11.máj 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    Tvojou úlohou v živote je dôstojne hrať úlohu, ktorá ti bola prisúdená. Jej výber je úlohou niekoho iného.

~Epiktétos~

11.02.2005 - Miron
čítanosť942 reakcie0
(Share 237 0)


Téma: Príklad rodičov / Výchova

Myšlienky... 42/2005

AI       V časopisoch i v televízií sa často objavujú reportáže o živote slávnych osobností. Tieto relácie majú za cieľ obohatiť naše vedomosti i život.
KE       Je však veľká škoda, že sa málo alebo takmer vôbec nehovorí o iných veľkých osobnostiach dejín i súčasnosti – o kresťanských matkách.
DI       Možno, že si teraz poviete: „Nie je trochu prehnané? Veď dejiny nám viac hovoria o mužoch než o ženách?“ No tí z vás, ktorí viete dobre uvažovať, však namietnete: „Ale keby tí veľkí muži v dejinách nemali zbožné matky, nikdy by nedorástli do takej veľkosti a svätosti.“ A vaša námietka by bola správna, lebo vo väčšine prípadov kresťanské matky sú prvými duchovnými vodcami detí. Svedčia o tom mnohé životopisy svätých. Veď dobre viete, že charakter človeka sa začína formovať už v tom najútlejšom veku. Príkladná viera matky je preto pre dieťa prvým krokom k svätosti.
PAR       Súčasná doba nám však čoraz častejšie núka iný obraz matky. Je to matka, ktorá neplní úlohu prvého duchovného vodcu dieťaťa. Je mu síce ochotná dať všetko možné, ale vieru mu nedáva.
      Pozrite, nedávno sa stal takýto prípad. Jedno dievča pociťovalo nespokojnosť so svojím životom i so svojím vzťahom k Bohu. Pokúšala sa to nejako vyriešiť, ale nedarilo sa jej to. Dopočula sa o duchovných cvičeniach v kláštore redemptoristov v Michalovciach. Niektoré jej spolužiačky sa ich zúčastnili a veľmi si to pochvaľovali. Keď vypočula ich rozprávanie, povedala si: „To je niečo pre mňa. To mi azda pomôže vyriešiť moje ťažkosti.“ Ale jej matka nato mala iný názor: „To sú hlúposti. Nikam nepôjdeš! Keby si sa radšej viac učila, to by ti pomohlo!“
      Zaiste cítite, že tá matka neurobila dobre. Premrhala príležitosť, ktorá mohla prospieť k duchovnému rastu dcéry.
      A azda, keď sa zamyslíme, objavíme aj my mnohé premrhané príležitosti, ktoré sme mohli využiť na duchovný rast detí. Nič nie je ešte stratené. Ale je nutné, neodkladať s kresťanskou výchovou. Veď mnohé mravné pády v živote človeka majú korene v slabej náboženskej výchove. Pri tejto namáhavej práci, rodičia nie sú sami. Sám Boh im prichádza na pomoc, kedykoľvek ho o to poprosia.
MY       Jedna matka rozprávala: „S manželom máme vo zvyku spoločne sa pomodliť. Jeden večer sme išli spať dosť neskoro. Keď doznelo posledné amen, odrazu som mala pocit, že sa na nás niekto pozerá. Otočila som sa a uvidela som nášho štvorročného syna Jožka. Sedel tichučko v postieľke, rúčkami sa držal ráčok a uprene sa na nás pozeral. V jeho očkách som videla veľký údiv. Manžel prišiel k nemu a povedal: „Jožko, s mamkou sme sa rozprávali s Pánom Bohom, s ktorým sa aj ty rozprávaš pred spaním. Poďakovali sme mu za všetko, čo pre nás cez deň urobil. Vieš, On je k nám veľmi dobrý a má nás rád.“ Jožko povedal: „Viem, ocko.“ Potom som prišla k nemu aj ja a povedala som: „Boh aj teba má veľmi rád, preto ťa bude ochraňovať, kým budeš spať. Pamätaj si, že sa nikdy nemusíš báť.“ Jožko sa usmial. Uložila som ho a takmer okamžite zaspal. Povedala som manželovi: „Toto bola asi pre Jožka najlepšia hodina náboženstva. Nemyslíš?“ Manžel sa usmial a prikývol.
      Cítite, že osobný príklad rodičov a rodinné prostredie preniknuté láskou k Bohu je tým najlepším vychovávateľom detí k viere a láske k Bohu?
ADE       Nech toto poznanie utvrdí vás, kresťanské matky, ale i otcovia, k budovaniu rodiny, v ktorej na prvom mieste je Boh. Amen.

      Kartotéka: Výchova
20.06.2003 | Čítanosť(2013)
Téma: Láska / Výchova
25.06.2003 | Čítanosť(1187)
Téma: Výchova


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet