19.január 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Ak nebudeme my horieť láskou, ľudia okolo nás zomrú od zimy!

~Francois Mauriac ~

23.10.2004 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť1383 reakcie0
(Share 363 0)


Téma: Mt 18, 12-14

Myšlienky... 137/2004

       Pred časom sa zrútilo americké lietadlo Boeing 707, zrazené za snehovej búrky blízko medzinárodného letiska v Dalase. Záchranné čaty za niekoľko dní hľadali trosky. Keď sa márne namáhali, bolo vydané komuniké, že niet nijakej nádeje nájsť niekoho pri živote. Zahynulo všetkých 93 osôb. Všetci boli „odpísaní“ na straty.
       Podobenstvo o stratenej ovci nám hovorí, že pastier, ktorý mal sto oviec, stratil iba jednu, ktorá zablúdila, ale za nijakú cenu sa nechcel uspokojiť s myšlienkou, že ju navždy stratí. Preto ju hľadal. Hľadal vytrvalo. Preto je aj radosť veľká: „Bude mať z nej väčšiu radosť ako z tých deväťdesiatich deviatich, čo nezablúdili“ (Mt 18, 13).
       Je to príklad dobrého pastiera, ktorý hľadá aj jednu stratenú ovcu. Keď nájde, berie ju na svoje ramená a s radosťou prináša k svojmu stádu... Týmto obrazom chcel Ježiš poukázať na neohraničenú Božiu lásku voči každému poblúdenému hriešnikovi. Každý hriešnik mu stojí za obetu, veď za neho platí smrťou svojho Syna. Božia láska a starostlivosť o záchranu hriešnych je tu jednou z veľkých tajomstiev milosti, ktorá je často nepochopená u ľudí, ktorí sa sami pokladajú za spravodlivých. Základnou myšlienkou je tu hľadanie stratených, ohrozených a slabých, nielen starostlivosť o dobrých, ochotných a duchovne zdravých.
       „Tak ani váš Otec, ktorý je na nebesiach, nechce, aby zahynul čo len jediný z týchto maličkých“ (Mt 18, 14). Z tejto vôle nebeského Otca prišiel na zem Boží Syn, aby hľadal a našiel, čo bolo stratené. Vidíme to napr. na príbehu o Zachejovi. Vtedy Ježiš pred všetkými vyhlásil: „Syn človeka prišiel hľadať a zachrániť, čo sa stratilo“ (Lk 19, 10).
       Farizeji a zákonníci z tejto príčiny často odsudzovali Ježiša, že sa priatelí s hriešnikmi, sedáva s nimi a hovorí. Im adresoval slová: „Lekára nepotrebujú zdraví, ale chorí. Choďte a naučte sa, čo to znamená: ,Milosrdenstvo chcem, a nie obetu.´ Neprišiel som volať spravodlivých, ale hriešnikov“ (Mt 9, 13).
       K biskupovi Albinovi Lucianimu prišli raz s ponosou, že ktorýsi z tých, čo ich on berie pod ochranu, nežije dobrým životom. Radili mu, aby sa s ním viac nestretol, aby ho ignoroval a nechal ho napospas osudu. Toho dňa si však neskorší pápež Ján Pavol I. napísal do svojho denníka: „Či nie chorí potrebujú lekára? Či neprišiel Pán volať hriešnikov, a nie spravodlivých...?!“ A nedal sa odradiť, ale pokračoval vo svojej milosrdnej láske, až dosiahol, že jeho zverenci sa dali aj na cestu čnostného a dokonalého života.
       V životopise sv. Gertrúdy čítame, že bola obdarená mnohými nadprirodzenými videniami. V jednom vraj videla Ježiša Krista ako visí na kríži. Svätica sa zahľadela na krvácajúce Pánove ruky a zrazu zbadala, že z kríža sú vystreté nie jedny, ale tisíce rúk. Vo svojom srdci cítila, že Pán chce dosiahnuť srdcia všetkých ľudí, ale najmä tých, čo neveria. Pán jej povedal, že jej modlitby za neveriacich priam liečia jeho rany jednu za druhou a že postupne môže svoje ruky stiahnuť späť. Vtedy vraj svätica zvolala: „Pane, a prečo vystieraš svoje ruky po tých, čo o teba nestoja?“ Pán jej povedal: „Nevercov ti zvlášť kladiem na srdce. Modli sa za nich, zapieraj sa za nich, lebo aj za nich tiekla moja krv, aj oni majú nesmrteľné duše. Chcem, aby sa aj oni vrátili a tvorili so mnou jedno spoločenstvo vo viere...“
       Keď nám Ježiš Kristus povedal podobenstvo o pastierovi, ktorý hľadá stratenú ovcu a raduje sa z jej nájdenia, chcel povedať, ako veľmi mu záleží na každom hriešnikovi. Jeho slová sú také naliehavé, že voči nim nikto nemôže ostať ľahostajným. Aj keď je v Cirkvi samozrejmá materská starostlivosť o verné duše, prevažnou úlohou je misijná práca a hľadanie márnotratných synov. Pán je tu pre každého. Taká je totiž vôľa nebeského Otca, ktorý je na nebesiach, aby nezahynul čo len jeden z týchto jeho maličkých.

      Inšpirácie: Mt 18, 12-22
      Kartotéka: Mt 18
20.08.2003 | Čítanosť(2660)
Téma: Odpustenie / Mt 18, 23-35
17.04.2010 | Čítanosť(2457)
Téma: Mt 18, 7
12.06.2003 | Čítanosť(3647)
Mt 18, 1-11
12.06.2003 | Čítanosť(3056)
Mt 18, 23-35
12.06.2003 | Čítanosť(2887)
Mt 18, 12-22


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet