23.február 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Kľačiace koleno a vztiahnuté prázdne ruky sú dve pôvodné gestá slobodného človeka.”

~ALFRED DELP ~

27.10.2004 - Miron
čítanosť2000 reakcie0
(Share 428 0)


Téma: Duchovný život – rast / Trpezlivosť / Flp 1, 6

Myšlienky... 146/2004

      Jeden netrpezlivý vysokoškolák zašiel za dekanom fakulty a spýtal sa, či jestvuje možnosť individuálneho štúdia, ktoré by mu umožnilo rýchlejšie vykonať potrebné skúšky a tým aj skôr ukončiť štúdium. Dekan mu povedal: „Áno, taká možnosť tu jestvuje. Ale záleží na vás, čím chcete byť. Keď Boh chce urobiť dub, trvá mu to sto rokov. Ale keď chce urobiť melón, stačí mu šesť mesiacov.“
      Podobne ako ten študent, aj my sme často znechutení dĺžkou duchovného rastu. Chceli by sme byť v tomto smere oveľa ďalej. Ba niekedy nad sebou pociťujeme sklamanie, keď v duchovnom živote spozorujeme „detské správanie“, o ktorom sme si mysleli, že už sme z neho vyrástli. Mnohokrát s veľkou dávkou netrpezlivosti odhadujeme čas, ktorý nám ostáva do duchovnej zrelosti.
      Duchovný rast však potrebuje svoj čas. Pekným príkladom je pozorovanie rastu stromov. Najrýchlejší rast zaznamenávajú počas 4 až 6 týždňov v lete. Vtedy sa vytvorí pod kôrou nová vrstva drevnej hmoty, ktorá v tom najlepšom prípade má niekoľko milimetrov. Keď sa zreže strom, môžeme pozorovať tieto vrstvičky, ktoré nazývame letokruhy. Každá vrstvička predstavuje jeden rok života stromu. Narastie v priebehu niekoľkých týždňov, ale v čase, kedy sa zdanlivo nič nedeje, pomaly sa premieňa na kvalitné drevo, ktoré neskôr poslúži na výrobu pekných vecí a nábytku.
      Buďme trpezliví! Vnímame chvíle, kedy cítime, že rýchlo rastieme a vzmáhame sa vo viere. Prijmime však aj obdobia, kedy takýto rast necítime. Ale aj tieto chvíle sú dôležité. Práve v nich prijaté duchovné bohatstvo premieňa naše srdce, formuje nás, upevňuje nás vo viere a pripravuje na ďalší krok vpred. Je to prirodzená súčasť duchovného rastu, ktorý v nás začal Boh a on ho aj raz dokončí (porov. Flp 1, 6).
      Buďme trpezliví! Pamätajme, že jedinou vecou, ktorú dosiahneme ponáhľaním v duchovnom živote (a nielen v ňom), sú problémy.

      Inšpirácie: Flp 1, 6
      Kartotéka: Duchovný život / Trpezlivosť / Flp 1
27.05.2011 | Čítanosť(4906)
Téma: Človek / Duchovný život
27.06.2003 | Čítanosť(3441)
Duchovný život
16.06.2003 | Čítanosť(2374)
Flp 1, 11-30
16.06.2003 | Čítanosť(2319)
Flp 1, 1-11


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet