4.marec 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Keď chce dnešný apoštol kráčať v Kristových šľapajach, nemusí reformovať a ešte menej ignorovať historickú skutočnosť, ktorá ho obklopuje... Stačí, keď bude postupovať ako prví kresťania, ktorí oživovali svoje prostredie.

~bl. Josemaría Escrivá~

24.10.2003 - Miron
čítanosť1537 reakcie0
(Share 315 1)


Lk 7, 11-17

Myšlienky... 225/2003

AI      Človek od malička spoznáva, že vo svete panujú určité prírodné zákony. Chápe ich ako nevyhnutnosť a prijíma ich. Prestavujú určitý nemenný poriadok, o ktorý sa dá oprieť. Preto len ťažko chápe veci, ktoré sa vymykajú tomu tomuto poriadku. Neuvedomuje si však, že aj nad týmto poriadkom stojí Boh, ktorý môže do neho ľubovoľne zasahovať. Veď je tvorcom a udržiavateľom všetkých zákonitostí, ktoré objavujeme vo svete.
KE      Evanjelium často vykresľuje Ježišovu všemohúcnosť. Ježiš svojou mocou dokonca zasiahol do prirodzeného zákona života a vracia život mŕtvemu mládencovi (Lk 7, 11-17).
DI      Takú udalosť, ktorá zasahuje do pozemského diania, do prírody, do vesmíru, do života a pritom sa vymyká všetkým známym zákonom, nazývame zázrak. Biblia je plná zázrakov. Niektoré sú nápadné, iné menej. Všade však ide o nadprirodzený zásah Boha do pozemského diania pre dobro človeka.
      V tom je význam zázrakov. Boh vstupuje do dejín svojho ľudu v okamihu, keď je to potrebné a dobré v živote národa či jednotlivca. Každý taký zázrak sa stáva stretnutím človeka s Bohom.
PAR      Zázrak pre človeka, ktorý sa snaží prežívať hlbokú jednotu s Bohom, nie je nič divné. Preto nás udivuje pokojná reakcia mnohých svätých, ktorí často počas života stáli zoči-voči zázrakom. Dobre chápali, že Boh je nad všetkým. Preto ich neudivoval žiaden jeho zásah do života.
      Často však môžeme počuť: „Ja by som aj veril, keby mi Boh dokázal svoju moc, keby urobil nejaký zázrak.“ Takto hovoria tí, ktorí nechcú veriť. Väčšinou by neuverili ani vtedy, keby nejaký ten zázrak skutočne zažili. V podobenstve o boháčovi a Lazárovi na prianie, aby niekto zo záhrobia prišiel varovať boháčových bratov, aby nezahynuli, počujeme slová: „Ak nepočúvajú Mojžiša a Prorokov, neuveria, ani keby niekto z mŕtvych vstal“ (Lk 16, 31), to znamená: „Keď neveria Božiemu slovu, neuveria ani zázraku.“ Pravá viera skutočne nevyrastá zo zázraku. Ježiš povedal neveriacemu Tomášovi a nielen jemu: „Blahoslavení sú tí, čo nevideli, a uverili“ (Jn 20, 29).
MY      K tomu si môžeme vypočuť jeden skutočný príbeh zo života. Pred vojnou cestoval duchovný otec Chariton do mesta. V jednej dedine vlak zastavil na dlhší čas. Všetci cestujúci využili prestávku, aby sa išli pozrieť do miestneho chrámu, kde sa vraj stal zázrak – jedna ikona začala sama od seba roniť slzy. Len otec Chariton ostal vo vlaku.
      Keď sa jeho spolucestujúci vrátili späť do vlaku, jeden pán, celý pohoršený, povedal:
      „Vy, otče, neveríte?!“
      „Ja verím a preto ma zázraky neudivujú. Vy však neveríte a z toho dôvodu ste sa boli pozrieť na miestny zázrak, aby ste uverili. Že je to tak? Teraz už veríte?“ (Homiletické směrnice 1988/89, s. 3/27.)
ADE      Naša viera nemá stáť na zázrakoch. Máme kráčať k Bohu cestou, ktorú nám zjavil vo Svätom písme, a ktorú nám predkladá Cirkev. Zázrak na tejto ceste je len akoby smerová tabuľa, ktorá nás ubezpečuje, že ideme správnym smerom.

      Inšpirácie – Lk 7, 11-17
28.07.2004 | Čítanosť(4389)
Téma: Neplačte / Lk 7, 11-17
12.06.2003 | Čítanosť(4685)
Lk 7, 18-35
12.06.2003 | Čítanosť(3512)
Lk 7, 11-17
12.06.2003 | Čítanosť(2545)
Lk 7, 1-10


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet