19.január 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Boh chce, aby sa naše trápenie stalo trónom jeho milosrdenstva a naša nemohúcnosť sídlom jeho všemohúcnosti. Kde inde by vložil božskú silu, ktorou obdaroval Samsona, ak nie do jeho vlasov, do toho najslabšieho ohnivka?”

~SV. PÁTER PIO~

01.11.2004 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1457 reakcie0
(Share 312 0)


Téma: Oživme sa modlitbou / Modlitba / Lk 11, 1-4 / Jak 5, 13

Homília

      Denne vidíme mnoho ľudských tvárí. Sú to tváre opálené, zdravé, veselé, plné sviežosti a života. Ale vidíme aj veľa tvárí bledých, skľúčených, znechutených.
      Človek ide po ulici a nevie, či stojí pred človekom, alebo pred výkladom a vidí pred sebou atrapu. Také sú totiž mnohé tváre ľudí; neživé, unudené, otrávené, skľučujúce...
      Tvár je výrazom ľudskej duše. Duša takého človeka je v pazúroch nepochopiteľnej únavy, mrzutosti, starosti, životnej nepríjemnosti.
      Duchovní znalci radia: Skúste to s modlitbou. Pokúste sa oslobodiť svoju myseľ zo stiesneného ovzdušia a z chorobnej nálady tým, že svoje myšlienky pozdvihnete k nebesiam. Učte sa modliť. Vystavte svoju dušu žiareniu z neba tak, ako vystavujete svoje telá na slnko, aby boli opálené.
      Nejeden človek vo svojej chorobnej melanchólii si povzdychne: Ale ja sa už neviem modliť.
      Neboj sa, nehovor, že sa nevieš modliť! Kristus ti dnes v evanjeliu prichádza na pomoc. Učí svojich učeníkov modliť sa a povzbudzuje ich, že nebeský Otec dá Ducha Svätého všetkým tým, ktorí ho o to prosia.
      A Duch Svätý – to je život do tvojho unudeného a nevládneho tela. Od teba sa len žiada, aby si prosil, aby si sa modlil. Lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá nájde, a kto klope, tomu otvoria.
      Tieto slová platia nielen pre apoštolov, ale Pán Ježiš ich vraví aj dnes nám a uisťuje nás, že našu modlitbu Boh vyslyší. Či nás vyslyší vo všetkom, o čo prosíme? Áno. Vo všetkých veciach, ktoré v nás a mimo nás uskutočňujú Kristovo vykupiteľské dielo. Ježiš zaručuje vypočutie, ale len v rámci Božej Prozreteľnosti, ktorá riadi svet. Je však potrebné, aby človek nielen prosil, ale aby sa o to aj pričinil. Je naivné prosiť, aby som mal hneď všetko v tejto chvíli a bez akejkoľvek námahy. Ale je výborné a nevyhnutné prosiť o pomoc proti zlým náklonnostiam, za milosť v horlivosti, aby sme sa k čnosti dopracovali. V tejto veci prosby nikdy nie sú márne. Podobne aj vypočutie prosby o časné dary Ježiš zaručuje, ak súvisia s blahom našej duše.
      A takúto prosebnú modlitbu ponúka dnes Kristus všetkým, ktorí sú bledí a chorí, z ktorých sa vytráca Boží život.
      Bratia a sestry, Modliť sa a prosiť Boha – to znamená nájsť prameň živej vody, ako o nej hovorí Kristus žene Samaritánke pri Jakubovej studni.
      Modliť sa znamená uľahčiť svojmu vnútru a oddialiť chmáry svojho života, vydýchnuť si zo starostí a bied.
      Veď aj svätý Jakub apoštol hovorí: „Trpí niekto z vás? Nech sa modlí“ (Jak 5, 13).
      Áno, načerpať v modlitbe osviežujúcu silu vzduchu z nebotyčných hôr, nabrať silu z vyššieho svetla. Toto všetko dokážeme v modlitbe. V žiadnych radovánkach a zábavách to nenájdeme.
      Francúzsky novelista Maupassant v jednej zo svojich poviedok opisuje bujný život vo vinárni.
      Odohráva sa to v nenápadnom domčeku, kde sa predáva láska, pod vplyvom vína a vášní sa divoko tancuje. Keď tieto orgie dosiahli vrchol, majiteľka domu sa zapotáca a klesá k zemi. Zrazu nastane hrobové ticho. Žena umiera. Ranila ju mŕtvica. V tom jedna zo žien si kľakne a začne sa modliť Otče náš. Ťažko sa jej hľadajú slová, veď sa ho roky nemodlila! Ale príde druhá, tretia a pomôžu jej. Sú ustrašené a modlia sa. Odkiaľ sa v nich vzal ten prechod od búrlivých vášní k modlitbe? Istotne pocítili svoju ľudskú slabosť a silu Boha, ktorý urobil koniec opájaniu zmyslov.
      Aj takú podobu má človek. Keď je zrazený k zemi, zachvátený bolesťou – začína sa modliť. Dvíha svoje ruky k modlitbe, alebo aspoň srdce k Bohu. Urobia to aj tí, ktorých vidíme znechutených a utrápených v bežnom živote? Urobia! Urobia, keď im pomôžeme.
      Pomôžme im, aby nehľadali útechu dole na zemi, ale aby túžili po nebi. Pomôžme im, aby nehľadali útechu a posilu vo vinných pivniciach, ale v Bohu! Povedzme im, že Kristus dokáže kriesiť ubité duše, otrávené vášňami, nudou a alkoholom. Ak nemáme síl im to povedať, alebo azda cítime, že aj my sme takí, potom nám neostáva nič iné, iba prosiť za seba a za nich takto:
      Bože, stvoril si nás na svoj obraz. Svojím životom máme ukazovať teba, z nás má sálať radosť a šťastie. Ale vidíš, čo v nás spôsobuje hriech. Prosíme ťa, Bože života, prosíme ťa pre tvojho Syna Ježiša Krista, daj nám svojho Ducha, daj ho všetkým, ktorí ťa oň prosia, aby sme mohli znova žiariť plným životom, aký ho ty dávaš, Bože.

      Inšpirácie: Lk 11, 1-4 / Jak 5, 13
      Kartotéka: Modlitba / Lk 11 / Jak 5
11.07.2003 | Čítanosť(3722)
Téma: Povolanie / Modlitba matky
22.04.2004 | Čítanosť(2989)
Téma: Modlitba
27.06.2003 | Čítanosť(2904)
Modlitba
27.06.2003 | Čítanosť(2893)
Modlitba - prosebná
27.06.2003 | Čítanosť(2702)
Modlitba orodovania


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet