27.január 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Boh nám dáva veľa vecí len preto, aby sme mu ich obetovali. Aj on prijal ľudské telo preto, aby ho obetoval na kríži a dal ho ľuďom za pokrm.”


~HANS URS VON BALTHASAR~

23.02.2005 - Miron
čítanosť1107 reakcie0
(Share 285 0)


Téma: Jn 9, 1-38

Homilia

AI      Jeden mladý muž sa vrátil z dovolenky. Strávil ju v Ríme. Priateľ mu hovorí: „Ja ti ale závidím. Bol som už síce v Ríme, ale ešte raz ba som sa tam chcel pozrieť. Však len cestou človek vidí toľko prírodných krás... Všimol si si tu nádhernú prírodu cestou?“ Mladý muž však odpovedal: „Nuž, cestovali sme v noci... bola tma... nič som nevidel.“
      Obidvaja išli tou istou cestou, jeden mohol obdivovať prírodu, druhý nie, pretože chýbalo svetlo. Ak niečo nevidím, nemôžem to ani obdivovať. Zrak potrebuje svetlo, aby mohol vnímať okolitú krásu.
      Dnešné evanjelium rozpráva o zázraku. Ježiš Kristus uzdravuje slepého. Dáva mu schopnosť vnímať prirodzené svetlo. Takto zároveň dokázal, že má moc dávať ľuďom i nadprirodzené svetlo Božej pravdy.
KE      Nebojme sa teda prosiť, aby nás Kristus obdaroval týmto svetlom Božej pravdy.
DI      Že je to veľmi dôležité, o tom nás presviedča dnešné evanjelium. Uzdravený slepec narazil na iných slepcov, ktorých slepota bola oveľa horšia než jeho. Boli to farizeji, ale aj rodičia uzdraveného slepca.
      Farizeji, zákonníci a saduceji, príslušníci veľrady boli v Ježišovej dobe zdanlivo osvietenými mužmi vo svojom úrade. Mali síce veľa znalostí o Božom zákone, ale nemali oddanú vieru v Boha a hľadali iba vlastnú slávu a zisk. Mnohí nemali ani vieru vo vzkriesenie a večný život. Spasiteľ ich neraz kritizoval vo svojich slovách.
      Rodičia boli veľmi vystrašení. Nechceli mať s celou záležitosťou nič spoločné. Veď veľrada exkomunikovala každého, kto vyznával Krista ako Mesiáša.
      Takto vedúca vrstva vo vyvolenom národe zradila svoju úlohu byť duchovnými vodcami národa. Kristus o nich dobre povedal, že sú slepí a vodcovia slepých (pozri Mt 15,l4).
PAR      I dnes sa môžeme stretnúť s mnohými duchovne slepými, ktorí si osobujú právo byť duchovnými vodcami. Stačí len vnímavo sledovať dianie v Cirkvi. Povstávajú mnohí, ktorí sa rozčuľujú, že Cirkev nedovoľuje prístup žien ku kňazskej vysviacke, ďalší vyčítajú Cirkvi jej pevné postoje, ktoré sa týkajú problému antikoncepcie či umelého prerušenia tehotenstva. Ďalší by chceli nahradiť hierarchiu akousi zvláštnou demokraciou.
      Ako sa v tom všetko vyznať? Ako rozlišovať? Duša, ktorá úprimne hľadá Boha, vie si nájsť správnu orientáciu, dokáže si zvoliť dobré duchovné vedenie.
      Dovoľte, aby som to dosvedčil osobným zážitkom. Bol som v Lutine na odpuste. Keď ma vystriedali v spovedaní, vyšiel som na horu. O chvíľu mala začať sv. liturgia. Priestranstvo pred oltárom bolo preplnené a tak som nechtiac vypočul rozhovor dvoch žien, ktoré stáli pri mne. Tá prvá hovorila: „Chcela by som sa vyspovedať. Tiež by som sa chcela spýtať na ten svoj problém... veď vieš.“ A tá druhá odpovedala: „Choď k tomu...“ A ukázala plecom na jedného kňaza: „Vieš, on je taký plný viery,“ dodala.
      Viera, to je to, podľa čoho možno rozpoznať pravých duchovných vodcov. A to sa netýka len kňazov, ale každého. Či rodičia nemajú byť pre svoje deti duchovnými vodcami? Či nemáme byť duchovnými vodcami pre tých blízkych, ktorí v našom okolí hľadajú Boha? Musíme mať nadprirodzené svetlo očí, čiže vieru. Potom sami správne ideme životom, ale ukazujeme správnu cestu aj iným.
MY      Pekne o tom hovorí skúsenosť rodičov dvoch dospievajúcich detí. Snažia sa žiť životom viery a k tomu vedú aj svoje deti. Že to má veľký vplyv aj na ich okolie, to dosvedčujú takto:
      „Odkedy deti začali chodiť na strednú školu, náš dom sa stal miestom mnohých stretnutí. Spolužiaci našich deti u nás trávili dosť času. Snažili sme sa k ním byť priateľskí a mnohokrát sme sa s nimi dobre porozprávali na veselé i vážne témy. Ani sme nechápali, prečo k nám tak radi chodia. Až raz jedno dievča povedalo: U vás je fajn. Možno ani netušíte koľko toho sa mi u vás vyjasnilo. Škoda, že to tak nie je aj doma.“
ADE      Viera dáva nadprirodzené svetlo Božej pravdy a tá oslovuje i priťahuje druhých. Prosme teda o tento dar, aby sme si dokázali vybrať dobrých duchovných vodcov a aby sme nimi boli pre druhých.

      Inšpirácie: Jn 9, 1-41
      Kartotéka: Jn 9
20.06.2003 | Čítanosť(3127)
Téma: Krst / Jn 9, 1-38
20.06.2003 | Čítanosť(2956)
Téma: Krst / Jn 9, 1-38
28.05.2011 | Čítanosť(2692)
Téma: Jn 9, 7 / Poslušnosť /
12.06.2003 | Čítanosť(2275)
Jn 9, 1-41


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet