11.máj 2021

     MENU

Úvod
YouTube
Facebook
Podcast
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     NA ZAMYSLENIE

    „Keď sa splní niečo, o čo sme dlho a vytrvalo prosili, je to ešte podmaňujúcejšie než okamžité vyslyšanie.”

~SV. EDITA STEINOVÁ ~

23.02.2005 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1299 reakcie0
(Share 434 0)


Téma: Vedzme, akí sme nedokonalí / Mt 7, 1-5

Homília

      Počul som nasledovný príbeh.
      V spoločenstve rehoľných bratov sa pohoršovali bratia nad chybou jedného spolubrata. Keď už každý povedal svoj komentár, čakali, že aj predstavený zaujme taktiež podobný postoj ako oni. On však mlčal. Počúval ich, nepovedal však nič.
      Po obede, keď mali bratia odpočinok, videli, ako ich predstavený chodí po záhrade so zvláštnym nákladom. Na pleciach mal vrece, ktoré ho zohýbalo. Bolo plné piesku. Na prsiach mal tiež piesok, ale v menšom vrecúšku. Večer sa ho pýtali na vysvetlenie. Povedal im: Každý z nás má pred očami to malé vrecko. Vidíme chyby a nedostatky druhého. Tie sú často oveľa menšie a ľahšie ako tie naše, ktoré nás tak tlačia, ale ich nevidíme, či nechceme vidieť.
      Tento poučný príbeh je dnes vovedením do textu evanjelia, v ktorom nás Pán Ježiš napomína: „Nesúďte, aby ste neboli súdení. Lebo ako budete súdiť vy, tak budú súdiť aj vás, a akou mierou budete merať vy, takou sa nameria aj vám“ (Mt 7, 1-2).
      Z textu je jasné, že Pán Ježiš zakazuje svojim učeníkom posudzovať a odsudzovať. Hlavný dôvod je v tom, že v Božom kráľovstve toto právo súdiť prislúcha jedine Bohu. Len Boh pozná všetky okolnosti, ktoré priviedli človeka k hriechu, a preto ich môže spravodlivo posúdiť. Okrem toho vieme, že Boh je plný milosrdenstva a má súcit s hriešnikmi, preto jeho súd nebude nikdy krutý. Spomeňme si na udalosť, keď priviedli k nemu ženu pristihnutú pri hriechu. Čo jej vtedy povedal? „Nik ťa neodsúdil?... Ani ja ťa neodsudzujem!“ (Jn 8, 10-11). Pridal však i vážne slová: „Choď a už nehreš!“ (Jn 8, 11).
      Vieme, že my ľudia veľmi radi kritizujeme a pravdaže, pre chyby druhých aj odpisujeme a zatracujeme. Po prečítaní evanjelia môžeme vidieť svoj omyl, ktorý spočíva v tom, že nad druhými vynášame prísne tresty a svoje sily preceňujeme. Kto pozná svoje nedostatky, ten nikdy nebude odsudzovať a zatracovať svojho blížneho. Pán Ježiš to znázornil smietkou, triesočkou, čo je niečo malé a zlé u druhého, ale u seba svoje brvno nechce vidieť, nedokáže byť sebakritický.
      Môžeme hovoriť aj o pokrytectve, pretože pokrytec má dvojaké miery. Na seba má stále ospravedlnenie, výhovorku, vie sa ospravedlniť, ale keď sa jedná o druhého, je nemilosrdný, vie pozdvihnúť ukazovák, zaujať ničivú kritiku. Toto je veľmi zlá cesta, od ktorej Pán Ježiš chce svojich učeníkov i nás odvrátiť, keď nás varuje a napomína: „...a akou mierou budete merať vy, takou sa nameria aj vám“ (Mt 7, 2).
      Áno, ten istý meter, ktorý má človek na druhého, priloží Boh na človeka samého. Ak sme teda prísni na druhých, Boh ten istý meter priloží aj na nás. Keď nám neunikne nijaká chybička na druhých, musíme si uvedomiť, že ani Bohu neunikne naša i tá najmenšia chybička.
      Takéto pochopenie je pre nás užitočné, aj keď si pritom uvedomujeme, že máme strach. A je to správne, pretože o seba máme strach a máme mať však aj zodpovednosť za druhých. Tento text z evanjelia chce nám pomôcť dostať sa z nesprávnej cesty, keď vo svojom živote často používame kritiku a odsudzovanie iných. Keď k tomu často pribudnú i ohovárania a osočovania, je potrebné, aby sme sa čo najskôr vzdali cesty, po ktorej sme snáď kráčali a radšej vykročme na cestu pomoci blížnym dostať sa u ich chýb.
      My nechceme byť odsúdení, a preto nechceme odsudzovať druhých, pretože nemôžeme objektívne poznať okolnosti, ktoré vedú blížneho k tomu konaniu. Naopak, začnime kráčať cestou taktnosti a citlivosti k druhým.
      Príslovia hovoria: „Čo nechceš, aby iní robili tebe, nerob ani ty druhým“, „Na lyžičku medu chytíš viac múch ako na sud s octom.“
      To znamená, že láskavým slovom, citlivým jednaním a trpezlivým znášaním chýb druhých, môžeme im pomôcť dostať sa z nich. Veď je to krásny pocit, keď niekomu sme pomohli a on sa teší, že sa mu čosi podarilo.
      Častejšie si pripomeňme príklad o predstavenom, ktorý povedal, že chyby druhých vidíme a sú často menšie ako tie, čo nás zahýnajú a sú naše. Amen.

      Inšpirácie: Mt 7, 1-12
16.06.2007 | Čítanosť(3594)
Téma: Mt 7, 11
15.10.2003 | Čítanosť(3276)
Téma: Mt 7, 3-5 / Lk 6, 39-42
12.06.2003 | Čítanosť(4604)
Mt 7, 1-12
12.06.2003 | Čítanosť(3994)
Mt 7, 13-29


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet