25.február 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Kde len roztiahnem ramená, plávam v nádhere Božej.

~Paul Claudel~

30.10.2004 - Miron
čítanosť1423 reakcie0
(Share 316 1)


Téma: 22. nedeľa po ZSD / Lk 16, 19-31

Homília

AI      Istý mladý muž, pár dní po pohrebe svojho starého otca, mi v rozhovore povedal: „Viete, prvýkrát v živote som veľmi silno, priam prenikavo pocítil vlastnú smrteľnosť. Myšlienka, že zomriem a neviem kedy... a môže to byť aj skoro, veľmi so mnou otriasla... Pýtal som sa sám seba: Aký bude môj večný život?“
KE      Podobná otázka určite už neraz zaznela i v našich srdciach. A dnes nám Božie slovo dáva na túto otázku čiastočnú odpoveď. Hovorí, že náš večný život bude závisieť aj od spôsobu prežívania nášho pozemského života.
DI      Hneď po smrti prichádza súd. No nie Boh odsudzuje. Človek sám nad sebou vykoná súd. Je to okamih posledného a definitívneho rozhodnutia: Boh alebo... Človek je slobodný a celým svojím životom rozhoduje i o svojej orientácií vo večnosti. To posledné rozhodnutie je akoby len prirodzeným potvrdením rozhodnutí konaných každodenne počas pozemského života.
      Pozrite. Človek, ktorý sa počas života usiloval milovať Boha a snažil sa dodržiavať jeho prikázania, musel každý deň urobiť niekoľko rozhodnutí pre Boha a teda aj pre svoj budúci život v nebi. Tieto rozhodnutia sú vždy sprevádzané i obetami, lebo rozhodnúť sa, znamená vybrať si medzi viacerými možnosťami. Ak si vybral jednu, zriekol sa... obetoval tie ostatné a to môže aj bolieť. A ak aj prišiel do života takého to človeka hriech, ale po ňom prišlo opätovné a jasné rozhodnutie sa pre Boha spojené s ľútosťou a pokáním, je celkom isté že vstúpi do neba. Ten kto po nebe, po spoločenstve s Bohom skutočne túži, ten to aj dostane. Na druhej strane je ťažko predpokladať, že človek, ktorý počas pozemského života sa častejšie rozhodoval pre iné veci než pre Boha, že by takýto človek bol schopný v tom najdôležitejšom okamžiku urobiť správne rozhodnutie.
PAR      Zaiste teraz cítime, že je veľmi dôležité dávať patričnú dôležitosť každému skutku, slovu ba i myšlienke. Skúmanie seba samých nás privádza k správnej voľbe teraz a potom i pri tom definitívnom rozhodnutí.
      Istý gazda bol veľmi zámožný. Jeho hospodárstvo začalo zrazu upadať. Trápilo ho to a nevedel si to vysvetliť. Rozprával sa o tom so svojím dobrým a rozvážnym priateľom. Ten pochopil o čo ide a dal mu túto radu: „Vezmi lampáš a vždy neskoro v noci a skoro ráno s ním prejdi celé hospodárstvo. Potom sa isto všetko zlepší.“
      Gazda sa najprv tejto rade smial, ale potom poslúchol. Obišiel v noci celé hospodárstvo. Vošiel do pivnice a zbadal, ako si sluha naberá džbán. Vošiel do kuchyne - tam si piekli kuriatko. Vošiel do stodoly a zbadal syna, ako do vreca nakladá obilie. Podobne to bolo na iných miestach. Nepovedal nič. Robil, ako by nič nevidel a odišiel. Všetci boli jeho príchodom prekvapení a vydesení. Na druhý deň gazda skoro ráno znovu s lampášom obišiel celé hospodárstvo. A hľa, všetci ešte spali, hoci už dávno bol čas k práci. Musel ich budiť...
      Takto chodil nejaký čas pravidelne s lampášom - neskoro v noci a skoro ráno. A hospodárstvo začalo znovu prekvitať.
MY      Spytovanie svedomia, čí skúmanie seba samého je prehliadkou, ktorá odhalí nedostatky. Uspávať svoje svedomie predstavou, že sme predsa v poriadku, veď mnohí na rozdiel od nás žijú omnoho horšie... to nevedie k správnym rozhodnutiam.
ADE      Nech je toto krátke uvažovanie výzvou pre nasledujúce chvíle, dni, mesiace. I keď ľudská snaha o pochopenie posledných veciach človeka nikdy nebude na zemi úplne uspokojená, predsa len vieme dôležitú vec: Naša večnosť bude tiež závisieť od spôsobu prežívania pozemského života. Nuž rozhodujme sa tak, aby sme každým jedným rozhodnutím počas našich dní posilňovali to definitívne rozhodnutie pre nebo.

      Inšpirácie: Lk 16, 19-31
      Kartotéka: Lk 16
12.06.2003 | Čítanosť(2994)
Lk 16, 1-15
12.06.2003 | Čítanosť(2572)
Lk 16, 19-31
12.06.2003 | Čítanosť(2219)
Lk 16, 16-18


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet