby sa narodil vo vašej rodine. Tak ako to urobila Presvätá Bohorodička. Ona povedala s dôverou svoje áno Bohu. A tak sa Slovo stalo Telom. Ak poviete „ áno“ Božím slovám, ktoré počujete alebo čítate v evanjeliu, umožnite, aby sa Ježiš narodil vo vašej rodine.
MY      Túto pravdu nám potvrdí skúsenosť muža, ktorý dovolil Božiemu slovu, aby sa v ňom narodilo.
      „So svojou manželkou som mal veľa problémov. Medzi nami bolo stále väčšie napätie. Hádky boli na dennom poriadku. Spomínam si, že moja trojročná dcérka stále kričala od strachu, keď som sa vracal domov. To bolo pred niekoľkými rokmi. Mali sme tri deti a rozmýšľali sme o rozvode.
      Raz ma pozval známy na stretnutie s priateľmi. Jeden z nich bol kňaz. Nebol som tým nadšený, pretože som už dlho nechodil do chrámu. Čakal som, že ma budú prehovárať. Ale nestalo sa tak. Spomínam si na vetu, o ktorej sme si povedali, že sa jej budeme držať: „Čokoľvek urobíte jednému z týchto najmenších, mne ste to urobili…“ Spomenul som si na svoju ženu a hovoril som si, že je nemožné správať sa k nej tak, ako to vyžaduje táto veta evanjelia. Večer som prišiel domov a videl som, že nebolo nič pripravené na večeru. V prvom okamihu ma napadlo, že ju chytím a vyhodím cez okno, aby som mal pokoj. Potom som si však spomenul na tú vetu. Nie, musím sa premôcť, povedal som si a začal som pripravovať večeru sám. Manželka stála za dverami, pozerala sa na mňa a nemala odvahu, aby sa pohla. Pozval som ju, aby sme sa spolu navečerali. V tej dobe som začal chodiť opäť do chrámu. Volal som aj manželku, ale nemala o to záujem.
      Pochopil som, že sa nemám usilovať o obrátenie druhých ľudí, ale predovšetkým o vlastné. Začal som ešte s väčším úsilím. Pomaly si to aj ona všimla, že sa so mnou deje niečo nové. Prišiel čas, keď som jej všetko mohol vyrozprávať. Poprosila ma, aby som ju zoznámil so svojimi priateľmi, s ktorými sa stretávam. A potom aj ona začala žiť podľa evanjelia.
      Ubehlo niekoľko rokov. Včera k nám prišiel jeden známy, ktorého sme pozvali a pohostili, pretože je na tom veľmi zle a nikoho nemá. Keď videl moju manželku a deti povedal, že je to pravá skutočne kresťanská rodina, ktorú poznal. Samozrejme nie sme žiadny vzor. Moja povaha je stále rovnaká. Ale keď si pomyslím ako sme žili predtým, tak sa to jednoducho nedá porovnať.“ (Homiletické směrnice 1983/84, s. 7/20.)
      Cítite, že to je ten najlepší spôsob, ako uzdraviť svoju rodinu?
ADE      Rodina je veľký Boží dar. Nepremrhajme tento dar svojou nečinnosťou. Namáhajme sa a pracujme, aby sme pri poslednom zúčtovaní mohli Bohu ukázať tento dar nádherne zveľadený, zdravý a svätý.

      Inšpirácie – Mt 25, 14-30
12.06.2003 | Čítanosť(3147)
Mt 25, 14-30
12.06.2003 | Čítanosť(3054)
Mt 25, 31-46
12.06.2003 | Čítanosť(2975)
Mt 25, 1-13


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet