6.marec 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Ľahšie je konať charitatívne skutky, než byť spravodlivý.”

~ARTURO GRAF ~

20.06.2003 - Miron
čítanosť1536 reakcie0
(Share 334 1)


Téma: Evanjelizácia / Lk 5, 17-26

Myšlienky... 24/2000

       Deti si veľmi obľúbili rozprávkový seriál „Šmolkovia“. Je o dobrodružstvách rodiny modrých trpaslíkov. Každý z nich má svoj výrazný charakter i spôsob správania. Jeden z nich sa volá Frfľoš. Tomu nikdy nič nie je dobré. Všetko ofrfle, nič sa mu nepáči, s ničím nie je spokojný.
       Ak sme vnímaví, tak sme spozorovali, že za poslednú dobu sa v našej spoločnosti objavilo obrovské množstvo takýchto Frfľošov. Veľa sa šomre, sťažuje i nadáva. Zaiste, situácia nie je ružová. No šomranie ešte nikomu nepomohlo. Je potrebné byť aktívny, nečakať, že sa veci zlepšia bez nášho pričinenia.
       Najhoršie je to, že táto súčasná kultúra „frfľania“ postihla i kresťanov. Pri vzájomných rozhovoroch akosi ubolene konštatujeme úbytok z návštevníkov chrámu a pozorujeme rast tých, ktorí svojím postojom demonštrujú, že si vystačia i bez Boha i bez Cirkvi. A našou reakciou je ubolené sťažovanie sa a šomranie. To však nie je správny postoj.
       Správny postoj nám dnes demonštrujú muži, ktorí priniesli na nosidlách ochrnutého muža. Bol úplne bezvládny. Sám nebol ničoho schopný. Bol odkázaný na pomoc druhých. Tento ochrnutý človek je obrazom mnohých, ktorí sa od Boha vzdialili vlastnou vinou alebo vinou iných – príkladom je nezodpovednosť rodičov pri náboženskej výchove. Títo ľudia čakajú na niekoho, kto by sa ich ujal, kto by ich priviedol k Ježišovi. Tu je naše miesto, tu je naša práca. Namiesto šomrania a sťažovania sa na zlú dobu nám treba ísť a ujímať sa tých, ktorí v duchovnej oblasti sú ochrnutí a neschopní akéhokoľvek pohybu.
       Keď som jednu babku ľutoval, že do chrámu má veľmi ďaleko, tak mi na moje prekvapenie povedala: „To je dobre. Ja si vždy musím po pár metroch trochu oddýchnuť. Zvyknem tak urobiť pred domom tých, ktorých som už dlho nevidela v chráme. Vždy sa za nich aspoň trošku pomodlím. Keby som to do chrámu mala blízko, neviem či by som sa za nich tak často modlila.“
       Zaiste táto babka robí veľa. A koľko toho môžeme urobiť my, ktorí azda máme viac sily. Kiež by sme sa dnes nakazili horlivosťou, vierou a vynaliezavosťou tých mužov z evanjelia. Zaiste po nejakom čase by bolo o pár dôvodov na šomranie menej. Amen.
09.06.2007 | Čítanosť(4684)
Téma: Evanjelizácia
30.09.2010 | Čítanosť(2559)
Téma: Evanjelizácia
12.06.2003 | Čítanosť(3042)
Lk 5, 1-11
12.06.2003 | Čítanosť(2895)
Lk 5, 27-39
12.06.2003 | Čítanosť(2594)
Lk 5, 12-16


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet