27.január 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Naša generácia bude jedného dňa ľutovať nielen slová a skutky zlých ľudí, ale aj hrozivé mlčanie dobrých.”

~MARTIN LUTHER KING~

01.03.2005 - Prof. ThDr. Dr. Ľubomír Stanček PhD. CM.
čítanosť1179 reakcie0
(Share 278 0)


Téma: Mt 18, 15-20

Homília

      Sú ešte i dnes pravdivé slová z príslovia: „Človek je pre človeka vlkom“? Neuvažujme teraz o tom, lebo Kristus hovorí: „Miluj blížneho ako seba samého!“ (Rim 13,9). Čím je človek dlhšie tu na zemi, tým viac a viac vie hovoriť na túto tému.
      Pán Ježiš chce v tomto evanjeliu upozorniť svojich veriacich na veľmi dôležitú vec. Zopakujme si jeho slová:
      „Keď sa tvoj brat prehreší proti tebe, choď a napomeň ho medzi štyrmi očami. Ak ťa počúvne, získal si svojho brata. Ak ťa nepočúvne, priber si ešte jedného alebo dvoch, aby každá výpoveď bola potvrdená ústami dvoch alebo troch svedkov. Keby ani ich nepočúval... nech ti je ako pohan a mýtnik“ (Mt 18,15–17).

      Ježišove slová sú jasné a zrozumiteľné. Máme všetci pochopiť, že sme vzájomne jeden za druhého pred Bohom zodpovední. Sú to vážne myšlienky, ktoré otvárajú alebo zatvárajú bránu večného života.
      Povinnosť napomenutia nie je len vecou sviatosti zmierenia, teda napomenutia od kňaza. Kňaz len z moci úradu plní Kristove slová dané Petrovi: „Čo zviažete na zemi, bude zviazané v nebi, a čo rozviažete na zemi, bude rozviazané v nebi“ (Mt 18,18). Toto je moc, povedali by sme, úradná. Pán Ježiš ale v týchto slovách hovorí viac o láske.
      Slová napomenutia, vystríhania, pokarhania, to by sme mali chápať ako prejav lásky k bratovi a sestre. Pravda, mali by sme mať na pamäti slová Pána Ježiša o smietke a o brvne v našich očiach. Splniť tieto slová jeho môžeme len vtedy, ak bude v nás jeho láska.

      Ako však postupujeme?
      V jednom okresnom meste pristupuje ku svätému prijímaniu jedna žena. V tom istom čase, keď má v srdci Pána Ježiša, dokáže ohovoriť všetkých a všetko. Pán farár ju na to upozornil a miesto toho, aby prejavila ľútosť a napravila sa, povedala mu: – Ja som vo vašom kostole už prijala za dva koše Sviatosti oltárnej, a vy sa ma opovažujete napomínať? Ak je to tak, tak začnem chodiť do iného kostola. –
      Či to nie je podvod?
      V dnešnej dobe sa často hovorí, že človek je chorý na studené srdce, povedzme to zrozumiteľnejšie, že dnes môžeme stretnúť ľudí bez srdca, ktorí namiesto neho majú tvrdý kameň, nepociťujú bôľ a utrpenie druhého človeka, sú necitliví nato, čo sa deje v ich okolí.
      Z úst Jána Pavla II. počujeme slová, ktoré volá do celého sveta:
      – Otvorte srdcia Ježišovi! –
      Jedna zo sestier Matky Terezy na svojej ceste našla starú na smrť odkázanú Indku. Sestry Matky Terezy robia službu, ktorú v Ježišovom podobenstve urobil Samaritán mužovi, ktorého prepadli zlodeji. Aj táto sestra to urobila.
      Stará žena, prekvapená počínaním rehoľnej sestry sa pýta prekvapene: – Prečo si sa pri mne pristavila? Veď prešlo okolo mňa už veľa ľudí a nevšimol si ma nikto, nikto neprejavil o mňa záujem.
      Rehoľná sestra jej odpovedá: – Náš Kristus nám kresťanom to prikazuje.
      – Kristus, Kristus, kto je to ten Kristus? – opakuje si stará žena.
      Sestra pri práci s ňou jej rozpráva o Kristovi a nakoniec povie:
      – On nás tak miloval, že svoj život na kríži obetoval za nás, aby sme sa navzájom milovali, ako nás on miloval.
      – A kedy ten Kristus zomrel na kríži?
      – Už to bude skoro dvetisíc rokov, – odpovie rehoľná sestra starene.
      – Hovoríš, že je to už skoro dvetisíc rokov? A kde ste boli kresťania cez tých dvetisíc rokov? Prečo ste nesplnili slová vášho Boha? Kde ste boli kresťania cez tie stáročia?
      Kde sme boli cez tých 1100 rokov, my Slováci, prečo sme nesplnili Kristov odkaz?
      Zdá sa, že náš malý národ nebol na tom tak zle ako dnes. Kto zotrie z nášho národa tie strašné škvrny, že Slovák vraždí Slováka, že Slovák utláča Slováka, že Slovák udáva Slováka.
      Zabudne nám to história?
      Zaiste by v našom národe k tomu nedošlo, keby sme žili učenie Ježiša Krista, ktorý hovorí:
      „Keď sa tvoj brat prehreší... choď a napomeň ho medzi štyrmi očami. Ak ťa nepočúvne...“ (Mt 18,15).

      Druhý vatikánsky koncil nás vážne upozorňuje na zodpovednosť jeden za druhého, lebo raz sa ocitneme na Božom súde a tam sa budeme zodpovedať jeden za druhého, čo sme pre neho urobili na jeho záchranu.
      Muž sa bude zodpovedať za svoju ženu a naopak.
      Rodičia za svoje deti a deti za rodičov.
      Sused za suseda, priateľ za priateľa.
      Ak nezaberie upozornenie medzi štyrmi očami, máme si pribrať ďalšieho brata na pomoc. Nie ohovárať, roznášať a podobne. Toto upozornenie sa má diať s pocitom v našom vnútri, že aj my sme hriešni, že aj my si neraz zaslúžime napomenutie. Preto ak nás niekto napomenie, neurážajme sa, ale naučme sa započúvať do slov bratského napomenutia a nájdime cestu späť, pretože tu ide o to najvážnejšie v našom živote – o večnú spásu.

      Zmeňme príslovie – „Človek je pre človeka vlkom“ – na slová Pána Ježiša: „Miluj blížneho ako seba samého!“ (Rim 13,9). Amen.


      Inšpirácie: Mt 18, 12-22
      Kartotéka: Mt 15
20.08.2003 | Čítanosť(2675)
Téma: Odpustenie / Mt 18, 23-35
17.04.2010 | Čítanosť(2471)
Téma: Mt 18, 7
12.06.2003 | Čítanosť(3667)
Mt 18, 1-11
12.06.2003 | Čítanosť(3063)
Mt 18, 23-35
12.06.2003 | Čítanosť(2893)
Mt 18, 12-22


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet