27.január 2020

     MENU

Úvod
YouTube
Kontakt


Vyhľadávanie v archíve: fulltextové vyhľadávanie (aj v tele textu)


Vyhľadávanie v Svätom Písme:
     FACEBOOK

     NA ZAMYSLENIE

    „Ty, Pane, s radosťou a láskou znovu dvíhaš človeka, ktorý ťa uráža, a ja nedvíham ani si nectím toho, kto ma nahnevá.”

~SV. JÁN Z KRÍŽA~

05.03.2005 - Miron
čítanosť823 reakcie0
(Share 259 0)


Téma: Gn 39, 9

Myšlienky... 83/2005

      V novinách sa objavila správa o zaujímavej udalosti v jednom zariadení rýchleho občerstvenia. Krátko pred záverečnou majiteľ uložil celodennú tržbu do papierového vrecka. Obslúžil ešte jeden pár. Tí si jedlo vzali so sebou, nastúpili do auta a odišli. Po pár kilometroch, keď otvorili vrecko s jedlom, zbadali, že namiesto objednaného jedla je vrecko plné peňazí. Okamžite sa otočili a išli k reštaurácii.
      Medzitým majiteľ zistil stratu peňazí a zalarmoval políciu. Krádež sa veľmi rýchlo vysvetlila. Medzitým, ako polícia robila zápis o celej udalosti, dorazil televízny štáb miestnej televízie. Majiteľ reštaurácie volal na párik: „Poďte tu! Budete v televízií! Zaslúžite si to za svoju čestnosť!“ Muž však nervózne zareagoval: „Len žiadnu publicitu! Ona nie je mojou ženou...!“ (www.eSermons.com)
      Je to zvláštny kontrast. Na jednej strane čestnosť v prípade cudzích peňazí, na druhej strane nečestnosť vo vzťahu k manželke iného. Vnímame tento nesúlad. Kvalita charakteru sa neposudzuje na základe jedného skutku, ale celého života.
      Pekným príklad nám dáva Jozef. Keď ho odvliekli do Egypta, stal sa otrokom Putifara, faraónovho dvorana. Získal si jeho dôveru a tak sa neskôr stal správcom celého Putifarovho domu i majetku. Keď ho potom Putifarova manželka zvádzala, zachoval sa čestne. Odmietol ju so slovami: „Ako by som sa mohol dopustiť takej veľkej krivdy a proti Bohu sa prehrešiť“ (Gn 39, 9). Na svoj charakterný postoj však doplatil. Putifarova manželka ho falošne obvinila a tak sa dostal do väzenia. Zdalo by sa, že byť čestným sa neoplatí. No vieme, že z väzenia sa Jozef dostáva až na faraónov dvor a dostáva sa mu vysokého postavenia v Egypte.
      Usilujme o čestnosť vo všetkých aspektoch života. Možno zakúsime aj trpké chvíle. Väčšinou sú však iba akousi nutnou životnou zastávkou, za ktorou prichádza nové požehnanie.

      Inšpirácie: Gn 39
10.02.2010 | Čítanosť(1185)
Téma: Hriech / Gn 39, 9 /
05.03.2005 | Čítanosť(861)
Téma: Gn 39, 21
11.09.2004 | Čítanosť(1182)
Gn 39


© 2003 - 2020 Miron Keruľ - Kmec
Stránka je umiestnená na WebGlobe.
webdizajn
Computer and internet Computer and internet