4.august 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Zadováž si do svojho domu dobré knihy! Z nich prúdia vlastné sily a účinkujú ako poklad požehnania pre deti a vnukov.

~Herman Hesse~

15.04.2004 - Miron
čítanosť2594 reakcie0
(Share 389 0)


Téma: Nedeľa Tomášova / Svedectvo / Viera / Jn 20, 19-31

Myšlienky... 42/2004

AI      Žijeme vo svete, preto nám nemôže uniknúť nástup nevery do mnohých oblastí konania človeka. Určite nás to zarmucuje. Veď v sebe nosíme túžbu, aby celý svet poznal Krista, uveril v neho a miloval ho. Boh však od nás neočakáva len túto túžbu, ale chce, aby sme svedectvom svojho života vzbudili vo svete vieru.
KE      K tejto úlohe je potrebné, aby sme sami boli plní viery. K tomu nás vedie i dnešné evanjelium.
DI      Testy sú dnes v móde. Slúžia na odhalenie pravdy o veci alebo o človeku. Silným pokušením pre nás je ostať na povrchu. Testy však skúmajú hĺbku. IQ test napríklad odhaľuje našu skutočnú inteligenciu, nielen tú zdanlivú.
      Skúsme teda nájsť test, ktorý by otestoval našu vieru, našu oddanosť Ježišovi.
      Metódu testu nám objasní pohľad na apoštola Tomáša. Nebol medzi učeníkmi, keď sa im zjavil Kristus. Neveril im. Stanovil dokonca podmienky, za ktorých je ochotný uveriť: „...ak nevložím svoj prst do rán po klincoch a nevložím svoju ruku do jeho boku, neuverím.“
      Kristus sa podrobil tomuto testu apoštola Tomáša. Ale hneď pripomenul, že nie je na mieste žiadať takýto test od Boha slovami: „Blahoslavení tí, čo nevideli a uverili.“
PAR      Skúsme si, však predstaviť, že by medzi nás prišiel apoštol Tomáš. Spýtal by sa: „Kto ste?“ A my by sme odpovedali: „Sme Kristovi nasledovníci.“ A apoštol Tomáš by nás chcel hneď otestovať svojim testom: „Ukáž mi svoje ruky, prosím. Ukáž mi svoje nohy, prosím. Ukáž mi svoj bok, prosím. Je tam rana, je tam jazva, je tam otvor po klincoch alebo po kópií? Ak áno, potom ti uverím. Ak nie, neobstál si.“ (Podľa: Milan Bubák, Tomášov test, Katolícke noviny č. 15/1996.)
      Zdá sa nám to absurdné a nemožné? Je však isté, že Tomášovia dneška na nás pozerajú a hľadajú na nás Kristove znaky, aby mohli uveriť.
      Môžeme im ukázať ruky prebodnuté námahou konania skutkov lásky našim blížnym?
      Môžeme im ukázať nohy prebodnuté kráčaním po ceste pravdy v každej situácií?
      Môžeme im ukázať prebodnutý bok a srdce, čo spôsobila naša láska, aby sa vyliala na všetko a na všetkých?
      Môžeme im ukázať rany, ktoré sme utŕžili, keď sme neochvejne stáli na obrane hodnôt, ktoré ako kresťania vyznávame? Môžeme ukázať znaky vernosti na svojom tele, na svojom charaktere, na svojej minulosti?
      Ak nie, nemôžeme sa čudovať nevere svojho okolia, pretože k nej patríme. Ak áno, potom okolo nás bude rásť počet tých, ktorí uverili v Krista.
MY      Mulah, mohamedánsky duchovný, sa raz prizeral, ako istá sestrička z rádu matky Terezy umývala malomocného, ktorý bol samá príšerne zapáchajúca rana. Mulah sa na ňu dlho pozeral, potom sa obrátil na „misionára lásky“, člena mužskej kongregácie matky Terezy a povedal: „Už dávno som si myslel, že Ježiš Kristus je prorokom. Ale až dnes som uveril, že Ježiš Kristus je Bohom, lebo je schopný naplniť onú sestričku takou láskou, že dokáže s dobrotou a jemnosťou vykonávať túto prácu.“ (František Dancák, Dal nám príklad, 13. dodatok, Kružlov 1994, s. 66.)
ADE      Skúsme sa teda na chvíľu stíšiť a prejsť týmto „Tomášovým testom“ svoju vieru a oddanosť Kristovi. Ak by sme azda neobstáli, nezúfajme, ale odhodlajme sa k takému životu, aby sme zajtra, pozajtra, v celej našej budúcnosti vždy obstáli. Nebude to vždy jednoduché a ľahké, ale vždy to bude sprevádzané rastom viery v našom okolí. Amen.

      Inšpirácie: Pochybnosť / Jn 20, 13-37
      Kartotéka: Pochybnosť / Svedectvo / Tomáš / Viera / Jn 20
05.02.2010 | Čítanosť(2860)
Téma: Kresťanstvo / Svedectvo /
12.06.2003 | Čítanosť(2382)
Jn 20, 19-31
12.06.2003 | Čítanosť(2368)
Jn 20, 11-18
12.06.2003 | Čítanosť(2274)
Jn 20, 1-10


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet