18.apríl 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Často to spočiatku nebol meč, ale jazyk, ktorý rozhodol o mieri, alebo o vojne.”

~JOHANNES LEPPICH~

20.06.2003 - Miron
čítanosť2733 reakcie0
(Share 471 0)


Téma: Skutky / Veľký štvrtok / Jn 13, 14

Myšlienky... 121/2001

      Sociológ Robert Wuthnow skúmal pohnútky ľudí, ktorí urobili nejaké závažné etické rozhodnutia. Výsledky boli zaujímavé. Zistil, že mnoho ľudí, ktorí urobili pekný skutok služby či milosrdenstva, zažili v minulosti skúsenosť prejavu služby a milosrdenstva od iných ľudí. To ich tak hlboko poznamenalo, že jednoducho nie sú schopní zachovať sa inak v podobných prípadoch.
      Na ilustráciu vyrozprával príbeh Jacka Caseya, ktorý pracoval záchrannej službe. Keď bol dieťa, podstúpil operáciu úst. V narkóze mu museli vytiahnuť päť zubov. K tejto udalosti ho viažu dve spomienky. Prvá je na veľký strach, ktorý cítil pred operáciou. Druhá sa viaže na sestričku z operačnej sály, ktoré keď videla jeho strach, povedala: „Neboj sa. Budem tu pri tebe po celý čas. Nič sa ti nestane.“ Keď sa Jack prebral z narkózy, videl že dodržala svoje slovo. Sedela pri jeho posteli a držala ho za ruku.
      O dvadsať rokov neskôr bol jeho záchranný tím zavolaný k havárií na diaľnici. Nákladné auto bolo prevrátené a vodič bol uväznený v zdeformovanej kabíne. Nebolo jednoduché ho odtiaľ dostať. Navyše palivo z nádrže stekalo kabínou a kvapkalo na šaty úbohého šoféra. Stačila len jediná iskrička, aby všetko explodovalo. Záchranári preto museli uvoľňovať cestu k uväznenému vodičovi veľmi opatrne. Ten vnímal nebezpečenstvo, ktoré mu hrozilo. Kričal viac od strachu zo smrti, než z bolestí svojich zranení. Vtedy Jack vkĺzol do vnútra kabíny – čo najbližšie k nemu – a povedal: „Neboj sa. Budem tu pri tebe po celý čas. Nič sa ti nestane.“ A dodržal svoje slovo – ostal s ním, až kým ho nedostali z auta.
      Neskôr mu tento vodič povedal: „Správali ste sa veľmi nerozumne. Stačilo len trochu, a boli by sme tam uhoreli obaja.“ Jack mu na to povedal, že jednoducho cítil, že ho tam nemôže nechať samého.
      Jack sa zachoval tak kvôli skúsenosti z detstva, keď pocítil láskavé počínanie sestričky z operačnej sály. Prijatie dobra ho uschopnilo dať dobro.
      Ježiš Kristus hovorí: „Keď som teda ja, Pán a Učiteľ, umyl nohy vám, aj vy si máte jeden druhému nohy umývať.“ (Jn 13, 14) (Lee Griess, Taking The Risk Out Of Dying. )
30.09.2010 | Čítanosť(2148)
Téma: Skutky /
12.06.2003 | Čítanosť(2557)
Jn 13, 1-20
12.06.2003 | Čítanosť(2315)
Jn 13, 21-30
12.06.2003 | Čítanosť(2062)
Jn 13, 31-38


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet