25.február 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Boh je stále na ceste k nám. Musíme iba byť doma, keď príde, a pozvať ho ďalej, keď zaklope na dvere.

~HERMANN BAHR ~

23.10.2004 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1774 reakcie0
(Share 336 0)


Téma: Semeno Božieho slova / Sväté písmo / Lk 8, 4-15

Homília

      Bratia a sestry, zaiste máte doma svoju knihovníčku a v nej by nemalo chýbať Sväté písmo. Prečítali ste už množstvo kníh, románov, detektívok, ale prečítali ste aj tú knihu celú, postupne sám, alebo v rodine spoločne? Prečítali ste už celé Sväté písmo?
      V evanjeliu sa hovorí o rozsievačovi, ktorý vyšiel rozsievať semeno.
      Kristus aj toto podobenstvo zobral zo života. Každý toto podobenstvo pozná, ale predsa, nie každý mu celkom porozumel, čo tým chcel Kristus povedať.
      Kristove slová sú dnes rovnako platné ako pred dvetisíc rokmi a rovnako budú platiť do konca sveta. Mnohí sa nazdávajú, že Sväté písmo dnes už neplatí. Vyvracajú jeho hodnotu, napádajú niektoré jeho miesta z rôznych strán a pritom nepochopili vôbec nič z toho, čo chcel Kristus, Boh a svätopisci povedať. Chcú vysvetľovať Písmo, chcú byť učiteľmi Písma a nechcú poznať pravý zmysel pôvodcu týchto slov.
      Slová Svätého písma môžeme porovnať k zrnu z evanjelia. Roľa – to je náš život. Zrno je stále to isté. Slová Svätého písma sú stále tie isté, len záleží na tom, kde zrno padne. Záleží len od nás, ako prijmeme slová Písma.
      Čítanie Svätého písma nie je vec len taká ľahká. Niekedy sú to slová, ktoré môžeš vysvetľovať mnohými spôsobmi a pri ďalšom čítaní spozoruješ, že táto myšlienka ti ušla. Môžete si povedať, že v evanjeliu je vám všetko jasné, že nepotrebujete vysvetlenie.
      A predsa by som vás upozornil, že je v ňom aj niečo hlboko tajomné. Prvé, na čo by som vás chcel upozorniť je, že Boží hlas môže byť neúspešný.
      Starší oltárni spolubratia poznamenávajú: Za roky svojej kazateľskej činnosti som zistil, že poslucháči si vedia vybrať len to, čo sa im hodí, čo odpovedá ich názoru a potrebe. Poznáme mnoho bludárov, ktorí si vyberajú len niečo z Písma, ktorí uznávajú len to, čo sa im hodí.
      Neusilujú sa o to, aby semeno padlo do úrodnej zeme, do srdca. Ak to semeno im nevyhovuje, tak ho nechajú padnúť vedľa cesty. Tým klamú len sami seba. Prečo? Mnohí si o Bohu vytvorili v detstve predstavu a ak im ju teraz niekto naruší, nevedia sa brániť, dokonca ani sami pred sebou, a preto nechajú okolo seba hovoriť nepriateľov Krista. Keby úmerne veku rástlo aj naše náboženské cítenie a vzdelanie, neopovážil by sa len tak rýchlo niekto útočiť v prítomnosti kresťana na Cirkev a Boha.
      Iní považujú náboženstvo a Boha za romantické poblúznenie. Hovoria, že dnes je už taký svet a že môže existovať aj bez Boha.
      Niekto poznamenal: Evanjelium Ježiša je skutočne niečo pekné, ale pripadá mi to ako hudba z iného sveta, podľa ktorej sa nedá tancovať. Je to skutočne tak. Podľa Evanjelia sa nedá tancovať. Evanjelium potrebuje zásadových a nie roztopašných ľudí. Preto padá zrno do tŕnia.
      Bratia a sestry, keď pozrieme na mapu sveta, zistíme, že Božie pole je stále zelené. Zrno Evanjelia i dnes nachádza úrodnú pôdu. Prináša úrodu a často to až udivuje, že práve tam, kde to najmenej čakáme.
      Cirkev žije, prináša úrodu a tí, ktorí hovoria, že zanikne, musia si uznať, že sa mýlia. Cirkev je stále zelená a mladá, aj keď niektorí jej členovia sú maloverní. Prináša úrodu i napriek tomu, že kvantita klesá a rastie kvalita.
      Rodičia, aj vás Ježiš vyzýva. Ak vaše deti zradili, o to viac trpezlivo sejte! Keď sa seje, nečaká sa hneď žatva. Iní sejú a iní budú žať. Som presvedčený, že tieto posledné slová padnú na najúrodnejšiu pôdu.
      Semeno Kristovho Evanjelia je rozhodené. Zrno padlo. Kristus sa prihovoril. Akou som ja pôdou?
      Zoberme to zaprášené Sväté písmo, vyhľadajme, vypožičajme a skúsme siať. Amen.

      Inšpirácie: Lk 8, 4-15
      Kartotéka: Sväté písmo / Lk 8
29.03.2006 | Čítanosť(1793)
Téma: Sväté písmo
12.06.2003 | Čítanosť(3515)
Lk 8, 26-39
12.06.2003 | Čítanosť(3508)
Lk 8, 16-21
12.06.2003 | Čítanosť(2969)
Lk 8, 40-56


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet