4.marec 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Tak ako zvonka nemôžeme vidieť farebnú krásu chrámových vitráží, tak nemôžeme pravdu o Bohu spoznať z vonkajšej perspektívy.

~MICHAEL GALAGHER~

10.10.2003 - Miron
čítanosť1310 reakcie0
(Share 384 0)


Téma: Lk 6, 37-45

Myšlienky... 212/2003

AI      Nikto z nás nepochybuje, že Boh chce pre nás len to najlepšie. Veď je to náš starostlivý Otec. Svojím napomínaním nám ukazuje tie najsprávnejšie životné postoje. Kto počúva jeho slovo, uchráni sa od mnohých nepríjemností už tu na zemi.
KE      Dnes nás napomína, že k šťastiu dôjdeme vtedy, ak nebudeme vytýkať chyby svojim blížnym (Lk 6, 39-45).
DI      Toto Božie napomenutie je v dnešnej spoločnosti veľmi aktuálne. Po príklad nemusíme ani ďaleko ísť. Veď každý z nás sa už niekedy stal obeťou zlých ľudských rečí. Je to prirodzené, pretože dnešný svet odmieta správny postoj človeka. Človek, ktorý stojí pred Bohom, uvedomuje si veľkú priepasť medzi svojou nedokonalosťou a dokonalosťou Boha, alebo medzi svojou hriešnosťou a Božou svätosťou. Vie, že táto priepasť sa dá preklenúť len úprimnou pokorou pred Bohom. Táto pokora plynúca z poznania vlastnej nedokonalosti nedovoľuje, aby človek vytýkal chyby svojim blížnym. Skôr ich láskavo povzbudzuje v tom, v čom sú dobrí.
      Kde sa však vylúči Boh zo života, tam sa človek môže porovnávať len s človekom. Tu môže a aj vzniká v určitých prípadoch pocit nadradenosti, ktorý velí vytknúť chybu tomu druhému. Je to následok dedičného hriechu, že človek je naklonený k zlu. V jednej relácii Juraj Kukura hovoril o práci herca. Medzi iným spomenul, že záporné postavy sa hrajú oveľa ľahšie než kladné. Je to normálne. Veď dobro smeruje k Bohu. A keď sme vinou hriechu naklonení k zlu, tak konať dobro nutne vyžaduje určitú námahu.
      S pomocou Božou to ale ide. Ak chceme žiť v príjemnom svete, skúsme sa trošku namáhať a konať dobro. A to tým, že už nebudeme nikdy hovoriť o chybách druhého za jeho chrbtom.
PAR      Zažijeme asi takúto skúsenosť. Najprv budú naše rozhovory viaznuť. Akoby sme si nemali čo povedať. Ale za krátky čas si navykneme hovoriť o dobrých stránkach blížneho. A to je dôležité. Psychológovia hovoria, že ak sa vyzdvihne nejaká dobrá stránka človeka, jeho reakcia smeruje k zlepšeniu iných, menej dobrých stránok.
      Jeden úradník povedal: „ Ja mám dobrého šéfa. Vie ako na ľudí. Tu a tam sa z boku dozviem, že si ma váži a to z toho a toho dôvodu. Je to dobrý pocit, ale núti ma odviesť čo najlepšiu prácu. Nechcel by som si pokaziť jeho názor na mňa“. Takýto šéf je skutočne múdry, pretože uvádza prakticky do života pravdu, nad ktorou sa dnes zamýšľame. Svojím konaním nielenže zvýšil výkonnosť svojho oddelenie, ale dokázal ním vytvoriť pekný kolektív.
      Dobre hodnotiť všetko okolo nás sa vypláca. Človek takto môže žiť v príjemnom kruhu ľudí, ktorým pomáha zanechávať zlé povahové črty. Na ich miesto automaticky prichádzajú kladné vlastnosti. Zároveň prijímajú spôsob nášho hodnotenia ľudí a konajú podobne.
MY      Pozrite, ako to dokázala jedna matka. Dcérka k nej prišla a povedala: „Mamka, ty nikdy nepovieš o nikom nič zlé. Ty by si určite dokázala pochváliť aj diabla.“
      Matka jej povedala: „Zaiste by sme sa mohli od neho niečo naučiť. Pozri sa ako je vytrvalý v konaní zla. My by sme mali byť rovnako vytrvalí v konaní dobra. Vieš, sú ľudia, ktorí stále hľadajú len chyby a nedostatky. Rozmýšľajú nad nimi a vytýkajú ich druhým. Sú to nešťastníci, lebo nevedia, že sa topia v tých istých chybách. Keby sme sa podučili od diabla jeho vytrvalosti, ale v konaní dobra, celkom inak by tento svet vyzeral.“
      Cítite aj vy, že s Božou pomocou môžeme pozmeniť tento svet, svoje okolie čí blízku rodinu k lepšiemu?
ADE      Dovoľme teda, aby sa v našom srdci zrodila túžba po neustálom kladnom hodnotení našich blížnych. Boh zaiste požehná naše úsilie a dá nám potrebnú vytrvalosť i pomoc.

      Inšpirácie Lk 6, 37-45
15.10.2003 | Čítanosť(3263)
Téma: Mt 7, 3-5 / Lk 6, 39-42
20.06.2003 | Čítanosť(2228)
Téma: Láska / Viera / Lk 6, 32
12.06.2003 | Čítanosť(4271)
Lk 6, 37-45
12.06.2003 | Čítanosť(3062)
Lk 6, 1-11
12.06.2003 | Čítanosť(2911)
Lk 6, 12-19


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet