18.apríl 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Počiatok je prvý vzdych zániku. Koniec posledný výdych zrodu.”


~PAVOL STRAUSS~

27.11.2003 - Miron
čítanosť1557 reakcie0
(Share 396 0)


Téma: Láska k nepriateľom

Myšlienky... 238/2003

AI      Do školy prišiel nový a mladý učiteľ. Od prvej chvíle si získal sympatie svojej triedy. Najmä dievčatá sa na neho milo usmievali. Prišiel však september a nový učiteľ začal skúšať. Každý dostal takú známku, akú si zaslúžil. Dokonca aj niektoré dievčatá, ktoré sa najviac usmievali, odchádzali s päťkou. Sympatie pominuli. Pritom učiteľ bol spravodlivý. Známkami, ktoré zodpovedali vedomostiam chcel podnietiť študentov k štúdiu. Všetci uznáme, že konal správne. Išlo mu o dobro svojich žiakov.
      Ak to chápeme, to znamená, že vieme veci dobre posúdiť. To je dobré, pretože Boh nám často dáva požiadavky, ktoré sa na prvý pohľad zdajú nezmyselné. Iba ak pochopíme všetky dôsledky, ktoré z nich vyplývajú, uznáme, že to Boh s nami myslí skutočne dobre.
KE      Jednou z takýchto požiadaviek je aj láska k nepriateľom.
DI      Apoštoli, ktorí prví počuli túto Ježišovu požiadavku, dobre vedeli, čo je to nepriateľ. Na cestách s Ježišom sa denne stretávali s nepriateľmi. Boli to zákonníci a farizeji. Vôbec netajili, že Ježiša a jeho verných nemajú v láske. Apoštoli správne tušili, že dokonca usilujú o život ich Učiteľa. Okrem toho, ako príslušníci židovského národa, mali aj politického nepriateľa. Boli to Rimania.
      Preto im bolo zaťažko prijať tieto Ježišove slová o láske k nepriateľom. Ale Spasiteľ im, aj nám, dal nádherný príklad takejto lásky. Obetoval svoj život za každého človeka, teda i za svojich nepriateľov. Apoštoli a mnohí kresťania dobe nasledovali Ježišov príklad. Dnes nás Ježiš povzbudzuje k podobného konaniu.
PAR      Je to oprávnená požiadavka. Zvlášť vhodná pre túto dobu. Svet nám silou mocou chce totiž vnútiť pravý opak. Navádza nás: „Toho, kto ti škodí, znič akýmkoľvek spôsobom!“ Používa nato veľmi rafinované metódy. Napríklad film. Veď väčšina akčných filmov nám vnucuje predstavu, že zlo musí byť hneď potrestané. A tak sa často pozeráme na nejakého hrdinu, ktorému voľajako ublížili. Zahorí spravodlivým hnevom a zubami-nechtami sa usiluje o spravodlivé potrestanie vinníka. Čo na tom, že za ním ostávajú potoky krvi. Len nech sa spravodlivosti urobí zadosť.
      Či chceme alebo nechceme, takéto a podobné scény nás vedú k podobnému konaniu. Ale nekončí sa to „happyendom“. Skôr sa ešte väčšmi prehĺbia trhliny v medziľudských vzťahoch.
      Človek, ktorý sa naučil milovať svojich nepriateľov, prenecháva svoju pomstu Bohu. Takto vyrieši oveľa viac krívd, ako keby na to použil všetky zbrane ľudskej zloby. Uvedomme si, že kresťanstvo začína tam, kde začína láska k nepriateľom.
      Človek, ktorý sa stotožnil s touto Ježišovou požiadavkou, vlastní silnú zbraň voči všetkému zlu. Veď stačí len zalistovať v ktoromkoľvek životopise svätého, aby sme tam našli príklad účinnosti lásky k nepriateľom. Práve vďaka tomuto úsiliu, mnohí zatvrdiví ľudia našli cestu k Bohu. A to nehovoríme o zreteľnej náprave vzťahov medzi ľuďmi.
MY      Zaiste i mnohí z vás majú podobnú skúsenosť ako Korinna, trinásťročné dievča z Uruguaya. Korinna rozpráva: „Oproti nášmu domu býva žena, ktorá povedala niečo nepravdivé a škaredé o našej rodine. Keď sa o tom dozvedela mamička, bolo jej veľmi zle. Prikázala mi, aby som sa už nikdy nerozpráva s tou ženou. Držala som sa toho veľmi dlho, hoci som cítila, že to nie je veľmi správne. Raz, keď som išla s priateľkou okolo nej, niečo sa vo mne zlomilo a pozdravila som ju. Doma som povedala mame: „Mami, nemôžeme sa k tej pani takto správať. Ona je tiež kresťanka. Boh býva aj v jej duši. Nemôžeme sa na ňu hnevať.“ Mama sa zamyslela a po chvíľke uvažovania povedala, že mám pravdu. To zmenilo náš postoj k tej žene natoľko, že dnes sú medzi nami veľmi priateľské vzťahy.“ (Homiletické směrnice 1991/92, s. 95)
      Necítite, že len skutočná láska k nepriateľom, teda k ľuďom, ktorí nám ublížili, môže jemne a dokonale napraviť to, čo spôsobila ľudská zloba?
ADE      Neváhajme teda! Milovať nepriateľov to nie je prejav slabosti, ale znak veľkej morálnej sily. Skúsme si v duchu predstaviť všetkých, ktorí nám najviac ublížili. Vyberme si toho, kto nás najviac ranil a pokúsme sa mu urobiť nejakú láskavosť. Nech nás pritom hreje vedomie, že plníme Božiu vôľu a urýchľujeme príchod jeho kráľovstva.
01.07.2004 | Čítanosť(1481)
Téma: Láska k nepriateľom
25.06.2003 | Čítanosť(1365)
Téma: Láska k nepriateľom
25.06.2003 | Čítanosť(1364)
Téma: Láska k nepriateľom


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet