27.január 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    Keď ľud vidí obraz Ukrižovaného, ktorý za neho zomrel, nemôže ostať bez pohnutia lásky, a slzy, ktoré roní pri pohľade na Ukrižovaného, vychádzajú zo srdca, raneného láskou k jeho umučeniu. A kto sa obráti láskou k ukrižovanému Spasiteľovi, takéto obrátenie bude silnejšie a trvanlivejšie. Čo neurobí láska, to strach neurobí. A keď niekto zahorí láskou k ukrižovanému Spasiteľovi, už sa nebojí.

~sv. Alfonz Liguori ~

04.03.2005 - Miron
čítanosť1237 reakcie0
(Share 293 0)


Téma: Vzájomná láska rieši mnohé problémy / Rodina

Myšlienky... 80/2005

AI       Človek nemusí byť ani vnímavým pozorovateľom, aby pochopil, že manželstvo, teda i rodina, prežíva v dnešnom svete hlbokú krízu. Je badateľná takmer v celom svete. Východiská z tejto krízy hľadajú celé tímy odborníkov.
      Situácia je skutočne vážna. Podľa výskumov sociológov sa dá očakávať, že tretina manželstiev, ktoré sa v tomto roku uzatvorili, sa rozpadne. A ešte väčší je počet rodín, ktoré trpia pre nedostatok vzájomnej dôvery pre neveru, alebo sú si navzájom odcudzení, napríklad pre alkoholizmus, či iné nemenej vážne dôvody. Týmto stavom trpia samotní manželia, ale hlavne deti. Mnoho detí v našom štáte je postihnutých rozvodmi alebo rodinnými nezhodami. Tu je koreň vysokej kriminality mládeže. Stúpa počet detí s nervovými a psychickými poruchami. Ale najsmutnejšie je, že väčšina z týchto detí pre zlý rodinný príklad nemá predpoklady, aby v budúcnosti si vybudovali vlastné harmonické manželstvá a rodiny. Budúcnosť rodiny vyzerá naozaj pochmúrne.
KE      Ak hľadáme riešenie pre tento problém dneška, dôjdeme k záveru, že východiskom z labyrintu problémov rodiny je vzájomná láska.
DI      Človek je stvorený na obraz Najsvätejšej Trojice, aby daroval a odovzdával seba. Ježiš Kristus nám dal najväčší príklad darujúcej sa lásky. Pripomína nám: „Toto je moje prikázanie: Aby ste sa milovali navzájom, ako som ja miloval vás“ (Jn 15,12). Božou vôľou pre kresťanských manželov je, aby toto Ježišovo prikázanie naplnili vo svojich rodinách. To znamená, lásku neustále dávať a nič za to nečakať. Ak milujem svojho partnera len preto, aby sa zmenil, milujem ho sebeckou láskou. Milujem viac seba, lebo si prajem to, čo je pre mňa dobré. Milovať však znamená, prijať toho druhého takého aký je. I s jeho chybami a nedostatkami. Len takáto vzájomná láska pomáha budovať zdravé a harmonické manželstvo a následne rodinu.
PAR      Dôležitosť takejto nezištnej lásky nám azda dobre vykreslí jedna starogrécka báj. Aténčania museli každých deväť rokov obetovať sedem mladých chlapcov a sedem dievčat Minotaurovi. Bola to obluda - človek s býčou hlavou. Minotaurus bol strážcom Labyrintu. Bola to stavba plná neprehľadných chodbičiek. Kto raz do Labyrintu vošiel, cestu naspäť už nikdy nenašiel.
      Teseus sa odhodlal zabiť Minotaura, aby tak oslobodil Aténčanov od krutej dane. Ariadna, dcéra knósského kráľa sa do Tesea zamilovala. Darovala mu niť. Keď Teseus vošiel do Labyrintu, od vchodu začal odvíjať darovanú niť. Zabil Minotaura a za pomoci nite našiel východ z bludiska. Bola to Ariadnina láska, ktorá našla spôsob ako pomôcť Teseovi.
      Vzájomná manželská láska, napodobňujúca lásku Ježiša Krista, je takou Ariadninou niťou, ktorá dokáže manželstvo i rodinu vyviesť z každého problému, či poblúdenia.
MY      Pozrite, akú skúsenosť prežila Angela z Veľkej Británie.
       „Pred tromi rokmi sa naše manželstvo dostalo do ťažkostí. Všetci nás poznali ako šťastný manželský pár. Takto sme sa javili na verejnosti. Ale v súkromí sme nedokázali spolu komunikovať. Problémom nebol ani alkohol, ani nedostatok peňazí. To všetko bolo v poriadku. Len jednoducho sme sa nemali o čom rozprávať. Veľmi ma to trápilo. Často som tento problém spomínala manželovi. Ale on reagoval stále rovnako: „Nechaj ma na pokoji. Stále to isté. Si ako pokazený gramofón.“
      Rozprávala som sa o tomto probléme s priateľkou Eileene. Poradila mi s jednoduchosťou: „Skús ho milovať vždy ako prvá. A nič za to nečakaj.“
       „Ale to sa predsa takto nedá. Aj on musí chcieť!“ odporovala som.
       „Angela“, povedala Eileene, „azda to ani neskúsiš?“
      Skúsila som. Hneď budúce ráno som sa pevne rozhodla, že náš problém už pred manželom nikdy nespomeniem. A zároveň som uvažovala, kde a ako môžem náš vzťah doplniť láskou. Začala som u jedla. Predtým som varila bez toho, že by som sa spýtala, na čo by mal manžel chuť. Teraz som sa ho stále spýtala a podľa možností i surovín v komore, som sa snažila uvariť želané jedlo. Pri porciovaní som sa snažila čo najlepšie upraviť jedlo na tanieri. Robila som to s myšlienkou, že je určené pre Ježiša. Reagovala som na každú manželovu pripomienku. Pokúšala som sa vžiť do jeho pracovných problémov, hoci ma veľmi nezaujímali. A mnoho iných drobných prejavov lásky.
      Fungovalo to, vďaka Bohu. Naše manželstvo sa neuzdravilo cez noc. Ale časom sme mali stále viac a viac tém na rozhovor. Náš spoločný život sa stal krajším. Dokonca je teraz krajší, než bol v prvých týždňoch nášho manželstva.“ (New City, december 1992, s. 211.)
      Cítite, ako vzájomná darujúca sa láska, môže vyriešiť nejeden problém rodiny?
ADE      Využime teda toto východisko z krízy manželstva i rodín, ktoré nám ponúka napĺňanie Kristovho prikázania. Uzdravíme tým tie ohniská chorôb rodiny, ktoré nám najviac znepríjemňujú život, a zároveň sa staneme príkladom pre tých, ktorí to od nás, kresťanov, právom očakávajú.

      Kartotéka: Láska / Rodina
25.06.2003 | Čítanosť(1195)
Téma: Rodičia / Rodina
25.06.2003 | Čítanosť(1141)
Téma: Rodičia / Rodina
25.06.2003 | Čítanosť(835)
Téma: Rodina


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet