21.január 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Povolanie je osobné a jedinečné. Je to však povolanie na spoločenstvo. Tí, čo nasledujú Ježiša a náležia mu, patria k sebe.

~KLAUS HEMMERLE~

14.10.2004 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1376 reakcie0
(Share 351 0)


Téma: Ľahostajnosť / Lk 7, 31-35

Homília

      V dnešnej dobe sa dosť často stretávame s pojmom Ľahostajnosť. Rodičom je ľahostajné, kde sú ich deti v noci, s kým sa priatelia, čo robia vo svojom voľnom čase, a preto v nejednom prípade vyrastie z nich aj kriminálnik.
      No s ľahostajnosťou sa stretávame aj v zamestnaní, pri plnení si svojich povinností, čím sa stráca na kvalite a potom sa človek hnevá, keď za drahé peniaze si kúpi nepodarok.
      S ľahostajnosťou sa môžeme stretnúť aj v oblasti viery. A to má často ešte väčšie následky, pretože tu sa jedná o večnosť.
      Pán Ježiš o tom hovorí: „Komuže prirovnám ľudí tohto pokolenia? Komu sú podobní? Podobajú sa deťom, čo vysedávajú na námestí a pokrikujú jedno na druhé. Pískali sme vám, a netancovali ste; nariekali sme, a neplakali ste“ (Lk 7, 31-32).
      S ľahostajnosťou musel bojovať i sám Ježiš a proti nej bojoval i predchodca Pána Ježiša, Ján Krstiteľ, pretože ich súčasníci boli spokojní sami so sebou a pritom sa nedali vyviesť na správnu cestu. Preto Pán Ježiš hovorí o nich ako o deťoch, ktoré život neberú vážne.
      Život detí je často len zábava. Raz sa hrajú na svadbu a hneď vzápätí na pohreb. Nech si pritom pospevujú akúkoľvek pieseň, rozumný človeka ich správanie berie ako hru, pretože sú to len deti. Dospelí sa preto nedajú vyprovokovať k slzám nad zomrelou bábikou, alebo nevýskajú od radosti, keď si malý Janko berie za ženu sestričku Marienku...
      Akí vlastne sme? Vidíme to i na súčasníkoch Jána Krstiteľa. Ján Kázal pokánie, odriekanie a rodáci ho nazvali „bláznom“. Prišiel Pán Ježiš, ktorý často nerešpektuje rôzne povymýšľané predpisy farizejov a zákonníkov, schádza sa s hriešnikmi, neviestkami a mýtnikmi a nazvú ho preto „žráčom a pijanom“. V Jánovi vidia premrštenosť a v Ježišovom správaní prílišnú lacnosť.
      Nieto horšie pre kňaza a rečníka vôbec, keď spozoruje, že poslucháči sa bavia, driemu, nedávajú pozor a prípadne ich tváre hovoria o tom, aby už konečne prestal...
      Musíme si uvedomiť, že to, čo hovorí kňaz, je slovo Božie. Nehovorí sám od seba a pre seba, ale je to adresované veriacemu. Ak by sme pristupovali k týmto slovám ako deti, dopustili by sme sa veľkej nelásky a urážky voči Bohu. Seriózny prístup k Bohu vyžaduje od dospelého veriaceho človeka vážnosť primeranú tomuto poslaniu. Preto od nás sa vyžaduje spolupráca s textom, ktorý je nám predkladaný.
      Aj keď často hovorí len jedna osoba a je to monológ, máme pri počúvaní sami v sebe viesť dialóg. Veď tu sa nejedná o detské zabíjanie času, ale tu ide o spásu, o večnosť a nezáleží na tom, že slovo Božie podávané kňazom, je často v nevkusnom a potrhanom obale.
      Modlime sa často za kňazov, ktorí učia a vysvetľujú text svojim poslucháčom, aby Duch Svätý riadil ich myšlienky a ústa, aby im dal síl hovoriť nefalšované slová, aby budili naše ľahostajné svedomie, aby pod vplyvom ich slova rástla naša viera, nádej a láska, a tak si budovali cestu do stavu blaženosti.
      Odstráňme z našich radov čo najskôr ľahostajnosť, pretože z nej môžu vyrásť ďalšie nečnosti, neduhy, ktoré sa budú veľmi ťažko odstraňovať, prípadne môžu strhnúť až na cestu zatratenia. Nevieme dňa ani hodiny, kedy nás povolá Pán, a preto nemáme právo oddiaľovať, ale musíme začať hneď. Amen.

      Inšpirácie: Lk 7, 18-35
      Kartotéka: Ľahostajnosť / Lk 7
20.06.2003 | Čítanosť(924)
Téma: Ľahostajnosť
25.06.2003 | Čítanosť(538)
Téma: Ľahostajnosť
25.06.2003 | Čítanosť(493)
Téma: Ľahostajnosť
25.06.2003 | Čítanosť(483)
Téma: Ľahostajnosť
12.06.2003 | Čítanosť(4570)
Lk 7, 18-35
12.06.2003 | Čítanosť(3302)
Lk 7, 11-17
12.06.2003 | Čítanosť(2490)
Lk 7, 1-10


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet