21.január 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ako vlastne môžeš čítať evanjelium a napriek tomu mať strach? Pre mňa je to nepochopiteľné. Predčítaj svojim nervom z evanjelia, potom sa predsa musia upokojiť a celá tvoja bytosť sa musí radovať.

~Franz Marc~

16.10.2004 - Miron
čítanosť1065 reakcie0
(Share 299 0)


Téma: Nedeľa svätých Otcov – Pamiatka svätého siedmeho koncilu / Jn 17, 1-13

Homília

AI      Ak by sa nás niekto spýtal, čo je zmyslom nášho života, správnou odpoveďou, ktorá vychádza z viery, by bolo: „Zmyslom môjho života je dosiahnutie večného života s Ježišom.“
      Musíme si však priznať, že mnohokrát sa nemôžeme stotožniť s týmto tvrdením. Je to azda preto, že nemáme skúsenosť večnosti. Nedokážeme si ju predstaviť. Azda niekedy nami prebehne kratučký záblesk pochopenia, ktorý však rýchlo pohltí realita tohto života. Čo teda máme robiť, aby sme sa nadchli a usilovali o dosiahnutie večného života?
KE      Dnešné evanjelium nám dáva praktickú radu, ktorá je vložená do Ježišových slov: „Večný život je v tom, aby poznali teba, jediného pravého Boha, a toho, ktorého si poslal, Ježiša Krista“ (Jn 17, 3).
DI      Teda poznávanie Boha nás privádza k večnosti. Je to logické. Čo nepoznáme, to nemôžeme milovať. A čím viac poznávame nejaké dobro, tým viac ho milujeme. A z tejto lásky sa rodí poslušnosť ako aj túžba po neustálom vlastnení toho dobra.
      To platí aj o našom vzťahu k Bohu. Čím viac ho poznávame, tým viac rastie naša láska a túžba po ňom. Večnosť síce stále bude pre nás tajomstvo, ale presvedčenie, že ide o veľké dobro pre nás, bude stále väčšie a silnejšie.
      Problém je však v tom, že mnohí prestali s poznávaním Boha spolu s poslednou hodinou náboženstva. Nehovoriac už o tých, ktorým predchádzajúca totalitná doba znemožnila účasť na hodinách náboženstva. Povedzte, môže rásť láska k Bohu a túžba po nebi tam, kde sa prestane s poznávaním Boha? To asi ťažko. A keď si uvedomíme, že náboženské vedenie detí je v mnohých prípadoch vložené do rúk rodičov, ktorí zanedbávajú svoj duchovný rast, potom sa nebudeme čudovať formalizmu, ktorý sa vkradol do života mnohých farností.
PAR      Tí však, ktorí sa odvážili vydať na cestu poznávania Boha, prinášajú nádherné ovocie.
      Pozrite sa. Istý muž rozprával: „Bolo nás veľa detí a každý deň sme sa modlili ruženec. Otec kľačal na zemi, lakťami sa opieral o stoličku a tvár si zakrýval širokými sedliackymi dlaňami. Mama sedela a v náručí nežne kolísala dieťa. A ja som si ako chlapec myslel: Aký veľký musí byť Boh, keď môj otec, ktorý ovláda i voly a nebojí sa protirečiť ani starostovi, je pred ním na kolenách! A súčasne som si uvedomil, že Boh musí byť úžasne dobrý a priateľský, keď s ním moja matka môže rozprávať a pritom kolísať dieťa a dávať mu piť.“
      Tým mužom, ktorý vydal toto svedectvo, bol francúzsky kňaz, Abbé Duval. Hľa, ako pôsobí svedectvo života tých, ktorí neúnavne spoznávajú Boha. (HLINKA, A.: Ozvena Slova 4. Bratislava : Vydavateľstvo Alfa, 1993, s. 114.)
MY      Ak sa v tejto chvíli rozhodujeme pre väčšiu horlivosť v spoznávaní Boha, ktoré dáva rast láske a vedie do večného života, prijmime pár praktických rád, ktoré nám to pomôžu dosiahnuť.
      Predovšetkým je potrebná modlitba. Pravidelná, intenzívna. V tomto rozhovore s Pánom sa usilujme pozrieť sa na momentálny okamih života jeho očami. To je jeden z kľúčov na zmenu nášho vnútra.
      Potom je to čítanie Svätého písma, v ktorom spoznávame Božie zmýšľanie, Božiu vôľu i Boží plán s nami.
      Časté prijímanie Eucharistie.
      Pochopenie a prijatie správnej askézy do svojho života.
      Zaiste by sme o každej tejto rade mohli rozprávať celé hodiny. Zaiste by sme mohli vymenovať mnoho ďalších rád. Dôležité je však začať! Hoci aj s napĺňaním jednej z uvedených rád. Dôležité je začať!
ADE       Zamilujme si pestovanie duchovného života, lebo prináša stále hlbšie poznanie Boha, ktoré nám otvára dvere večnosti.

      Inšpirácie: Jn 17, 1-26
      Kartotéka: Jn 3
16.08.2007 | Čítanosť(4493)
Téma: Jn 17,11
05.02.2009 | Čítanosť(2900)
Téma: Jn 17, 21
12.06.2003 | Čítanosť(2765)
Jn 17, 1-26


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet