27.január 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Kresťanský život nespočíva v konaní zázrakov, ale v dobrom živote. Vo vzťahu k pohanom treba dávať dobrý príklad tak, aby príkladom sa dali pritiahnuť k pravej viere.

~sv. Ján Zlatoústy~

01.03.2005 - o. PaedDr. František Dancák
čítanosť2239 reakcie0
(Share 439 1)


Téma: 4. pôstna nedeľa / Mk 9, 17-31

Homília

      Pôstne obdobie, ktoré každý rok prežívame s Cirkvou, je pre nás vždy príležitosťou, aby sme sa duchovne obnovili a posilnili, aby sme potom mohli s radosťou oslavovať Kristovo vzkriesenie. Tak sme vlastne o tom pred chvíľou spievali:
      „Pane, učinil si nás hodnými, aby sme sa klaňali tvojmu Krížu. Preto k tebe prichádzame a v živej viere ti voláme: všetkým nám daj milosť, aby sme mali podiel aj na tvojom vzkriesení“ (kondák).
      Celý týždeň sme sa schádzali pred krížom, pred ktorým sme sa klaňali, aby z nás padla všetka pýcha, a tak obohatení milosťou mali podiel na ovocí, ktoré nám plynie z Kristovho vzkriesenia.
      Všetci potrebujeme Božiu milosť. Veď tak sa modlíme v 50. žalme: „Naozaj som sa v neprávosti narodil a hriešneho ma počala moja mať“ (50, 7). Preto všetci môžeme so žalmistom tvrdiť: „Ak si budeš, Pane, v pamäti uchovávať neprávosť, Pane, kto obstojí?“ (Ž 129, 3).
      Tento svätý čas je teda pre nás všetkých príležitosťou, aby sme si tento stav uvedomili. Tak, ako to povedal nás Spasiteľ na začiatku svojho verejného pôsobenia: „Kajajte sa a verte evanjeliu.“ (Mk 1, 15).
      Dnešné čítanie zo sv. evanjelia nám hovorí o uzdravení chlapca posadnutého zlým duchom. Počuli sme, že chlapca zlý duch trápil od detstva. Jeho otec bol s ním najprv pri apoštoloch, ale tí ho nemohli uzdraviť. Na ich otázku, prečo to nemohli urobiť, dostali odpoveď: „Tento druh nemožno vyhnať ničím, iba modlitbou“ (Mk 9, 29).
      Akáže je to modlitba, ktorá dokáže také zázraky?
      Časopis Slovo (2003, č. 4, s. 30) uverejnil článok s nadpisom: Vyslyšaná modlitba. Je tam aj rozprávanie istej zdravotnej sestry, ktorá potešuje smutnú matku, že sa jej narodil už štvrtý syn, a nie dievčatko, touto legendou:
      Rodičia mali dvoch dospelých synov, tretí bol ešte maličký. Spoločne sa modli k Bohu a sv. Jozefovi o ochranu. No na sviatok sv. Jozefa, keď mal syn 18 rokov, bez príčiny zomrel. Bola to pre nich veľká rana. O rok takto zomrel aj druhý syn: na sviatok sv. Jozefa, keď mal 18 rokov.
      Rodičia si to nevedeli vysvetliť, ale aj tak sa modlili k sv. Jozefovi.
      O rok na sviatok sv. Jozefa hneď ráno zobral otec svojho najmladšieho syna a utekal s ním do lesa, aby mu doma nezomrel. Keď sa tak ponáhľal, počul hlas: „Utekáš, utekáš, ale predo mnou sa neskryješ. Ale zdvihni hlavu a pozri sa hore, čo uvidíš.“ Otec sa pozrel hore na strom a videl tam dvoch svojich synov – obesených. Nevedel si to vysvetliť, veď už dávno zomreli a sú pochovaní na cintoríne.
      A hlas zhora ho poučil: „Vidíš, tak by boli skončili tvoji synovia, ale vaša modlitba bola silná a Božia pomoc potrebná. Tvoji synovia sú teraz v nebeskej sláve a spolu sa radujeme. Len choď domov, zober si svojho syna. Vychováš z neho zdatného syna a bude z neho kňaz.“
      Naradostený otec prišiel domov, vyrozprával manželke, čo zažil v lese. Naďalej žili šťastne a z ich syna sa naozaj stal kňaz.
      Rozprávanie zdravotnej sestry má ešte šťastnejší koniec, ale čo tu chcem povedať, je význam modlitby, jej sila a účinok. Boh vypočuje, hoci nie vždy tak, ako si to my želáme a predstavujeme. Vždy je to však na naše dobro, ktoré pochopíme až na konci, alebo až vo večnom živote.
      Na takúto modlitbu myslel aj Pán Ježiš pri uzdravení posadnutého chlapca. A na takúto modlitbu máme pamätať aj my, zvlášť v tomto svätom čase.
12.06.2003 | Čítanosť(3327)
Mk 9, 14-29
12.06.2003 | Čítanosť(2770)
Mk 9, 38-50
12.06.2003 | Čítanosť(2598)
Mk 9, 2-13


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet