11.máj 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Kristus sa narodil v jaskyni a všetci tí, čo ho chcú uzrieť, musia sa skloniť na znak poníženosti.”

~FULTON SHEEN ~

15.02.2005 - Miron
čítanosť553 reakcie0
(Share 208 0)


Téma: VPD – streda 2. týždňa Veľkého pôstu / Gn 4, 16-26

Myšlienky... 51/2005

      Pred pätnástimi rokmi urobil jeden francúzsky vedec zaujímavý objav. Pri skúmaní foriem podmorského života pri pobreží, ho zaujala jedna rastlina. Okamžite síce určil čeľaď, do ktorej patrí, ale s takýmto druhom sa ešte nestretol. Mala bohatšie listy a vytvárala malé zelené ostrovčeky po morskom dne. Nevenoval tomu príliš veľkú pozornosť. No o rok ho veľmi prekvapilo, že táto rastlina sa veľmi rozšírila. Pokrývala už väčšiu plochu morského dna než predtým. Rozhodol sa, že ju preskúma. Zistil, že ide o špeciálny druh, ktorý bol vyšľachtený na použitie do akvárií. Nejako sa dostala do mora a keďže nemala prirodzených nepriateľov, veľmi rýchlo a agresívne sa šírila. O tom sa presvedčil o pár mesiacov, keď s hrôzou zistil, že plocha, ktorú pokrýva sa priam znásobila. Najväčšou pohromou bolo to, že malé morské živočíchy takto prichádzali o svoj životný priestor a hynuli. Väčšie ryby, keďže nemali zdroj potravy, opúšťali tieto pobrežné vody. Všade tam, kde sa rozšírila táto rastlina, akoby prestal jestvovať život. Vody predtým plné rozmanitých morských živočíchov, boli teraz pochmúrne prázdne.
      Vedec začal byť na poplach. Upozorňoval na toto nebezpečenstvo. Hovoril na rôznych fórach, že ak sa ihneď nezačne konať, hrozí ekologická katastrofa. No nikto mu veľmi neveril. Vládlo presvedčenie, že príroda si s tým poradí sama. Keď však v nasledujúcich rokoch objavili túto rastlinu, ako sa rozmáha v pobrežných vodách Talianska, Španielska a Korziky, začali si niektorí uvedomovať vážnosť situácie. Zároveň si uvedomili, že zvrátenie tejto hrozby bude priam nadľudský výkon. Ale i napriek stále zhoršujúcemu sa stavu, stále sa našlo dosť tých, ktorí toto nebezpečenstvo podceňovali.
      Nevieme, ako skončí tento zápas človeka o obnovu pobrežných vôd štátov okolo Stredozemného mora. Pre nás je však táto ekologická katastrofa názorným príkladom ako sa šíri hriech a aké pácha škody, keď sa človek k nemu postaví s ľahostajnosťou.
      Sväté písmo nám v dnešnom čítaní dáva rovnaký príklad, keď rozpráva o potomkoch Kaina, ktorý sa po vražde brata „vzdialil od Pána“ (Gn 4, 16). Kainov hriech pôsobil v jeho potomkoch a spôsobil duchovnú katastrofu, ktorú v plnej ohavnosti vidíme na Lamechovi. Ľudstvo bez mravne klesá.
      Jeden i druhý príklad nás vedie k tomu, aby sme nepodceňovali dopad hriechu na náš život. Ani k jednému hriechu sa nesmieme postaviť s ľahostajnosťou, pretože ak to urobíme, skôr či neskôr sa stane i v našom živote príčinou duchovnej katastrofy a spôsobí mnoho bolestných chvíľ. Nehovoriac už o tom, že môže bolestnou a nešťastnou urobiť celú našu večnosť.

      Inšpirácie: Gn 4, 16-26
20.06.2003 | Čítanosť(1113)
Téma: Modlitba / Gn 4, 16-26
03.09.2004 | Čítanosť(1026)
Gn 4


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet