1.marec 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Svedomie mal čisté - nikdy ho nepoužíval.”

~STANISLAW JERZY LEC ~

15.10.2003 - Miron
čítanosť1390 reakcie0
(Share 309 0)


Téma: Mk 4, 24-34

Myšlienky... 215/2003

AI      Všemohúci Boh má záľubu v malých veciach. Posledným dáva prvé miesto, pokorných vyvyšuje, sebavedomých ponižuje. Pre svoj plán spásy si vyberá ľudí, ktorí v očiach sveta nič neznamenajú.
KE      Ježiš Kristus, keď hovorí o Božom kráľovstve, zámerne si volí obraz horčičného zrnka, ktoré je najmenšie zo všetkých semien.
DI      Zástupy, ktoré počúvali Ježiša Krista, pochopili toto podobenstvo. Zo skúsenosti vedeli, že z malého horčičného zrnka vyrastie ker vysoký tri až štyri metre. Tento ker Arabi ešte dnes nazývajú „horčičným stromom“.
      Toto podobenstvo o horčičnom zrnku má znázorniť mohutné účinky Ježišovho posolstva. Nech sa jeho posolstvo zdalo slabé a bezmocné, jeho veľká sila prenikne do veľkých diaľav a obopne celý svet a všetky národy.
PAR      V Božom kráľovstve od samého začiatku platí divný zákon, podľa ktorého sa to najmenšie stáva najväčším. Spasiteľ začína budovať svoje kráľovstvo v malej krajine, v zemi rybárov a pastierov, ktorí, ak vynikajú, tak iba svojou malosťou a bezvýznamnosťou. A toto práve Kristus požaduje aj v zmýšľaní: „Ak nebudete ako deti...“ i v konaní: „Kto chce byť veľkým, nech je sluhom všetkých...“.
      Výsledky, s ktorými začína a pokračuje sú skromné, pomalé. Jeho spoločenstvo rastie nebadane, tak ako rastú stromy. Keď po troch rokoch odchádza, nemá ich okolo seba veľa.
      Ale i napriek tejto pomalosti a malosti zrnko posolstva predsa len zapúšťa korene, vyráža klík a rastie. (A. Faudenom, Počuli sme slovo Pánovo, SÚSCM, Rím 1979, s. 452.)
      Ježišovo posolstvo je semenom Božieho kráľovstva v našich srdciach. Buduje sa z drobných skutkov, z pokorného zmýšľania a láskyplného spolunažívania bratov. Z toho vyrastá stála vernosť Božiemu posolstvu i v tých najobyčajnejších chvíľach života.
MY      3. januára 1991 vyslal Svätý otec ďalšiu skupinu rodín do cudzích krajín s cieľom „evanjelizovať tamojšie rodiny“. Tieto hlboko apoštolské páry patria do hnutia Neokatechumenátna cesta. Nemali za cieľ uskutočňovať sociologické a ekonomické projekty. Dobrovoľne odchádzali do oblastí, kde väčšina ľudí stratila vieru a kde v dôsledku toho vznikla morálna púšť. Cieľom presídlenia celej rodinnej bunky do určitej zemepisnej oblasti je „zasadenie živej cirkvi“.
      Ovocie však neprichádza okamžite. Oskar a Pavla spolu so šiestimi deťmi odišli do mesta Oulo vo Fínsku. Začiatky boli ťažké. Pavla sa po určitom čase pýtala sama seba: „Čo tu vlastne robím?“
      Povzbudenie prišlo od jedného evanjelického pastora. Povedal manželom: „Všetci si vás všímajú. Do Oulu ste priniesli úplne iný obraz kresťanstva. Je to akoby znamenie, že Svätý Duch skutočne pôsobí. Jeden alebo dva roky to pre vás bude tiché utrpenie. Keď však svojou ochotou zomierať sebe budete preukazovať, že vaša viera je autentická, nakoniec uvidíte, že ľudia budú za vami prichádzať, aby našli znova Boha.“
      Tieto takmer prorocké slová sa naplnili. Božia sila sa mocne prejavuje v malosti. (Nová evanjelizácia 2000, č. 1, s. 14.)
ADE      Božie kráľovstvo je v nás. Ochotne prijímajme a žime Kristovo posolstvo v každej situácií, aby Božie kráľovstvo v nás rástlo. Nepremrhajme ani tú najmenšiu príležitosť, lebo sa môže stať zrnkom budúcich veľkých vecí.

      Inšpirácie – Mk 4, 24-34
10.02.2010 | Čítanosť(3099)
Téma: Mk 4, 1
12.06.2003 | Čítanosť(2800)
Mk 4, 24-34
12.06.2003 | Čítanosť(2611)
Mk 4, 1-23
12.06.2003 | Čítanosť(2361)
Mk 4, 35-41


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet