27.január 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Všetko to, čo Syn Boží vykonal pre zmierenie sveta a čo o ňom učil, poznávame nielen z histórie jeho minulých činov, ale pociťujeme to aj z účinku toho, čo koná v prítomnosti.

~sv. Lev Veľký ~

26.02.2005 - Miron
čítanosť1126 reakcie0
(Share 295 0)


Téma: Tretia pôstna nedeľa - poklona krížu / Mk 8,34 - 9,1

Myšlienky... 72/2005

      Novinárka robila anketu pre svoje noviny. Pýtala sa okoloidúcich aké tri zmeny by chceli uskutočniť vo svojom živote. Jeden muž v stredných rokoch sa nad jej otázkou zamyslel a povedal: „Tri veci, ktoré by som chcel zmeniť? Ťažko povedať... Ja by som chcel zmeniť azda všetko!“
      Možno, že teraz ste aj vy zauvažovali, čo by ste chceli zmeniť vo svojom živote. A možno – podobne ako ten muž – vám napadlo hneď toľko vecí, že by bolo ťažké vybrať tie tri najhlavnejšie.
      Čo všetko by sme chceli zmeniť? Možno svoj vzhľad, miesto života, rôzne návyky, možno, že svojho životného partnera alebo i rodičov, školu, zamestnanie, tisícky rozhodnutí, ktoré sme v minulosti urobili a tak sformovali svoj súčasný život. Nie je však isté, že ak by sme mohli uskutočniť všetky tie zmeny, či by sme boli spokojní. Dá sa predpokladať, že by sme si dokázali predstaviť stovky iných variant pre svoj život. Ak by nám bola daná možnosť meniť okolnosti svojho života, tak by sme sa dostali do nikdy nekončiaceho kolotoča zmien, pričom žiadna z nich by nám nepriniesla uspokojenie.
      Je teda nutné rezignovať, zmieriť sa so svojím životom takým aký je? Mnohí tak urobia. Zmieria sa, že od života toho nemôžu veľa očakávať a tento tichý vnútorný smútok sa pokúšajú zaháňať rôznymi chvíľkový mi radovánkami, ktoré v konečnom dôsledku iba prehlbujú ich skepsu.
      Evanjelium nám však ponúka inú cestu. Ježiš hovorí, že sa máme zaprieť, že máme vziať svoj kríž a nasledovať ho (porov. Mk 8, 34). Dáva človekovi nádej, že zo všetkej tej úbohosti života jestvuje východisko, ktorým je on sám.
      Vykročiť za Kristom, znamená vykročiť k naplneniu svojho života. Na tejto ceste dochádza k úžasnej premene. To, čo bolo hriešne, sa pomaly vytráca. Človek sa v námahe plnenia Božej vôle očisťuje, rastie v čnostiach, jednoducho pozvoľna sa mení. Okrem toho často poznáva, že to, čo predtým považoval za svoj nedostatok, sa teraz stáva výhodou a požehnaním. Začína chápať, že nepoznal v tom Boží dar, ktorý mu mal poslúžiť na obohatenie života.
      Pozrite len na apoštolov. Prv než ich Kristus povolal, tiež mohli túžiť po nejakej zmene života. Ale nič sa v ich živote nestalo a nezmenilo. Až keď začali nasledovať Krista, začali rásť. V ich živote prišla zmena, ktorá síce vyžadovala veľa námahy a osobného nasadenia, ale celkom určite na sklonku života ani jeden z nich to neľutoval a netúžil všetko vrátiť späť.
      Ak teda vo svojom srdci nájdeme čo i len jednu túžbu po zmene svojho života, prijmime ju ako impulz vziať „svoj kríž“ a s nasadením všetkých síl vykročiť za Kristom.

      Inšpirácie: Mk 8,31 – 9,1
20.09.2005 | Čítanosť(2813)
Téma: Kristus / Kríž / Obeta
21.08.2003 | Čítanosť(1927)
Téma: Kríž
12.09.2003 | Čítanosť(15249)
09.14. - Povýšenie sv. Kríža
12.06.2003 | Čítanosť(3040)
Mk 8, 31 - 9, 1
12.06.2003 | Čítanosť(2975)
Mk 8, 10-21


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet