9.marec 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Ak sa chceš chváliť a nechceš pôsobiť hlúpo či nerozumne, odhoď všetko, čo nie je tvoje, a chváľ sa tým, čo ti ostane. Ak však odhodíš všetko, čo nie je tvoje, neostane ti nič.

~SV. JÁN Z KRÍŽA~

08.10.2003 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť1342 reakcie0
(Share 338 0)


Téma: Lk 7, 41-43

Myšlienky... 210/2003

       Ktorýsi farizej pozval Ježiša do svojho domu. Ježiš pozvanie prijal. Keď už sedeli pri stole, tu prišla istá žena, v meste známa ako veľká hriešnica a sadla si k jeho nohám. Slzami máčala jeho nohy, utierala ich vlasmi svojej hlavy, bozkávala ich a natierala voňavým olejom (Lk 7, 36-38).
       Toto videl farizej Šimon, ktorý ho pozval a v duchu si myslel: „Keby tento bol prorokom, vedel by, kto a aká je to žena, čo sa ho dotýka, že je to hriešnica“ (Lk 7, 39). Ježiš poznal jeho myšlienky, veď bol jedným z tých farizejov, ktorí vždy hľadali na ňom chyby. Preto pre poučenie povedal toto podobenstvo:
       „Istý veriteľ mal dvoch dlžníkov. Jeden dlhoval päťsto denárov, druhý päťdesiat. Keďže nemali skadiaľ dlžobu splatiť, odpustil ju obidvom. Ktorý z nich ho bude mať radšej?“ (Lk 7, 41-42). To už bola otázka pre Šimona, aby správne posúdil, odpovedal, a tak vlastne sám svedčil proti sebe. Povedal: „Myslím, že ten, ktorému viac odpustil“ (Lk 7, 43).
       Ježiš potvrdil jeho odpoveď. No v ďalšom rozhovore bola reč o ňom. Šimon prijal Ježiša do svojho domu veľmi chladne a nezachoval obyčaje, ktoré sa vtedy poskytovali hosťovi pri vstupe do domu. Preto povedal: „Vidíš túto ženu? Vošiel som do tvojho domu, a nedal si mi vodu na nohy. Ale ona slzami zmáčala moje nohy a svojimi vlasmi ich poutierala. Nepobozkal si ma. Ale ona odvtedy, ako som vošiel, neprestala mi nohy bozkávať. Hlavu si mi olejom nepomazal. Ona mi voňavým olejom nohy natrela. Preto ti hovorím: Odpúšťajú sa jej mnohé hriechy, lebo veľmi miluje. Komu sa menej odpúšťa, menej miluje“ (Lk 7, 44-47). Potom sa obrátil k žene a povedal jej: „Tvoje hriechy sú odpustené“ (Lk 7, 48).
       Podobenstvo o dvoch dlžníkoch ako aj výklad samého Ježiša hovorí, že spomínaná žena bola veľká hriešnica. Obrátila sa, a preto jej bolo odpustené. Svojím spôsobom vyjadruje lásku tomu, kto jej odpustil. Je to úprimná vďačnosť a poďakovanie za dobrodenia, lebo jej bolo veľa odpustené. Preto jej Ježiš povedal: „Tvoja viera ťa zachránila. Choď v pokoji!“ (Lk 7, 50).
       Čím väčšia vina, tým väčšia vďačnosť za odpustenie. Šimon sa chladne zachoval voči Ježišovi, pretože sa cítil spravodlivým. Netúžil po odpustení, lebo si myslel, že to nepotrebuje... Táto žena však pre nás ostane príkladom, aby sme neboli namyslení ako tento farizej. Vedeli ceniť Božiu lásku, ktorou sa aj nám už mnoho a neraz odpustilo.
       Ktosi vtipne povedal, že všetci patríme za mreže. Keď nie za železné, tak aspoň za drevené - do spovednice.
       To je pre každého z nás! Nech si nikto nemyslí mnoho o sebe ako tento farizej Šimon. Všetci sme rovnakí. Každý potrebuje pokánie i milosť odpustenia. Čím väčšie je naše previnenie, tým väčšie má byť aj pokánie a tým aj väčšia vďačnosť za odpustenie.

      Inšpirácie – Lk 7, 36-50
28.07.2004 | Čítanosť(4391)
Téma: Neplačte / Lk 7, 11-17
12.06.2003 | Čítanosť(4685)
Lk 7, 18-35
12.06.2003 | Čítanosť(3512)
Lk 7, 11-17
12.06.2003 | Čítanosť(2545)
Lk 7, 1-10


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet