14.august 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Ak sa chceš chváliť a nechceš pôsobiť hlúpo či nerozumne, odhoď všetko, čo nie je tvoje, a chváľ sa tým, čo ti ostane. Ak však odhodíš všetko, čo nie je tvoje, neostane ti nič.

~SV. JÁN Z KRÍŽA~

20.04.2004 - Miron
čítanosť3377 reakcie0
(Share 717 1)


Téma: Svätého slávneho veľkomučeníka, triumfátora a divotvorcu Juraja / Kresťanstvo / Pravda / Svedectvo

Myšlienky... 46/2004

AI      Zaiste mi dáte za pravdu, že klamstvo je znakom zbabelosti a slabého charakteru. Je zarážajúce, ako často sa len v priebehu dňa stretneme s lžami najrôznejšieho druhu. Školák klame, aby nebol potrestaný za zlé výsledky v škole, úradník klame, aby nemusel vybaviť stránku, ďalší zasa preto, aby zakryl svoju neschopnosť... Nie sú to práve klamstvá najhrubšieho zrna. Často sú to len mierne prekrútené pravdy. Ale tie sú práve najnebezpečnejšie. A tak je človek dneška vychovávaný k nedôvere, k preverovaniu si takmer každej informácie.
KE      V tejto záplave najrôznejších klamstiev je potrebné, aby sme si my, kresťania, uvedomili, že sme služobníkmi pravdy a nie klamstva. Príkladom nám môže byť sv. veľkomučeník Juraj, ktorého sviatok dnes oslavujeme.
DI      Krst nám vtisol sviatostné znamenie, ktoré nám dáva jasný smer do života. Máme dosiahnuť zjednotenie, stotožnenie s Kristom. Človek žije ako človek, len keď pozná pravdu, miluje to, čo pozná a koná podľa toho, čo miluje. Takto sa stáva pravdou, ktorú miluje. Tak sa poznávaním a láskou zjednocujeme s Kristom. Jednoducho povedané máme žiť svoj život tak, ako by ho žil Kristus v nás. Žiť podľa tejto pravdy vyžaduje veľkú odvahu, ba až mučeníctvo, ak chápeme mučeníctvo v jeho pôvodnom význame ako „svedectvo“ pravde spečatené našim utrpením a krvou.
      Opravdivo naplníme svoj život vtedy, keď budeme hovoriť pravdu. Človek len ťažko môže zabudnúť, že potrebuje poznať pravdu, pretože inštinkt poznania je v nás príliš silný, aby sa dal zničiť. Môžeme však zabudnúť, ako nutne potrebujeme tiež pravdu hovoriť. Nemôžeme poznať pravdu, pokiaľ sa ňou neriadime.
PAR      Nie je ťažké v súčastnej dobe podľahnúť pokušeniu vzdať sa pravdy. Dnes už klamár nemusí mať pocit, že mu jeho klamstvá môžu spôsobiť problémy. Keby život bol trošku neistejší a keby osoba, ktorej sa nedá dôverovať, mala medzi druhými ľuďmi ťažší život, neklamali by sme sami seba i druhých tak bezstarostne.
      Neúcta k pravde, nevydávanie svedectva o pravde svojim životom, znehodnocuje naše bytie. A tak nemôžeme priviesť ku skutočnej Pravde tých, ktorí Pravdu úprimne hľadajú.
MY      V roku 1858 bojovali Angličania v Indií. V boji bol zranený jeden dôstojník. Domorodý seržant z jeho oddielu ho zachránil s nasadením svojho života a ošetroval ho s najväčšou starostlivosťou. Dôstojníka dojala jeho statočnosť a vernosť. Ľutoval len jedno, že tento seržant nie je kresťanom.
      Jedného dňa mu seržant na túto záležitosť odpovedal: „Dobre, stanem sa kresťanom, ak je vaše náboženstvo lepšie než moje. Povedz mi teda, čo je kresťanstvo?“
      Angličan rozmýšľal, ako by odpovedal, ale nemohol sa hneď zmôcť na odpoveď.
      „Pane,“ hovorí seržant, „nepoznáš svoje náboženstvo a chceš ma prehovoriť, aby som ho prijal? Mám ti povedať v čom spočíva kresťanstvo, ktoré som videl u vašich vojakov? Vidím ich chodiť po obchodoch a podvádzať. Vidím ich chodiť do krčiem a opíjať sa. Vidím ich vnikať do domov a páchať veci, ktoré Alah zakazuje. Ako môže byť dobré náboženstvo, ku ktorému sa hlásia takýto ľudia?“
      Nepomohla už žiadna argumentácia. Seržant sa nedal presvedčiť, že kresťanstvo je lepšie, než sa zdá podľa života tých zlých kresťanov, s ktorými sa stretol. (František Dancák, Dal nám príklad, 6. dodatok, Kružlov 1978, s. 112.)
ADE      Ak chceme krásne žiť, musíme poznávať pravdu, milovať ju a podľa nej rozprávať a žiť. Takto nebudeme klamať ani seba ani druhých, ale naopak aj seba aj druhých budeme viesť po ceste spravodlivosti k večnej Pravde. Amen.

      Kartotéka: Kresťanstvo / Pravda / Svedectvo
27.05.2011 | Čítanosť(3931)
Téma: Kresťanstvo
05.02.2010 | Čítanosť(2864)
Téma: Kresťanstvo / Svedectvo /
30.12.2004 | Čítanosť(2111)
Téma: Kresťanstvo / Svedectvo
18.01.2010 | Čítanosť(1828)
Kresťanstvo


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet