27.január 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Keď slnko jasne svieti, celá príroda sa ihneď premení. Akonáhle sa atmosféra naplní dobrou vôľou, o čo sú ľudia šťastnejší. Len vložte do života trochu viac slnka, tepla, lásky a dobra! To premení a zachráni svet.

~Adolf Donders ~

23.02.2005 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1774 reakcie0
(Share 403 0)


Téma: Ovocie je rozhodujúce / Mt 7, 15-20

Homília

      Cirkev od svojho začiatku musela bojovať proti zlým, mylným, ba i zákerným a rafinovaným útokom proti čistote učenia Pána Ježiša. Boli to bludy nestoriánov, monofizitov, ariánov a v našej dobe amerikanizmus, ale i hnutie Svedkov Jehovových. Toto všetko Pán Ježiš vo svojej všemohúcnosti predvídal, a preto nielen apoštolov, ale i nás na to pripravoval.
      Preto i toto evanjelium nestráca na aktuálnosti a je potrebné, aby sme sa nad ním zamysleli. Pán Ježiš hovorí: „Chráňte sa falošných prorokov: prichádzajú k vám v ovčom rúchu, ale vnútri sú draví vlci. Poznáte ich po ovocí...“ (Mt 7, 15-16).
      Týmito slovami Pána Ježiša nás chce Matúš upozorniť na kresťanských ohlasovateľov Evanjelia, ktorí nám ich nesprávne predkladajú. Zdalo by sa, a tak sa i tvária, že patria ku Kristovmu spoločenstvu – stádu, vyzerajú ako ovečky, ale v skutočnosti sú to draví vlci. To preto, lebo v skutočnosti neohlasujú posolstvo Pána Ježiša.
      Pán Ježiš nás upozorňuje, že nesmieme byť ľahkovážni pri prijímaní náuky len preto, že to znie nábožne, že nám to lahodí, prípadne, spomína sa tam meno Boha či Pána Ježiša. Naopak, musíme byť bdelí, pretože nie každý, kto sa oháňa učením Krista a spásou, je Kristov ohlasovateľ, pretože nesprostredkúva spásu.
      Sme svedkami, že vychádzajú časopisy v cudzine, ktoré sa šíria i medzi našimi veriacimi, ktoré sú viac na škodu ako na osoh. Veriaci sa im často tešia len preto, že sa v nich spomína meno Ježiš, píše slovo Boh a pritom je to jed na dušu veriaceho čitateľa. Prípadne vychádzajú u nás knihy s nádychom kresťanským a pritom trochu zbehlí kresťan po prvých stránkach zistí, že je to podvod, zámerne plánované vysmievanie sa z viery, prípadne pre slabých kresťanov, pre tých, ktorí hľadajú cestu k Bohu, takéto knihy zasievajú zlý, chybný postoj k viere v Boha.
      Medzi takéto knihy, ktoré v poslednej dobe vyšli, patria i knihy z vydavateľstva Obzor od Zenona Kosidowskeho Čo rozprávali proroci a Čo rozprávali evanjelisti. Úprimne povedané je to brak, škoda za ne dať koruny.
      I v beletrii sa u nás objavili knihy s podobným zameraním. Milan Ferko napísal knihu o Cyrilovi a Metodovi, kde historické fakty prekrútil, spochybnil a postavil do celkom iného svetla. U nás nevyšla ani v SSV v Trnave za štyridsať rokov poriadna literatúra, ale ešte i dnes si môžeme kúpiť knihu Pápeži XX. storočia, v ktorej sa rovnako zasieva jed falošným spôsobom. Preto je veľmi potrebné, aby boli veriaci opatrní pri vyberaní kníh a ich posudzovaní. Tu zvlášť platia slová Pána Ježiša, že „po ovocí ich poznáte“. Toto je bezpečné rozlišovacie znamenie. Cirkev počas Druhého vatikánskeho koncilu zrušila takzvaný Index zakázaných kníh, dala veriacim slobodu vo vyberaní literatúry a podobne. Ale Cirkev nám kladie na srdce, aby sme sami cítili zodpovednosť za to, čo čítame.
      Na tému – poznáte ich po ovocí – môžeme hovoriť pri reláciách, besedách a podobne. Tu si musíme uvedomiť, že kde sa nestavia oficiálne Cirkev, kde do náboženstva u nás hovoria laici bez odobrenia biskupa, tam hrozí to, na čo nás upozorňuje evanjelium. Mnohí z vás mi už viackrát povedali, že to, čo počuli, ich nahnevalo, prípadne sa pohoršili nad seriálom Kríž v osídlach moci. Starší, ktorí sa niečo pamätajú, vedie, že na 90 percent je to lož. A mladší si musia uvedomiť, že strih a dabing dokáže urobiť moderný zázrak. To znamená povyberať, veci zostaviť tak, ako im to vyhovuje, obrazne povedané, dokážu spraviť z anjela diabla. Nám veriacim sa nezakazuje toto sledovať. Ba nemusíme sa nad tým ani rozčuľovať, ale naopak, máme preto viac študovať, pýtať sa, prípadne dovolávať sa diskusie na patričnej úrovni, kde sa nebudú cenzurovať texty a vopred nariaďovať, čo sa má hovoriť.
      Vieme, že všetci i tí dnešní bludári boli pyšní, plní nenávisti a dvojtvárni. Chceli reformovať druhých a zabúdali na seba. Musíme sa naučiť aj v skromnosti vytrvať vo vernosti ku Kristovi.
      Staré heslo hovorí: „Pravda zvíťazí! Každý blud zanikne.“ Amen.

      Inšpirácie: Mt 7, 13-29
16.06.2007 | Čítanosť(3511)
Téma: Mt 7, 11
15.10.2003 | Čítanosť(3078)
Téma: Mt 7, 3-5 / Lk 6, 39-42
12.06.2003 | Čítanosť(4502)
Mt 7, 1-12
12.06.2003 | Čítanosť(3901)
Mt 7, 13-29


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet