9.marec 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Na druhého nepôsobíme slovami, ale konaním.”

~ROMAIN ROLLAND~

20.10.2003 - Miron
čítanosť1684 reakcie0
(Share 345 3)


Téma: Lk 7, 11-16

Myšlienky... 219/2003

AI      V poslednej dobe si často v dedinských rozhlasoch môžeme vypočuť oznam takého charakteru: „Do našej obce prišiel súkromný podnikateľ, ktorý ponúka cukor a olej v takej a takej cene.“ Zvyčajne sú tieto ceny o niečo nižšie než v miestnych potravinách a tak nečudo, že sa okolo podnikateľa zhŕkne veľa zákazníkov.
KE      Dnešné evanjelium nám dnes zvestuje oveľa dôležitejšiu správu: Ježiš môže oživiť!
DI      Američan O. Smith na základe príbehu vzkriesenia naimského mladíka napísal poviedku. Skúsme si ju v krátkosti zreprodukovať.
      Vynášajú mŕtveho chlapca. Tu sa priženie akýsi muž a kričí: „Stojte! Ja toho mŕtveho zobudím! Chýba mu iba vzdelanie!“ A hneď začne mŕtvemu čítať z klasikov a z filozofických spisov. Mŕtvy však ostáva mŕtvym.
      „Ale čo!“ volá ktosi. „Tomuto mladému mužovi chýba iba lepšie prostredie. Ako môže niekto žiť v takom biednom prostredí!“ A dá sa do práce. Z ulice odprace smeti a odpadky, žobrákovi dá dolár, aby zmizol, ale mŕtvy ostáva mŕtvym.
      Pristupuje ďalší a volá na mŕtveho: „Tebe chýba len silná vôľa. Môžeš žiť, ak budeš len chcieť. Chci!“ Ale dovolávanie sa vôle mŕtveho neoživí.
      K máram pristupuje starý rabín. „Tomuto mládencovi chýba len náboženstvo.“ A začne mu čítať z náboženských kníh. Všetko bez úspechu.
      V tej chvíli sa zjaví Ježiš. Obráti sa na mŕtveho chlapca a povie: „Hovorím ti, vstaň!“ A mŕtvy vstane. Ježiš nenadarmo hovorí: „Ja som prišiel, aby mali život.“ (Wilhelm Busch, 365 x On, s. 126.)
PAR      Sme svedkami moci Božieho slova. Božie slovo stvorilo vesmír a všetko, čo sa v ňom nachádza. Božie slovo daruje znovu nadprirodzený život odpustením hriechov. Božie slovo má doslova moc vzkriesiť i mŕtve telo. Akú dôveru máme v túto silu Božieho slova, ktoré sa nám ponúka vo Svätom písme?
      Je to dôležitá otázka. Božie slovo totiž cez nás pôsobí v tomto svete. Svet dnešnej doby je doslova na márach, je bez života, je mŕtvy a plodí smrť. Nepomôžu mu ani nové systémy vzdelávania, ani nové filozofické smery, ani učenie všelijakých šarlatánov, ani posvätné knihy prekonaných duchovných snažení ľudstva. Svetu pomôže iba živý Boh, ktorý má moc dávať život.
MY      Pozrite sa ako to funguje. Jeden muž nastúpil na nové miesto. Za krátky čas však zistil, že v kancelárií vládne napätá atmosféra. Akoby každý žil len sám pre seba a na toho druhého pozeral ako na potenciálneho rivala či nepriateľa. Keďže bol úprimne veriacim človekom, trápilo ho to a usiloval sa nájsť riešenie pre zlepšenie tejto situácie.
      Návod našiel v slovách Ježiša Krista. A tak začal od drobných skutkov lásky. Ráno sa za svojich kolegov pomodlil a prosil, aby mal silu ich milovať a zjednotiť sa s nimi. To sa potom prejavilo v drobnostiach. Raz našli kolegovia na svojich stoloch jabĺčka, inokedy koláče položené tak, aby bolo jasné, že sú pre všetkých. Tieto drobnosti spojené s úsmevom a pohotovosťou pomôcť začali prinášať ovocie. Najprv len v napodobňovaní týchto drobných skutkov lásky, ale nakoniec to vyústilo do nastolenia peknej atmosféry, v ktorej zanikli všetky predchádzajúce podozrievania a nedôvera. Že to bolo Božie dielo dosvedčuje aj to, že táto pekná atmosféra vydržala i v takej skúške, kedy hrozilo hromadné prepúšťanie z práce.
ADE      Keď obecný rozhlas ohlási možnosť lacného nákupu, vždy sa zhŕkne veľa záujemcov. Dnes, keď nám evanjelium zvestovalo, že Božie slovo má moc kriesiť mŕtvych, teda i mŕtve vzťahy medzi ľuďmi, či ostaneme ľahostajní? Poďme všetci k Ježišovi, lebo len On dáva život.

      Inšpirácie – Lk 7, 11-17
28.07.2004 | Čítanosť(4391)
Téma: Neplačte / Lk 7, 11-17
12.06.2003 | Čítanosť(4685)
Lk 7, 18-35
12.06.2003 | Čítanosť(3512)
Lk 7, 11-17
12.06.2003 | Čítanosť(2545)
Lk 7, 1-10


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet