21.január 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Keď poviem ,ja’, hovorím súčasne o vzťahu, pretože ,ja’ znamená ,som stvorený’, jestvujem vďaka sile a vôli niekoho iného.

~LUIGI GIUSSANI~

01.11.2004 - Miron
čítanosť2434 reakcie0
(Share 372 0)


Téma: Všetkých svätých / Mt 5, 1-12

Myšlienky... 161/2004
(Zdroj: Podľa: Munachi E. Ezeogu, C.S.Sp.: The Beatitudes: Road Map to Happy Eternity)

      Prečo je potrebné sláviť sviatok Všetkých svätých? Liturgický kalendár nám predsa na každý deň ponúka spomienku na nejakého svätého. Prečo preto nutný zvláštny deň na pripomenutie si všetkých svätých? Odpoveď nám dávajú dva dôvody, nad ktorými by sme sa mali zamyslieť.
      Prvým dôvodom je fakt, že okrem svätých, ktorých nám uvádza liturgický kalendár, je nespočítateľné množstvo ďalších svätých a mučeníkov, mužov, žien a detí zjednotených s Bohom v nebeskej sláve, ktorým nie je venovaná liturgická spomienka. Mnohí z nich sú azda naši rodičia alebo starí rodičia, ľudia, ktorí v skrytosti prežívali heroický život z viery. Ako na mnohých miestach sa nachádza pamätník – hrob neznámeho vojaka, ktorý nás volá uctiť si pamiatku padlých vojakov, ktorých mená nepoznáme, tak sviatok Všetkých svätých je pozvaním k oslave toho veľkého zástupu svätých, „ktorých nik nemôže spočítať, zo všetkých národov, kmeňov, plemien a jazykov“ (Zjv 7, 9).
      Druhým dôvodom je, že takáto oslava má priaznivý vplyv aj na náš život. Títo svätí nás upozorňujú na realitu večnosti, ktorej prah skôr či neskôr prekročí každý z nás. Dobre vieme, že príbeh nášho života nie je ohraničený narodením a smrťou. Vieme, že má pokračovanie vo večnosti, ktorá nikdy neskončí. Svätá Terézia z Lisieux hovorila, že večnosť strávi konaním dobra. Ak by sme nemali vieru, tak by sme povedali, že je mŕtva a že už nič nemôže urobiť. Ale skrze vieru vieme, že žije v Bohu a preto jej slová nadobúdajú zmysel.
      Večný život s Bohom a v spoločenstve so všetkými svätými však nie je niečo, čo prichádza automatický po smrti. Ježiš Kristus hovorí: „Nie každý, kto mi hovorí: „Pane, Pane,“ vojde do nebeského kráľovstva, ale iba ten, kto plní vôľu môjho Otca, ktorý je na nebesiach“ (Mt 7, 21). Môžeme sa preto pýtať: Ako máme teda žiť, aby sme plnili vôľu Otca a dosiahli nebo? I na túto otázku dal náš Spasiteľ odpoveď. Nájdeme ju v Blahoslavenstvách, ktoré sú pre kresťana mapou, ktorá zreteľne ukazuje správny smer. Svätí, ktorých dnes oslavujeme, sa dali viesť touto mapou, aj keď ukazovala na cestu, ktorá bola neraz namáhavá, ťažko schodná a nepohodlná. Dnes nás títo svätci vyzývajú a nabádajú, aby sme sa nebáli vydať rovnakým smerom.
      Poznáme blahoslavenstvá a vieme, že nie je jednoduché podľa nich žiť. Nie je však správne, keď nás to odradí. Budeme síce žiť v akejsi ilúzii, že sa nám vodí dobre a že azda to po smrti nejako bude. Bude to však presne tak, ako nám to povedal náš Spasiteľ. Ak chceme počuť pri stretnutí s ním slová: „Správne, dobrý a verný sluha; ...vojdi do radosti svojho pána“ (Mt 25, 21) musíme nabrať odvahu a vykročiť smerom, ktorý nám dnes ukazujú všetci svätí.

      Inšpirácie: Mt 5, 1-12
      Kartotéka: Mt 5
12.06.2003 | Čítanosť(4049)
Mt 5, 43-48
12.06.2003 | Čítanosť(3839)
Mt 5, 33-42
18.01.2010 | Čítanosť(1487)
Všetkých svätých


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet