25.február 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Ak majú dvaja prebývať v jednom srdci, musím ustúpiť nabok, stiahnuť sa, aby ten druhý mal miesto a necítil sa stiesnene.”

~HANS URS VON BALTHASAR~

05.11.2004 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1422 reakcie0
(Share 390 0)


Téma: Súd / Svedomie / Lk 16, 1-8

Homília

      Z vlastnej skúsenosti vieme, aká vie byť nepríjemná náhla otázka: Čo to počúvam o tebe?
      Nejeden syn či dcéra, nejeden muž či žena sa dostanú do rozpakov. Čo vlastne o mne vie? Ako sa to dozvedel? Vo väčšine prípadov máme totiž vždy niečo „za ušami“.
      Aj v dnešnom evanjeliu sa opakuje táto nepríjemná veta: „Čo to počúvam o tebe? Vydaj počet zo svojho šafárenia...“ (Lk 16, 2).
      Z prvej otázky sa dá pomerne rýchlo vykľučkovať, aspoň v medziľudských vzťahoch. Stačí sa prezvedieť, čo vlastne o mne vedia. Horšie je začuť vetu: Vydaj počet! Vyúčtuj! Hrozné čo len pomyslieť. Vydaj počet... z čoho?! Zvykneme sa totiž takto naivne pýtať: Z čoho?
      Zo svojho života! Život nie je tvoj. Dal ti ho Pán a môže ti ho odňať kedy chce, aj keď ty to nebudeš práve chcieť. Nie si jeho vlastníkom, si iba správcom. Preto raz iste dôjde aj k vyúčtovaniu. Vydaj počet...! Čo si urobil pre svoje zdravie? Vyúčtuj! Čo si urobil so svojimi silami? Čo si urobil so svojim časom? Čo si urobil so svojím rozumom? Čo si urobil so svojím srdcom?
      Chcelo by sa nám snáď zakričať: Prestaň! To sa nedá počúvať! Len pekne vyúčtuj Vydaj počet zo svojej činnosti, zo svojich skutkov, verejných i súkromných, z tých, ktorými sa chvastáš, ale aj z tých, ktoré ukrývaš pred zrakom iných. Vyúčtuj zo svojich túžob. Áno, aj z tých, ktoré sa neodvážiš zveriť nikomu. Zo zla, ktoré si želal blížnemu, zo všetkej faloše, nečistoty a nespravodlivosti, ktoré si si tajne pestoval a chcel šikovne zamaskovať.
      Ako je nám zrazu nepríjemne... A pritom všetci veľmi dobre vieme, že skôr-neskôr sa účtovať bude, že budeme súdení. Ale teraz to ešte nechceme počúvať. Odsúvame to bokom.
      Čo to počúvam o tebe?! Ako dobre poznáme ten nepríjemný hlas nášho vnútra, nášho svedomia. Či veríš alebo nie, hlas vedomia v nikom nemlčí. Z miesta činu môžeš utiecť aj na druhý koniec sveta, ale výčitky ťa budú mučiť všade, pretože ich nosíš so sebou.
      Boh, ktorý ti vpísal svoj Zákon do tvojho svedomia, bude ťa súdiť. Ten prvý bezprostredný súd bude za zatvorenými dverami s vylúčením verejnosti, ale súd posledný, ktorý s nekonečnou platnosťou schváli rozsudok, bude verejný pred zrakmi všetkých, lebo Ten, čo ťa bude súdiť, pozná ťa lepšie, ako sa poznáš ty sám...
      Marcela spomína:
      „Bola som najstaršia z detí. Bývali sme na dedine s mamou. Otec nás opustil. Po maturite som odišla pracovať do mesta. V podniku, v ktorom som pracovala, zoznámila som sa s kolegom, ktorý bol odo mňa o desať rokov starší a ako to on sám vravieval aj „nešťastne ženatý“. Bolo nám spolu dobre. Túžila som po láske, a tak som bola celá bez seba. Naša „láska“ bola už verejne známa. Začala som sa trochu aj báť, čo bude ďalej, veď takto sa predsa žiť nedá. Domov som cestovala čoraz menej, lebo mama čosi šípila.
      Raz som prišla domov na nedeľu a, samozrejme, bola som v kostole. Z kázne si nepamätám nič, ale celkom ma zasiahli slová evanjelia, keď Ježiš hovoril podobenstvo o nepoctivom správcovi a hlavne veta: Čo to počúvam o tebe? Vydaj počet...! Viac mi nebolo treba. Bola som taká nespokojná celú nedeľu, nikde som nemala miesto, všetko ma rušilo, všetko mi išlo na nervy. V noci som nemohla spať a ráno som cestovala už prvým autobusom s predsavzatím, že sa všetko musí zmeniť... A naozaj, ešte v ten deň som šla do kostola, vyspovedala som sa a dala si do poriadku celú tú trápnu záležitosť.“
      Dnes Marcela žije v usporiadanom manželstve a snaží sa žiť ako veriaca matka a manželka.
      Čo počúvam o tebe? Nebojme sa tejto nepríjemnej otázky. Keď nám náš vnútorný hlas bude predkladať ešte ďalšie – Ako to vlastne žiješ? Čo to robíš? Pred kým chceš uniknúť? Vydaj počet! Vyúčtuj! – tak to bude iste len preto, aby sme si dali do poriadku svoj život.
      Kto všetko bude na mňa žalovať? Ako sa budem ospravedlňovať, vykrúcať? Ako predstúpim pred Pána? Čo to počúvam o tebe? Vydaj počet zo všetkého, čo som ti zveril, čo som ti dal!
      „Quidgnid adis, prudenter ceras et uspice finem!“ – „Všetko, čo robíš, rob opatrne a maj pred očami koniec!“ Amen.

      Inšpirácie: Lk 16, 1-15
      Kartotéka: Súd / Svedomie / Lk 16
12.06.2003 | Čítanosť(2994)
Lk 16, 1-15
12.06.2003 | Čítanosť(2572)
Lk 16, 19-31
02.12.2004 | Čítanosť(1936)
Svedomie


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet