27.január 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Náš Pán zaujímal vždy posledné miesto. Tak aj my musíme svojho blížneho predchádzať dobrotou srdca a nikdy sa nevtierať, nehovoriť naprázdno, ale zdvorile a s láskou.”

~SV. VINCENT DE PAUL ~

04.03.2005 - Miron
čítanosť1267 reakcie0
(Share 354 0)


Téma: Kvetná nedeľa / Jn 12, 1-18

Homilia

AI      Zaiste všetci cítime krásnu atmosféru, ktorá vládne na dnešnej sv. liturgii. Kvetná nedeľa je predzvesťou Vzkriesenia. A to nás už dnes napĺňa radosťou a pokojom. Kvetná nedeľa je však aj predzvesťou Kristovho utrpenia a smrti, ktoré predchádzalo jeho vzkrieseniu.
KE      Nech nás teda slávnostná atmosféra dnešnej nedele povzbudí, aby sme mali odvahu prejsť s Ježišom jeho krížovú cestu až na Golgotu.
DI      Zástupy, ktoré sprevádzali Ježiša pri jeho vstupe do Jeruzalema, kričali na jeho slávu, mávali Ježišovi ratolesťami, prestierali svoje plášte na cestu, po ktorej išiel. Človeka musí uchvátiť takýto obraz. Koľko stúpencov, koľko učeníkov...
      O pár dní je však úplne iná atmosféra. Tí, ktorí volali na slávu, teraz volajú „Ukrižuj!“ Tí, ktorí mávali s ratolesťami, teraz ukazujú zaťaté päste. Tí, ktorí prestierali svoje plášte na zem, teraz poháňajú svojho kráľa, ktorý vysilený nesie kríž.
      Tento obraz meniaceho sa davu je vlastný každej dobe. Je mnoho tých, ktorí sa dajú strhnúť nejakým triumfom Cirkvi, ale keď príde trápenie, útlak a prenasledovanie, menia sa a dvíhajú s nenávisťou päste. A to len z jedného jediného dôvodu. Nepoznajú svojho Kráľa. Nepoznajú Krista. Azda majú o ňom falošnú predstavu alebo očakávajú, že naplní ich sebecké, často i hriešne potreby. Ak sa v tomto sklamú, zavrhnú Krista.
PAR      Veľký filmový režisér Cecil de Mille sa po dlhom uvažovaní rozhodol, že vo filme Kráľ kráľov zverí úlohu Krista hercovi Warnerovi. Pri podpísaní zmluvy mu povedal:
      „Ježiša Krista sa ti podarí úspešne stvárniť len tak, keď ho budeš prežívať vo svojom srdci.“
      Herec Warner potom celé mesiace nevkročil do nočného lokálu, prestal piť, prestal fajčiť a oddal sa čítaniu a meditovaniu Evanjelia.
      Všetci sa musíme snažiť o to, aby sme vo svojom srdci mali Krista. Len tak o ňom môžeme svojim životom svedčiť. (František Dancák, Dal nám príklad, 14. dodatok, Kružlov 1996, s. 47.) A to nielen v chvíli jeho triumfu, ale i vo chvíľach jeho utrpenia, bolesti a opustenia.
MY      Bratia a sestry! Blížime sa k veľkému finále tohtoročného pôstu. V predchádzajúcich týždňoch sme sa snažili lepšie spoznať Krista, upevniť svoju vieru. Odstránili sme balvany hriechov a dali priestor pre rast čností. Prijmime dnes Krista za svojho Kráľa. Volajme mu na slávu a sprevádzajme ho na krížovej ceste, ktorou kráča týmto svetom. Mnohí azda dnes budú volať spolu s nami chválu na Kráľa kráľov, ale potom sa azda postavia na stranu nepriateľov. Kristus trpí aj dnes touto osamelosťou, nuž buďme jeho vernými služobníkmi, ktorí ho neopustia ani v opovrhnutí, ani v mučení, ani v ukrižovaní, ani v smrti. Ak vytrváme, spolu s Kristom budeme vzkriesení. To je veľká nádej, o ktorú by sme sa nemali pripraviť..
ADE      Nech nás teda dnešná slávnostná atmosféra povzbudí k odvahe nasledovať


      Inšpirácie: Jn 12, 1-11 / Jn 12, 12-19
      Kartotéka: Jn 12
12.06.2003 | Čítanosť(2462)
Jn 12, 1-11
12.06.2003 | Čítanosť(2271)
Jn 12, 12-19
12.06.2003 | Čítanosť(2192)
Jn 12, 20-36


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet