19.január 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Nič tak neničí človeka ako zabúdanie na Božiu bázeň. Nič tak zas neosoží, ako mať bázeň Božiu pred očami. Preto sú dané vrabcom krídla, aby unikali sieťam, a rozum ľuďom, aby unikali hriechu.

~sv. Ján Zlatoústy~

20.10.2004 - Miron
čítanosť1188 reakcie0
(Share 330 0)


Téma: Utrpenie / Kol 1, 24

Myšlienky... 124/2004

      Nezriedka pri rozhovoroch s neveriacimi známymi zistíme, že ich vnímanie viery – azda len z nedostatku poznania – zvláštne a nesprávne. Určite ste sa stretli napríklad s takýmto začudovaným konštatovaním: „Ako je možné, že tento človek tak trpí vo svojej chorobe? Veď celý život chodil do chrámu a modlil sa. Prečo mu Boh nepomôže?“ Akoby predpokladali, že kto verí v Boha a slúži mu, bude automaticky uchránený pred chorobou. Možno, že aj kdesi v hĺbke nášho srdca drieme takáto nesprávna predstava. Bolesť, utrpenie nás budú sprevádzať počas nášho pozemského života. Boh neochránil ani svojho Syna pred bolesťou a utrpením, ktoré ukončila až smrť na kríži. My však vieme, že toto Spasiteľovo utrpenie malo veľký význam. Keď budeme rozjímať o týchto posledných hodinách Božieho Syna, pochopíme čosi zo zmyslu nášho vlastného utrpenia.
      Svätý apoštol Pavol to pochopil a v liste veriacim v Kolosách to nádherne vyjadril. Hovorí: „Teraz sa radujem v utrpeniach pre vás a na vlastnom tele dopĺňam to, čo chýba Kristovmu utrpeniu pre jeho telo, ktorým je Cirkev“ (Kol 1, 24). Povrchné prijatie týchto slov by azda mohlo chápať tak, akoby apoštol považoval Kristovo utrpenie za nedostačujúce k spáse. To je však veľký omyl. Svätý Pavol iba naznačuje, že jeho utrpenie je súčasťou nasledovania Krista. Keď žijeme pre Krista, keď ho ohlasujeme tomuto svetu, vždy je to spojené s utrpením.
      Svätý Pavol nám však týmto vyznaním dáva veľký príklad. Namiesto toho, aby sa ľutoval, s radosťou trpí pre Krista a Cirkev. Vedel, že bolesť a utrpenie nie sú veľkou cenou za privilégium byť požehnaním pre druhých.
      Poetka Frances Ridley Havergalová, poukazujúc na svoje telo trápené bolestivou chorobou, povedala: „Každý ma ľutuje okrem mňa.“ Potom dodala: „Ja svoje utrpenie vnímam vo svetle Kalvárie.“ Že to malo veľkú hodnotu, o tom svedčia mnohí, ktorí ju chceli návštevou povzbudiť, no nakoniec priznali, že vlastne Frances povzbudila ich.
      Povolanie k nasledovaniu Krista v sebe vždy obsahuje i povolanie k utrpeniu pre Krista a jeho Cirkev.

      Inšpirácie: Kol 1, 24
      Kartotéka: Utrpenie / Kol 1
16.06.2003 | Čítanosť(2322)
Kol 1, 13-20
16.06.2003 | Čítanosť(1967)
Kol 1, 21-29
16.06.2003 | Čítanosť(1850)
Kol 1, 1-12


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet