21.január 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Keď nebudeš bojovať proti svojej povrchnosti, tvoja hlava sa bude podobať starinárstvu: samé utópie, ilúzie a... haraburdie.”

~BL. JOSEMARÍA ESCRIVÁ ~

06.11.2004 - Miron
čítanosť1481 reakcie0
(Share 269 0)


Téma: 23. nedeľa po ZSD / Lk 8, 26-39

Homília

AI      V krajskom meste sa konal futbalový turnaj stredných škôl. Finále, tak ako to už býva, bolo veľmi napínavé. Zápas bol vyrovnaný, bojovnosť nechýbala ani na jednej strane. Kapitána jedného mužstva sa však pomaly zmocňovala nervozita. Na príčine bol jeho spolužiak, ktorý z hľadiska hlasito povzbudzoval raz jedno a raz druhé družstvo. Keď už to nemohol zniesť, vybehol z ihriska a okríkol tohto nerozhodného fanúšika: „Tak si už konečne vyber, komu vlastne fandíš!“
KE      Dnešná nedeľa prináša podobnú výzvu, keď nás vedie k zamysleniu nad otázkou: „Komu patrí tvoj život?“
DI      Rozprávanie evanjelistu Lukáša o uzdravení posadnutého v Gergeze (Lk 8, 26-39) môže azda u niekoho vyvolať mierne rozpaky. Je toto vôbec možné? Je potrebné v dnešnej dobe rozprávať o posadnutosti, o pôsobení zlých duchov? Zaiste sa dnes nestretávame s ľuďmi, ktorí bývali na cintoríne a chodievali nahí. Ale poznáme mnohé prípady, kedy ľudia urobili oveľa horšie veci než to, čím sa prejavoval ten nešťastník v Gergeze. Rozprávať o pôsobení zlého ducha je potrebné tým viac, čím sa zväčšuje počet tých, ktorí bagatelizujú alebo popierajú jeho existenciu.
      Diabol je naším protivníkom a každý náš deň je doba duchovného zápasu s týmto nepriateľom. Víťazíme alebo padáme. I keď posadnutia v zmysle presnej definície sú pomerne zriedkavé, predsa sa môžeme stretnúť s rôznymi formami pôsobenia zlého ducha, ktoré naznačujú, že ten či onen človek je pod jeho vplyvom.
      Ako rozpoznávacie znamenie nám môže poslúžiť reakcia posadnutého pri stretnutí s Ježišom Kristom. Zvolal: „Čo ťa do mňa, Ježiš, Syn najvyššieho Boha?“ (Lk 8, 28). Pred živým Bohom zlý duch nemá šancu ubrániť si svoje kráľovstvo. Tento výkrik je zúfalým výkrikom po ktorom nasleduje útek.
      „Čo ťa do mňa, Ježiš, Syn najvyššieho Boha....“ takto kričia mnohí, keď sú pozvaní k prehodnoteniu svojho života a k pokániu.
      „Čo ťa do mňa, Ježiš, Syn najvyššieho Boha....“ takto kričia tí, ktorí odmietajú ponúkanú Božiu milosť. Vidia v tom iba problém, ktorý narušuje ich zdanlivý pokoj.
      „Čo ťa do mňa, Ježiš, Syn najvyššieho Boha....“ takto protestujú mnohí na učenie Cirkvi, ktoré ukazuje správnu cestu.
      „Čo ťa do mňa, Ježiš, Syn najvyššieho Boha....“ takto azda v niektorých prípadoch kričíme aj my svojím postojom k spáse, ktorú nám Boh ponúka. A ani si neuvedomujeme, že táto, hoci len malá neposlušnosť, nás posúva stále viac k nedôstojnému stavu posadnutého z dnešného evanjelia.
PAR      Tu je potrebné si však uvedomiť, že kresťanský život človeka začína svätým krstom. A úplne na začiatku krstu človek hovorí jedno veľmi dôležité slovo: „Nie!“ Hovorí „nie“ zlému duchu a všetkým jeho vplyvom. Toto slávnostné „nie“ je veľmi dôležité, pretože až po ňom môže byť vyslovené slávnostné „áno“ Bohu. „Nie“ zlému duchu a „áno“ Bohu sa tak stáva celoživotným programom kresťana. Mnohí sa stali svätými preto, lebo vedeli povedať rázne „nie“ zlému duchu. Mnohí stratili nebo len preto, že toto rázne „nie“ adresovali Bohu.
MY      Bratia a sestry! Možno aj v našom živote nastali okamihy, kedy sme sa dali oklamať a tak sme povedali „nie“ Bohu. Zaiste nám to neprinieslo ani pokoj, ani šťastie... Skôr naopak. Možno, že ešte stále pociťujeme bolestivé následky svojho nesprávneho rozhodnutia. No nemusíme upadať do beznádeje. Stačí sa vrátiť. Stačí s plnou vážnosťou zopakovať krstné sľuby: „Nie!“ zlému duchu – „Áno!“ Bohu. Takto sa uskutoční aj náš návrat k dôstojnosti Božích detí, ktorú sme nevernosťou stratili.
ADE      Život posadnutého po stretnutí s Ježišom sa úplne zmenil: „...po celom meste rozhlasoval, aké veľké veci mu urobil Ježiš“ (Lk 8, 39). Niečo podobné sa odohrá i v našom živote, keď odovzdáme Kristovi vládu nad naším životom tým, že odmietneme akýkoľvek vplyv zlého ducha, ktorý nás núti protestovať: „Čo ťa do mňa, Ježiš, Syn najvyššieho Boha....“

      Inšpirácie: Lk 8, 26-39
      Kartotéka: Lk 8
12.06.2003 | Čítanosť(3501)
Lk 8, 26-39
12.06.2003 | Čítanosť(3481)
Lk 8, 16-21
12.06.2003 | Čítanosť(2919)
Lk 8, 40-56


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet