11.máj 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Je to sťa malý pramienok sviežej vody, ktorý vyviera z prekypujúceho Božieho milosrdenstva a dáva nám účasť na jeho vlastnom šťastí. Učí nás – a to oveľa lepšie, než dokážu knihy -, že opravdivé šťastie nespočíva v tom, že niečo máme a vlastníme, ani v posudzovaní iných, ani v tom, že máme pravdu alebo že nanucujeme iným spravodlivosť to svojho stanoviska, ale spočíva skôr v tom, že dovolíme Bohu, aby nás úplne ovládol a privinul si k sebe, že sa podriadime jeho mienke a veľkodušnej spravodlivosti a naučíme sa od neho denne praktizovať milosrdenstvo.

~S. Pinckaers ~

28.01.2005 - Miron
čítanosť1090 reakcie0
(Share 258 0)


Téma: Kto je Teofil? / Lk 1, 3

Myšlienky... 26/2005

      Svätý evanjelista Lukáš venuje svoje evanjelium „vznešenému Teofilovi“. Myslím si, že tým narobil veľa starostí biblistom, ktorí sa márne pokúšajú dozvedieť o tomto mužovi niečo viac. Môžeme len predpokladať, že muselo ísť o muža, ktorý mal vysoké postavenie. Titul „vznešený“ prislúchal vo vtedajšom Ríme senátorom a prokurátorom.
      Osobne som však tomu rád, pretože táto určitá anonymita mi dovolila urobiť malý zásah do tohto textu. Jednoducho som vzal ceruzku – niečo škrtol a niečo pozmenil. Výsledkom bolo takéto znenie: „Preto som sa aj ja rozhodol, že ti to, >Miron<, po dôkladnom preskúmaní všetkého od počiatku, verne rad-radom opíšem, aby si poznal spoľahlivosť učenia, do ktorého ťa zasvätili.“ Zaiste, také niečo by sa nemalo robiť. No som však presvedčený, že to neuteká od Lukášovho zámeru. Takto to pochopila aj skupinka mladých ľudí, s ktorými som sa zamýšľal na evanjeliom. Keď som im navrhol urobiť tú istú „korekciu“ textu, ostali vo veľkých rozpakoch. Potom si však prečítali upravený text, videl som na ich tvárach, že prežívajú to isté, čo som prežil vo svojom vnútri aj ja. Jedna dievčina to vyjadrila za všetkých slovami: „Chápem! Je to evanjelium napísané pre mňa!“ A po týchto slovách sa jej oči zarosili od dojatia. Nie že by o tejto pravde predtým nevedela, ale takto ju prežila spolu s ostatnými osobitným a intenzívnym spôsobom, čo – ako neskôr povedala – posilnilo jej vzťah k Svätému písmu.
      Konštitúcia Dei Verbum hovorí, že „v posvätných knihách Otec, ktorý je na nebesiach, ide s veľkou láskou v ústrety svojim deťom a zhovára sa s nimi“ (DV, 21). Nemali by sme byť teda zanedbávať tento spôsob komunikácie s našim nebeským Otcom, pretože sme to práve my, ktorí z nej máme mnohoraký úžitok.
      Pred niekoľkými rokmi sa premietal napínavý film: Na palube veľkého lietadla počas letu nad oceánom dôjde k hromadnej otrave po požití podávanej večere. Medzi postihnutými sú aj obaja piloti. Lietadlo letí nad Atlantikom riedené automatickým pilotom, ale ľudia v ňom sa zvíjajú v kŕčoch, bolestiach a horúčke. Medzi niekoľkými cestujúcimi, ktorí nejedli pokazené jedlo je pán, ktorý kedysi lietal v športovom lietadle. Bol požiadaný, aby sa ujal lietadla pri pristavaní. Súhlasí, i keď technickému vybaveniu veľkého lietadla nerozumie. Spája sa vysielačkou s letiskom, kde čaká skúsený pilot, ktorý mu dáva pokyny: „Na pravej strane dole máte zelené svetlo. Pod ním je páčka. Sklopte ju dole. Tretí ciferník vľavo je tachometer. Sledujte rýchlosť. Nesmie klesnúť. Teraz stlačte červené tlačítko pri piatom ciferníku vpravo...“ Muž pred palubnou doskou ničomu nerozumie, nepozná mechanizmus, celé lietadlo je pre neho jedným veľkým tajomstvom. Ale podriaďuje sa pokynom presne a dôsledne, i keď s trémou, pretože si je vedomý obrovskej zodpovednosti. Nakoniec lietadlo šťastne pristálo, životy cestujúcich sú zachránené. (Homiletické směrnice 1986/87, s. 3/39.)
      V živote podobne nerozumieme mnohým udalostiam, bolestiam, životu samotnému... Neraz sa dostávame na prvý pohľad do bezvýchodiskových situácií a nevieme ako ďalej... Dovoľme Bohu, aby k nám prehovoril skrze Sväté písmo, aby nás povzbudil, poradil, ukázal správny smer...

      Inšpirácie: Lk 1, 1-25
      Kartotéka: Lk 1
12.06.2003 | Čítanosť(3304)
Lk 1, 67-80
12.06.2003 | Čítanosť(2939)
Lk 1, 39-55
12.06.2003 | Čítanosť(2929)
Lk 1, 26-38


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet