21.január 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Každé ráno uchop svoj deň! Človek dnes nemôže žiť bez vedomia, že kráča k nejakému cieľu. Keby myslel na to, čo mu azda prinesie zajtrajšok, uchvátil by ho taký veľký nepokoj, že by mu to zabránilo prežiť v pokoji dnešok.”

~ROGER SCHŰTZ~

22.10.2004 - Miron
čítanosť1124 reakcie0
(Share 353 0)


Téma: Lk 13, 1-10

Myšlienky... 132/2004
(Zdroj: http://groups.yahoo.com/group/dmh-homily/)

      Naša spoločnosť je priam presýtená správami o rôznych kauzách, v ktorých išlo o tunelovanie podnikov a spoločností. Keď však otvoríme Sväté písmo, zistíme, že podobné prípady nie sú ovocím dnešnej doby. Podobenstvo o nepoctivom správcovi je fikciou, ktorá však narážala na vtedajšie kauzy, ktoré Ježišovi poslucháči dobre poznali. Spasiteľovým cieľom však nebolo odsúdiť správcovu nepoctivosť. Podobenstvom sledoval iný cieľ.
      Správca bol zamestnancom bohatého človeka. Dnes by sme ho azda nazvali manažérom. Grécke slovo oikonómos označuje človeka, ktorý sa stará o finančné záležitosti druhých ľudí. Má zodpovednosť za financie, ale tieto financie mu nepatria. Tento manažér z podobenstva bol obžalovaný, že so zverenými financiami zaobchádzal veľmi nezodpovedne a nepoctivo. Keď bol vyzvaný, aby predložil vyúčtovanie, vedel, že celkom istotne stratí svoju prácu. Čo robiť?
      Manažér bol síce nepoctivý, ale bol veľmi chytrý. Vedel reálne posúdiť svoje možnosti. Vedel, že nie je dosť silný, aby išiel niekde manuálne pracovať. Žobranie neprichádzalo do úvahy. Bola by to hanba urobiť taký skok z terajšieho dobrého a dôstojného postavenia. Zvažoval reálne alternatívy – je to vždy lepšie, než žiť v nejakom vysnívanom svete s nádejou, že sa to nejako urovná.
      Využil svoj obchodnícky talent. Obišiel klientov svojho zamestnávateľa a poskytol im výrazné úľavy. Ako manažér na to mal plnú moc. Je pravdou, že tým svojho pána obral o veľkú časť zisku, na druhej strane však znížil manko, ktoré svojou nezodpovednosťou spôsobil. Zároveň si týchto klientov zaviazal a vedel, že má šancu u nich uspieť, ak by potreboval nové zamestnanie.
      Za svoju iniciatívnosť a podnikateľský duch si vyslúžil pochvalu od Spasiteľa. K tejto pochvale však pridal aj pokarhanie „synom svetla“, ktorí nie sú až takí predvídaví ako „synovia tohto sveta“. Keďže jeho poslucháči ako rovnako aj väčšina z nás má veľmi ďaleko k podobnému vysokému postaveniu aké mal nepoctivý správca, Ježiš Kristus dodal: „Kto je verný v najmenšom, je verný aj vo veľkom, a kto je nepoctivý v malom, je nepoctivý aj vo veľkom“ (Lk 13, 10).
      V týchto slovách je ukrytá pravda, že život pozostáva zo série sotva povšimnuteľných príležitostí. Väčšina z nás sotva nasledujúci týždeň pokrstí novú loď, napíše knihu, zastaví vojnu, obráti nejaký národ... Ale celkom určite nasledujúci týždeň každý z nás bude mať možnosť podať pohár vody smädnému, napísať pozdrav priateľovi, navštíviť chorého alebo opusteného, povedať dieťaťu rozprávku...
      V tomto spočíva múdrosť človeka, ktorý si robí priateľov z nespravodlivej mamony, aby bol prijatý do večných príbytkov (porov. Lk 13, 9).

      Inšpirácie: Lk 13, 1-9 / Lk 13, 10-17
      Kartotéka: Lk 13
12.06.2003 | Čítanosť(2939)
Lk 13, 10-17
12.06.2003 | Čítanosť(2667)
Lk 13, 18-21
12.06.2003 | Čítanosť(2450)
Lk 13, 22-30


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet