20.január 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Ničomné je nepodať ruku tým, čo klesli.“

~G. B. Shaw~

13.10.2004 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť1133 reakcie0
(Share 303 0)


Téma: Mt 13, 44

Myšlienky... 102/2004

       Boh pozná dobre človeka a vie, že tajomnosť a skrytosť vzbudzuje náš obdiv, záujem a zvedavosť. Vždy je nám milé to, k čomu sa iba po dlhom hľadaní dopracujeme. Preto i získanie Božieho kráľovstva Ježiš prirovnal ku skrytému pokladu v poli.
       „Nebeské kráľovstvo sa podobá pokladu ukrytému v poli. Keď ho človek nájde, skryje ho a od radosti z neho ide, predá všetko, čo má, a pole kúpi“ (Mt 13, 44).
       Nebeské kráľovstvo je najväčším pokladom, aký za svojho života môžeme získať. Má nesmiernu cenu a hodnotu. Poklad v tomto prípade je vyjadrením tejto hodnoty. Je nájdený náhodne, nie na vlastnom poli, ale na cudzom. Človek, ktorý ho našiel, urobil všetko, aby toto pole kúpil. Je ochotný kvôli nemu sa zrieknuť všetkého čo má, len aby ho získal.
       Toto krátke podobenstvo nie je len teoretickou ilustráciou ceny spásy, ale aj napomenutím, aby sme z poznania hodnoty spásy vyvodili osobné dôsledky a o dosiahnutie spásy sa usilovali všetkými silami. S rovnakým úsilím, aké vynaložil chudobný roľník na získanie pokladu, má sústrediť svoje sily aj kresťan na dosiahnutie spásy. Spása má byť ústredným bodom túžob, myšlienok a práce, pretože nám dáva tie najhodnotnejšie poklady: Božie synovstvo, právo na večný život, hlboký zmysel pozemských bolestí a radostí, istotu proti všetkým životným problémom, pokoj srdca a lásku v najčistejšej forme... Na dosiahnutie tohto pokladu nie je márne žiadna obeť a námaha.
       Mučeníci a vyznávači, od rímskych katakomb až po dnešné časy, nám ukazujú správne pochopenie tohto Kristovho podobenstva. Tí všetci obetovali život, majetok, rodinné šťastie, vlasť, kariéru, povolanie a dobré meno pre Božie kráľovstvo.
       Po rokoch Edita Steinová svoje obrátenie a povolanie spájala s modlitbou tej neznámej, jednoduchej ženy. I pre ňu bol Boh dovtedy skrytým pokladom v poli.
       Keď čítame nejaký román, v duchu si želáme, aby sa dobre skončil... Na svete však niet dôležitejšieho románu, ako ten, ktorý si píšeme sami vlastným životom. Aby sa ten náš život dobre skončil, musíme hľadať a nájsť jeho skutočnú hodnotu - večnú spásu. Pre toto musíme obetovať aj tie najväčšie hodnoty.
       Nebo - to nie je niečo, čo sa dáva zadarmo. Musíme byť ochotní niečo za neho zaplatiť. Zadarmo sa nebeské kráľovstvo nedáva. Ukradnúť ho tiež nemožno. Možno ho však kúpiť. A pretože je to najvyššia hodnota, treba sa kvôli nej zriecť mnohého, často aj všetkého. A len ten ho získa, kto si ho ocení všetkým tým, čo má. Kto tak neurobí, nie je ho hoden (Mt 10, 38).

      Inšpirácie: Mt 13, 44-52
      Kartotéka: Mt 13
14.06.2010 | Čítanosť(3118)
Téma: Mt 13, 36
12.06.2003 | Čítanosť(4013)
Mt 13, 1-23
12.06.2003 | Čítanosť(3451)
Mt 13, 44-52
12.06.2003 | Čítanosť(3164)
Mt 13, 24-30


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet