1.marec 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Nekompromisný človek je zdanlivý blázon, o ktorom podobný blázon napíše dvadsať rokov po jeho smrti, že hádam mal predsa len pravdu.”

~PAVOL STRAUSS ~

07.11.2003 - Miron
čítanosť1354 reakcie0
(Share 336 0)


Téma: Lk 16, 19-31

Myšlienky... 233/2003

AI      Mladý novinár sa uchádzal o prácu v redakcii známeho týždenníka. Po pohovore prácu dostal, ale len na skúšobnú dobu. Ak by v tejto skúšobnej dobe neobstál, musel by si hľadať prácu niekde inde. Preto si povedal: „Musím vydržať, nech ma to stojí čokoľvek!“
      Pozemský život kresťana je podobnou skúšobnou dobou. Krstom síce dostávame nádej večného života, ale celým životom máme dokazovať, že o tú večnosť skutočne stojíme. Božie slovo nám počas tejto skúšky pomáha tým, že nám ukazuje, čomu sa máme vyhnúť a o čo máme usilovať.
KE      Podobenstvo o boháčovi a Lazárovi nás upozorňuje, že nemáme byť ľahostajní k biede blížneho.
DI      Nesmieme si toto podobenstvo vykladať ako odsúdenie zlého a lakomého srdca. O tom tu niet ani zmienky. Boháč tu nie je vykreslený ako zlý človek. Ba priam naopak. Je to veriaci človek, pretože Abraháma nazýva otcom, čím sa hlási k viere. I starostlivosť o spásu bratov hovorí v jeho prospech. Nenachádzame žiadne nepriateľstvo k Lazárovi, neublížil mu, nezakázal mu žobrať pred svojim domom. Jeho jediným hriechom, o ktorom hovorí Sväté písmo, je ľahostajnosť k Lazarovej biede.
      V tomto spočíva varovanie dnešného evanjelia. Máme robiť pokánie nielen zo zla, ktoré sme urobili, ale aj z dobra, ktoré sme neurobili.
      Je potrebné teda premôcť svoju ľahostajnosť tým, že otvoríme svoje oči a hlavne srdce, aby sme videli potreby blížnych, ktoré je v našej moci naplniť. Nemusí ísť len o materiálnu pomoc, ale aj duchovnú. Veď sme boháči ducha oproti tým, ktorí sa nesýtia Eucharistiou a Božím slovom.
PAR      Ak nás ovláda ľahostajnosť voči biede blížneho, potom je naše kresťanstvo karikatúrou, z ktorej si právom robia posmech protivníci Cirkvi.
Pozrite sa. Jednu mladú ženu opustil manžel. Našiel si inú. Ostala sama s dieťaťom. Byt v paneláku jej síce nechal, ale chýbali jej prostriedky k životu. Začala si teda hľadať prácu. S Božou pomocou utrafila na dobre platené miesto. Malo to iba jednu ťažkosť. Pár dní do mesiaca by musela ostať v práci dlhšie o toľko, o koľko sa pretiahne porada vedúcich pracovníkov. V takých prípadoch by nemala kde nechať svoje dieťa.
      Kňaz, ktorému sa zdôverila s týmto problémom, jej chcel pomôcť. Obrátil sa na staršiu ženu, ktorá bývala v tom istom paneláku. Vážil si ju pre jej zbožnosť, preto dúfal, že vyjde mladej matke v ústrety. No mýlil sa.
      Keď jej navrhol, či by nebola ochotná postarať sa o dieťa pár večerov v mesiaci, povedala: „V živote som sa už napomáhala dosť, teraz už chcem mať pokoj!“
      Neviem už, ako sa ten prípad skončil, ale reakcia tej staršej ženy ma veľmi oslovila. Veľmi živo mi totiž pripomenuli chvíle, kedy som sám odmietol pomoc blížnemu. Cíti1 som, že musím konať pokánie i za tie chvíle, kedy som pre vlastné pohodlie či z ľahostajnosti neurobil dobro, ktoré som mohol urobiť.
MY      Ak cítite niečo podobné, ak i vo vašom živote boli chvíle, kedy ste z ľahostajnosti nevideli biedu blížneho, poďme teda spolu konať pokánie. Poprosme Boha o odpustenie, že sme boli slepí voči biede blížneho. Poprosme však aj o silu, aby sme odteraz dokázali mať otvorené oči i srdce pre všetkých blížnych. Aby sme dokázali vidieť ich biedu a pomôcť podľa miery svojich síl. Poprosme o silu, aby sme sa stali darom pre blížneho.
ADE      Ten mladý novinár zaiste urobil všetko, aby dostal prácu v redakcii významného týždenníka. My však máme pred sebou neporovnateľne väčší ciel - večný život. Neurobíme teda všetko, čo je v našich silách, aby sme tento ciel dosiahli? Amen.

      Inšpirácie – Lk 16, 19-31
12.06.2003 | Čítanosť(3063)
Lk 16, 1-15
12.06.2003 | Čítanosť(2626)
Lk 16, 19-31
12.06.2003 | Čítanosť(2241)
Lk 16, 16-18


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet