25.február 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    A tak, dívaj sa nielen na ťažkosti, ale aj na odmenu za ne. Mnohé dobré skutky sa nám zdajú ťažkými len preto, že svoj záujem obraciame neustále na obtiažnosť ich vykonania, a neuvedomujeme si, aké odmeny máme za ne prihotovené.

~sv. Ján Zlatoústy~

30.10.2004 - Miron
čítanosť1285 reakcie0
(Share 303 1)


Téma: Zachej / Lk 19, 1-10

Myšlienky... 159/2004

      Je mnoho ľudí, ktorí sú znudení životom, opustení a prázdni. Je mnoho ľudí, ktorí vynakladajú všetku energiu na hromadenie majetku, ale vždy im niečo chýba. Je mnoho ľudí, ktorí si namáhavo budujú kariéru, ale nenachádzajú uspokojenie v dosiahnutých úspechoch. Neraz vzbudzuje údiv fakt, že takýto ľudia – vo väčšine veľmi inteligentní a múdri – nedokážu objaviť prameň živej vody, ktorý uháša smäd duše.
      Vo veľkom obchodnom centre sa stratil malý chlapček. Zastal pred hŕbou hračiek a s rozžiarenými očkami si ich prezeral. Rodičia sa medzitým stratili v dave. Príslušník bezpečnostnej stráže si ho hneď všimol. Spýtal sa, kde má rodičov. Keď chlapček pokrčil plecami, povedal mu, že ich pôjdu pohľadať. Kúpil chlapcovo veľkú zmrzlinu a odviedol ho do kancelárie. Miestnym rozhlasom oznámil, kde môžu rodičia nájsť svojho syna. Keď preľaknutí rodičia vstúpili do kancelárie, uvideli svojho synčeka ako s blaženým úsmevom vychutnáva zmrzlinu. No len čo ich zbadal, rozplakal sa. Jeden z príslušníkov strážnej služby poznamenal: „Zdá sa, že si uvedomil, že sa stratil až vtedy, keď bol nájdený.“ (www.eSermons.com)
      Niečo podobné sa odohralo aj pri stretnutí Krista so Zachejom. Zachej bol Žid, ale pracoval pre Rimanov ako výberca daní. Židia nenávideli tých, ktorí takto kolaborovali s nepriateľom. Ich odpor k mýtnikom znásoboval fakt, že zvyčajne požadovali väčšie dane, než bolo predpísané, a to k svojmu vlastnému obohateniu.
      Zachej, hoci bol malý postavou, bol veľký svojím postavením. Bol hlavným mýtnikom, šéfoval teda všetkým ostatným. Aj keď nemal takmer žiadnych priateľov, mal veľký dom v Jerichu a viedol veľmi pohodlný život. Zachej sa javil ako veľmi úspešný človek.
      Predsa mu však niečo chýbalo. Nevedel tento pocit v sebe pomenovať, no práve tento pocit ho prinútil vyliezť na strom, aby videl Ježiša. Stretnutie s Kristom – bez toho, aby mu Kristus nejako kázal alebo ho napomínal, umožnilo mu pochopenie dôvodu tej nepochopiteľnej nespokojnosti, ktorá hniezdila v jeho srdci. Keď človek spozná svoj problém, dokáže ho riešiť. A Zachej tak aj hneď urobil. Bol stratený, ale uvedomil si to až vtedy, keď bol nájdený.
      Asi ťažko sa môžeme porovnávať so spoločenským i morálnym postavením Zacheja. To však neznamená, že by sme nemali vnímať podobnú nespokojnosť v živote, ktorú nevieme pomenovať a berieme ju často ako sprievodný života. Pokúsme sa preto o stretnutie s Kristom. Zachej vyliezol na strom. My môžeme zájsť do chrámu, aby sme adorovali živého Boha, môžeme sa vnoriť do jeho slov cez čítanie Svätého písma alebo skrze osobnú modlitbu. To všetko môžeme pripodobniť vrtom, ktoré umožňujú prístup k podzemným prameňom vody. Pre nás to však bude napojenie na prameň živej vody, ktorá uháša smäd ľudskej duše.

      Inšpirácie: Lk 19, 1-10
      Kartotéka: Zachej / Lk 19
27.05.2011 | Čítanosť(821)
Téma: Srdce / Zachej
12.06.2003 | Čítanosť(2407)
Lk 19, 45-48
12.06.2003 | Čítanosť(2308)
Lk 19, 1-10
12.06.2003 | Čítanosť(2255)
Lk 19, 11-27


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet