21.január 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Modlitba je pokus učiniť krátke slovo „Boh“ menom, ktoré pre nás niečo znamená... osobným menom, v ktorom znie všetka starostlivosť o ľudí.

~Huub Oosterhuis ~

05.11.2004 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1712 reakcie0
(Share 384 0)


Téma: Význam počúvania Božieho slova / Cirkev / Sväté písmo / Lk 8, 19-21

Homília

      Prednedávnom som mal možnosť rozprávať sa s človekom, ktorý okrem iných nesprávnych poznámok o Cirkvi povedal toto: „Mne už Cirkev nemôže nič dať. Sväté písmo som prečítal. Keď som bol mladší, tak som miništroval a keď budem starý a zomriem, tak ma pochovajú.“
      V evanjeliu sa hovorí o tom, ako reagoval Pán Ježiš na to, keď ho jeho matka a blízki príbuzní hľadali.
      Prečo ste prišli dnes na svätú omšu? Veď je pracovný deň. Nepoviete podobne ako muž, ktorý keď má čas, chce byť pri Ježišovi, a preto ho vyhľadáva aj v pracovný deň?
      Cirkev to nie sú len pokrstení bratia a sestry. To by bolo málo. Cirkev je spoločenstvo, ktoré neustále hľadá Krista. A to aj v neprikázaný sviatok.
      Evanjelium nám práve toto zdôrazňuje slovami Pána Ježiša: „Mojou matkou a mojimi bratmi sú tí, čo počúvajú Božie slovo a uskutočňujú ho“ (Lk 8, 21).
      Ježiš týmito slovami poukazuje na to, že on nielenže nikoho neposiela od seba preč, nikým nepohŕda, ale práve naopak, tých, ktorí počúvajú jeho slovo a zachovávajú ho, povyšuje za svojich bratov a sestry, i matky. Teda sme svedkami, že sa znovu a znovu má rodiť nová duchovná rodina, a to nie z tela a krvi, ani z vôle muža, ale z Boha. Tak si máme uvedomiť, že nás kresťanov spája niečo viac, ako sú rodinné zväzky, priateľstvo. Cirkev to je spoločenstvo, ktoré prijíma Božie slovo a uskutočňuje ho v láske. Tým vytvára akýsi duchovný chrám, v ktorom sú všetci spojení či napojení na Krista.
      Často sa stáva, že pri zmene bydliska si veľa ľudí nemôže nájsť svoje miesto v Cirkvi. Niektorí preto celkom odpadnú od Boha. Nie preto, že by prestali veriť, ale je to akási vnútorná záležitosť. A naopak, iní dokážu ísť aj niekoľko kilometrov do svojho kostola.
      Boh je predsa v každom kostole, kde sa slávi svätá omša, vysluhujú sviatosti, číta Písmo, vykladá homília. Kristovo učenie nás spája od krstu a tvoríme spoločenstvo bratov a sestier, nech vedľa nás stojí úplne cudzí človek, ktorého nepoznáme. Kristus nás spája a zjednocuje. Máme preto mať úprimnú radosť. Preto je potrebné, aby sme podľa možností vytvárali medzi sebou skutočné a pravé spoločenstvo, aby sme sa dobre cítili a prípadne, túto atmosféru preniesli aj na tých, ktorí stoja okolo nás. Môžeme to prejaviť držaním tela, dôstojným vystupovaním, podaním ruky a v neposlednej miere je to aj spev.
      Vieme, že Panna Mária sa nenahnevala na Pána Ježiša, keď povedal tieto slová. Zaiste pocítila, ako jej Synovi záleží na každom jednom jeho poslucháčovi.
      Počúvať Božie slovo to nie je len zvyková záležitosť, prípadne poznámka, že Pánu Ježišovi. Uvedomujeme si, že práve tento moment je vážne a potrebný.
      Pán z úvodu úvahy sa mýlil, keď tvrdil, že jemu už Sväté písmo nič nemôže dať. Tým sa sám vylučuje zo spoločenstva bratov a sestier Pána Ježiša. Preto, keď raz zomrie, a aj keď ho pochová kňaz, či mu to bude osožné, keď za svojho života sa z tohto spoločenstva sám vylúčil? Amen.

      Inšpirácie: Lk 8, 16-21
      Kartotéka: Cirkev / Sväté písmo / Lk 8
08.09.2006 | Čítanosť(2103)
Téma: Cirkev / Humor
25.06.2003 | Čítanosť(1445)
Téma: Cirkev / Eucharistia
12.06.2003 | Čítanosť(3501)
Lk 8, 26-39
18.01.2010 | Čítanosť(1238)
Cirkev


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet